Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.
Prakash i Kamal Hinduja, a także ich syn Ajay i jego żona Namrata, zostali uznani przez szwajcarski sąd za winnych wyzysku i nielegalnego zatrudnienia i otrzymali wyroki od czterech do czterech i pół roku pozbawienia wolności. Zostali uniewinnieni od zarzutu handlu ludźmi. Prawnicy reprezentujący oskarżonych zapowiedzieli, że zamierzają odwołać się od wyroku - podał BBC.
Członkowie rodziny Hinduja skazani
Przemawiający przed sądem Robert Assael, prawnik oskarżonych, powiedział: - Jestem zszokowany. Będziemy z tym walczyć do samego końca.
Trzej pracownicy, którzy zostali sprowadzeni z rodzinnych Indii, twierdzili, że rodzina płaciła im zaledwie 7 funtów (8 dolarów) za 18-godzinny dzień pracy - mniej niż jedną dziesiątą kwoty wymaganej przez szwajcarskie prawo - i skonfiskowała ich paszporty - opisał brytyjski portal.
Dodał, że pracownicy twierdzili również, że rodzina - której majątek szacuje się na około 37 miliardów funtów - rzadko pozwalała im opuszczać dom, który znajduje się w zamożnej dzielnicy Genewy - Cologny. Podczas procesu prokuratorzy twierdzili, że rodzina wydawała więcej na swojego psa niż na służbę.
Z kolei obrona argumentowała, że pracownicy otrzymywali wystarczające świadczenia, nie byli trzymani w izolacji i mogli swobodnie opuszczać willę, a także, że pracownicy "byli wdzięczni rodzinie Hinduja za zaoferowanie im lepszego życia" - wskazywał cytowany przez BBC Assael.
Starsi członkowie rodziny Hinduja - Prakash i Kamal - oboje mający ponad 70 lat, nie uczestniczyli w postępowaniu sądowym, powołując się na zły stan zdrowia. Ajay i Namrata byli obecni na rozprawie, ale nie było ich na ogłoszeniu wyroku.
Po ogłoszeniu wyroku prokuratura wniosła o natychmiastowe zatrzymanie młodszych czlonków rodziny Hinduja, ale sędzia odmówił. Obrona twierdziła, że Kamal Hinduja przebywa obecnie w szpitalu w Monako, a pozostali członkowie rodziny są przy jego łóżku - opisał BBC.
Genewa i jej ciemna strona
To nie pierwszy raz, kiedy Genewa, centrum organizacji międzynarodowych i światowego bogactwa, znalazła się w centrum uwagi w związku z domniemanym złym traktowaniem pracowników. W ubiegłym roku cztery pracownice domowe z Filipin wniosły sprawę przeciwko jednej z genewskich misji dyplomatycznych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, twierdząc, że od lat nie otrzymywały wynagrodzenia - przypomniał brytyjski portal.
Rodzina Hinduja jest właścicielem Hinduja Group, międzynarodowej grupy zajmującej się ropą naftową, gazem i bankowością. Rodzina jest również właścicielem hotelu Raffles w Londynie - podał BBC.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock