TVN24 Biznes | Ze świata

Dlaczego kontenerowiec zablokował Kanał Sueski? Zarząd podał przyczynę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Kontenerowiec Ever Given blokował Kanał Sueski przez prawie tydzień. Powodem utknięcia na mieliźnie miał być zły manewr kapitana - przekazali włoskiej agencji Nova przedstawiciele Zarządu Kanału.

- Nieodpowiedni manewr zbiegł się w czasie z burzą piaskową i silnym wiatrem (...), co doprowadziło do utraty widoczności i utknięcia statku na mieliźnie, choć czynniki pogodowe nie były w pełni odpowiedzialne za wypadek - poinformowali.

OBEJRZYJ "OSIEM LAT BLOKADY KANAŁU SUESKIEGO. NIEZWYKŁE ZDJĘCIA POLAKA" W TVN24 GO >>>

Dwa nowe holowniki

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na Kanale Sueskim 23 marca. Po niecałym tygodniu, 29 marca, na jego pokład weszli śledczy, aby zbadać przyczynę wypadku i ocenić, czy jednostka nie ma żadnych uszkodzeń. Łącznie na Kanale zablokowane zostały 422 statki, w tym kontenerowce.

Władze Egiptu zapowiedziały, że kraj może się domagać około 1 miliarda dolarów odszkodowania za straty poniesione z powodu zablokowania szlaku.

Szef Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie powiedział agencji Nova, że Egipt będzie miał dwa nowe holowniki - jeden w tym miesiącu, a drugi w sierpniu. Planowany też jest zakup największej pogłębiarki na Bliskim Wschodzie i kolejnych pięciu chińskich holowników.

Zablokowany Kanał SueskiPAP/Maciej Zieliński

Kanał Sueski zablokowany

W ubiegły wtorek pływający pod banderą Panamy kontenerowiec Ever Given, którego armatorem jest tajwańska firma Evergreen Marine obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego około sześciu kilometrów od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Przedłużające się zamknięcie kluczowej drogi wodnej spowodowałoby opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że około 15 proc. światowego handlu przepływa przez kanał, który jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą.

Po informacji o odblokowaniu kanału ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadały o ponad 2 procent. Na rynkach ropy od ubiegłego wtorku utrzymywał się niepokój po tym, jak na Kanale Sueskim kontenerowiec osiadł na mieliźnie, co zablokowało ten odcinek kanału o jednym pasie.

Jak duży jest kontenerowiec Ever Given?tvn24.pl

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SUEZ CANAL AUTHORITY

Pozostałe wiadomości