Rada UE przedłużyła we wtorek o rok - do 30 czerwca 2023 roku - obowiązywanie przepisów, umożliwiających działanie unijnego cyfrowego certyfikatu covidowego. Jeśli sytuacja na to pozwoli, można je będzie uchylić wcześniej.
"Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich przyłączeni do systemu będą mogli nadal korzystać z unijnego cyfrowego certyfikatu Covid w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę UE.
"Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej" - dodano.
Sprawozdanie z działania certyfikatu
Oprócz tego, zgodnie z decyzją podjętą we wtorek przez państwa członkowskie, do 31 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ma zaprezentować szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu; sprawozdaniu temu mogą towarzyszyć wnioski ustawodawcze, umożliwiające nową ocenę konieczności uchylenia lub utrzymania certyfikatu w zależności od rozwoju sytuacji zdrowotnej.
Dodatkowo rozszerzona zostanie pula uznawanych testów antygenowych, a status "ozdrowieńca" można będzie uzyskać po zrobieniu testu antygenowego.
Certyfikat covidowy
Działający od 1 lipca 2021 r. Unijny Certyfikat COVID zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym teście na koronawirusa. Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu, kina czy na koncert.
Wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają Unijny Certyfikat COVID za zestandaryzowany dokument potwierdzający szczepienie, nabycie odporności przez przejście infekcji lub wynik testu. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (można je okazać w aplikacji lub w postaci pliku zachowanego np. na smartfonie); każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock