Ze świata

Bruksela odbiera Grecji fundusze. Bo rolnicy dostali więcej pieniędzy niż powinni

Ze świata

K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.orgKE zmniejsza poziom płatności dla Grecji

Komisja Europejska zmniejszyła o około 17 mln euro fundusze dla Grecji na płatności dla rolników ze względu na nieprawidłowości w zarządzaniu systemem identyfikacji działek rolnych w tym kraju - poinformowała KE w wydanym we wtorek komunikacie.

Jak podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, tym samym KE po raz pierwszy wykorzystała nową możliwość zarządzania budżetem unijnym, a uczyniła tak, ponieważ musi dbać o przestrzeganie zasad.

Zawyżona powierzchnia

Według KE audyty przeprowadzane w ciągu ostatnich 3 lat ujawniły, że grecki system identyfikacji działek rolnych (LPIS) jest niezgodny z zasadami Unii Europejskiej. W wyniku nieprawidłowości powierzchnia działek rolnych, które były rejestrowane w systemie, była zawyżona. W konsekwencji, do greckich rolników wpłynęło więcej środków, niż powinno. KE podkreśliła, że choć władze Grecji przedstawiły plan naprawczy, to audyt przeprowadzony w listopadzie potwierdził, że wciąż nie udało się osiągnąć zadowalających rezultatów. W związku z tym KE zdecydowała, że zmniejszy poziom płatności dla Grecji, a kwota redukcji wyniosła około 17 mln euro.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: K beard/(CC BY-SA 3.0)/wikimedia.org

Pozostałe wiadomości