Co brexit oznacza dla ciebie? Lista najważniejszych pytań


Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał ewentualny rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ani czy w ogóle do niego dojdzie. Ale już mamy pewność, że zmieni oblicze Europy. Jaki wpływ na życie przeciętnego obywatela Unii Europejskiej będzie miało wyjście Wielkiej Brytanii? Oto lista pytań, na które każdy z nas chciałby poznać odpowiedź.

Zaplanowany na 29 marca 2019 r. exodus Zjednoczonego Królestwa spędza sen z powiek nie tylko najważniejszym w Europie politykom, ale i wielu obywatelom UE, których życie zmieni się diametralnie po brexicie. Trzeba będzie przygotować się na inne zasady w handlu, w podróżach, a nawet w zakupach w sklepach internetowych. Co jest już dziś wiadome, a co pozostaje bez odpowiedzi?

Jak wyglądać będzie podróżowanie do i z Wielkiej Brytanii po brexicie?

Na pewno nie będziemy mogli przekroczyć granicy tylko z dowodem osobistym w ręku. Potrzebny będzie paszport.

Czy będą potrzebne wizy?

Raczej nie. Wszystkie prognozy przewidują, że zarówno obywatele Unii Europejskiej, jak i Brytyjczycy, będą mogli podróżować swobodnie.

Co z brytyjskimi paszportami?

Po brexicie przestaną być traktowane jako paszporty obywateli UE.

Co z lotami?

W tym momencie nie ma żadnych porozumień, które regulują loty brytyjskich samolotów po przestrzeni powietrznej państw Unii po 29 marca 2019. Szefowie większości linii lotniczych, w tym EasyJeta czy BritishAirways, są zdania, że porozumienie jest możliwe. Innego zdania jest Ryanair, który ostrzega, że po brexicie niektóre samoloty tej linii mogą zostać uziemione na nie wiadomo jak długo.

Co stanie się z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii?

Nawet w przypadku twardego brexitu wszystkie osoby, które legalnie będą przebywały w Wielkiej Brytanii przed 29 marca 2019 r. będą mogły pozostać i kontynuować swe życie w zasadzie tak, jak do tej pory. Zachowane zostanie prawo do pracy, studiowania i dostępu do świadczeń publicznych. Koszt aplikacji o status osoby osiedlonej ma wynieść 65 funtów dla osoby dorosłej i 32,5 funta dla dziecka poniżej 16. roku życia, czyli w przeliczeniu 320 i 160 zł.

Co z osobami, które planują przenieść się do Wielkiej Brytanii?

Minimum 30 tysięcy funtów rocznie - takie zarobki będą warunkiem dla tych, którzy będą ubiegać się o pięcioletnie prawo pobytu na Wyspach. Pracę z takimi zarobkami będą musieli zdobyć przed przyjazdem.

Czy trzeba będzie płacić za roaming?

Opłaty roamingowe zostały zniesione w 2017 roku, dzięki rozporządzeniu UE. Po brexicie wszystko będzie zależeć od operatorów. Największe sieci, Three, EE, O2 i Vodafone, nie mają w planach wprowadzenia opłat za połączenia międzykrajowe. Rząd brytyjski ostrzega jednak, że brak opłat za roaming nie jest gwarantowany.

Co z opieką zdrowotną?

Rząd brytyjski chciałby, żeby posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC), zarówno Brytyjczycy, jak i reszta Europejczyków, nadal korzystali z opieki zdrowotnej w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to EHIC nie zapewni bezpłatnego dostępu do służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Tak samo Brytyjczycy, nie będą mogli korzystać z karty w UE.

Jak będzie wyglądał handel?

Zmienią się zasady i wydłuży czas transportu towarów z Europy przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. Na ograniczenia w dostawach już przygotowują się duże brytyjskie sklepy, gromadząc zapasy produktów z długim terminem przydatności do spożycia.

Co z cłami?

W przypadku "twardego brexitu" Londyn będzie musiał przyjąć taryfy celne ustanowione przez Światową Organizację Handlu (WTO). Przełoży się to na wzrost cen wielu towarów, zwłaszcza żywności - w niektórych przypadkach cła sięgają nawet 35 procent.

Co stanie się z brakiem limitu na alkohol?

Obywatele Unii Europejskiej na razie nie mają żadnego limitu ilości alkoholu, który mogą przywieźć do Wielkiej Brytanii. Po brexicie ta sytuacja z pewnością się zmieni. Nadal nie wiadomo, jaki limit zostanie narzucony. Z pozytywów można jedynie wymienić, że podróżując do Wielkiej Brytanii będzie można korzystać ze sklepów bezcłowych.

Co ze sklepami internetowymi?

Wszystko wskazuje na to, że ceny produktów mogą znacznie wzrosnąć. Będzie to efekt wyższych ceł. Spore znaczenie może mieć też kurs funta, który po brexicie może ulec znacznym zmianom.

A może nic się nie zmieni do końca 2020 roku?

Theresa May negocjując warunki brexitu zawarła z nich także okres przejściowy, w którym Wielka Brytania nadal będzie stosowała się do przepisów unijnych. Będą to 2 lata po ostatecznym opuszczeniu Wspólnoty w marcu 2019 roku. Ma to pozwolić na wprowadzenie w życie przepisów oraz praw brytyjskich, w tym choćby umowy handlowej z Unią. Jednak wprowadzenie tego okresu jest uzależnione od podpisania umowy wyjścia, więc w przypadku braku stosownego porozumienia nie dojdzie także do okresu przejściowego.

Albo brexitu w ogóle nie będzie?

Wycofanie się z brexitu też jest możliwe - Europejski Trybunał Sprawiedliwości - orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE.

We wtorek Izba Gmin zagłosowała przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters