BBC: kluczowe głosowanie w sprawie brexitu w przyszłym tygodniu

[object Object]
May: znajdziemy się na nieznanych wodach, jeśli parlament odrzuci porozumienie ws. brexitu
wideo 2/2

Głosowanie w Izbie Gmin nad wynegocjowanym przez brytyjski rząd porozumieniem z Unią Europejską w sprawie brexitu odbędzie się 15 stycznia - informuje w poniedziałek BBC, powołując się na źródła rządowe.

Pierwotnie głosowanie miało się odbyć w grudniu, ale premier Theresa May zdecydowała się przełożyć je na późniejszy termin, obawiając się znacznej porażki rządu.

Konserwatyści wolą twardy brexit

W niedzielę May po raz kolejny ostrzegała, że Wielka Brytania znajdzie się "na nieznanych wodach", jeśli parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu. Reuters zwraca uwagę, że nie ma oznak, które wskazywałyby na pozyskanie przez szefową rządu sceptycznych dotąd deputowanych. Sondaż, którego wyniki opublikowano w piątek, pokazał, że większość szeregowych członków Partii Konserwatywnej woli, aby Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej bez umowy niż na warunkach wynegocjowanych przez premier May. Przeciwnicy obecnego projektu umowy w sprawie brexitu domagają się m.in. usunięcia lub ograniczenia czasowego tzw. mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, który w razie braku wynegocjowania innego rozwiązania zmusiłby cały kraj do pozostania w unii celnej i części wspólnego rynku UE, a także mógłby doprowadzić do powstania różnic regulacyjnych między Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Unioniści sugerują, że to byłoby nieakceptowalnym naruszeniem integralności Zjednoczonego Królestwa. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

Autor: mp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości