Firma Bayer ma zapłacić 78 milionów dolarów mężczyźnie z Pensylwanii, który twierdził, że zachorował na raka w wyniku stosowania środka chwastobójczego Roundup - taką decyzję podjęła ława przysięgłych w Filadelfii - podała Agencja Reutera.
Bayer wygrał 14 z poprzednich 20 procesów dotyczących produktu Roundup, choć w trakcie sporów sądowych zapadło kilka wyroków na niekorzyść niemieckiego giganta. W listopadzie ubiegłego roku firma przegrała sprawę na kwotę 1,56 miliarda dolarów, później zmniejszoną do 611 milionów dolarów, oraz w styczniu na kwotę 2,25 miliarda dolarów, później zmniejszoną do 400 milionów dolarów - poinformował Reuters.
Ogromne odszkodowanie w związku z produktem chwastobójczym
Agencja dodała, że Tom Kline i Jason Itkin, prawnicy powoda Williama Melissena i jego żony Margaret, przekazali w oświadczeniu, że Bayer "działał z lekkomyślnością i obojętnością na bezpieczeństwo ludzi", a firma "nadal nie doszła do tego, że musi zmienić swoje postępowanie".
"Nie zgadzamy się z werdyktem ławy przysięgłych, ponieważ jest on sprzeczny z przytłaczającą liczbą dowodów naukowych i konsensusem organów regulacyjnych i ich ocen naukowych na całym świecie" - stwierdził Bayer w oświadczeniu, cytowanym przez Reutersa.
Firma stwierdziła, że ma mocne argumenty za zmniejszeniem odszkodowania karnego w apelacji.
Melissenowie pozwali firmę Bayer w 2021 roku. Twierdzili, że William, podobnie jak inni powodowie Roundup, rozwinął formę chłoniaka nieziarniczego w wyniku narażenia na glifosat, który był aktywnym składnikiem Roundup. Produkt był sprzedawany do użytku domowego do zeszłego roku.
Melissen wskazał, że używał produktu w domu i w pracy od 1992 do 2020 roku, kiedy to został zdiagnozowany. Twierdzi, że zarówno glifosat, jak i inna substancja chemiczna w Roundupie spowodowały jego raka.
Bayer utrzymuje, że glifosat nie powoduje raka, a pozwy są bezpodstawne. Firma nabyła Roundup w ramach wartego 63 miliardy dolarów zakupu firmy agrochemicznej Monsanto w 2018 roku.
Niemiecka firma rozstrzygnęła większość toczących się wówczas sporów sądowych dotyczących Roundupu w 2020 roku na kwotę w wysokości 10,9 miliarda dolarów, ale obecnie zmaga się z około 58 000 roszczeń - wynika z najnowszego raportu finansowego, na który powołał się Reuters.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock