Chcą 32 dni urlopu. "Nie jesteśmy bogatym krajem zachodnim"

Będą dłuższe urlopy?
Będą dłuższe urlopy?
Będą dłuższe urlopy?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce wydłużenia przysługującego urlopu rocznego. Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych państw. Dodatkowo więcej dni wolnych może przyczynić się do zmniejszenia stopy bezrobocia - przekonują związki.

OPZZ chce wydłużenia urlopów z 26 do 32 dni w roku. Ocenia, że wprowadzenie dodatkowych dni wolnych poprawiłoby sytuację zarówno pracowników, jak i pracodawców. Krótszy czas pracy ograniczyłby stres w miejscu pracy i tym samym zwiększyłby wydajność. Zdaniem związkowców, funkcjonowanie przedsiębiorstw mogłoby się poprawić, co miałoby korzystnie wpłynąć także na ich zyski. OPZZ dodało również, że w państwach mniej zapracowanych występuje niższa stopa bezrobocia.

Związek podkreśla, że Polacy pracują średnio 1923 godzin w ciągu roku. W porównaniu do Niemców czy Japończyków to odpowiednio 552 i 194 więcej. A, zdaniem OPZZ, wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące.

Poprawa sytuacji pracowników

Podczas posiedzenia Rady OPZZ, jakie odbyło się w dniach 2-3 czerwca, dokonano modyfikacji programu "Godna praca".

- Wydłużenie urlopu jest uzupełnieniem naszego pakietu na rzecz "odśmieciowienia" polskiego rynku pracy i poprawy sytuacji pracowników. Inne inicjatywy na tym polu to m.in. radykalne ograniczenie umów cywilno-prawnych, zniesienie darmowych staży, zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, podniesienie płacy minimalnej. Wniosek o wydłużenie urlopu wypoczynkowego powstał też w oparciu o nasze spotkania w terenie – wielu pracowników deklaruje, że długość urlopu stanowi dla nich istotną kwestię - wyjaśni Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ.

Z kolei Jan Guz, Przewodniczący OPZZ w TVN24 BiS tłumaczył, że pracodawcom zależy na pracownikach wypoczętych.

- Polacy są mocno przepracowani. Powoduje to m.in. dużą wypadkowość. Pracownik powinien być wypoczęty, żeby był bardziej aktywny. Przeprowadziliśmy badania wśród pracowników zatrudnionych na umowy, z których wynika, że stawiają oni na wzrost czasu wolnego - przekonywał Jan Guz.

Jego zdaniem, że praca osoby wypoczętej przynosi więcej zysków przedsiębiorstwu.

Brak konsultacji

Jak poinformował Szumlewicz, projekt wydłużenia czasu urlopu rocznego nie był jeszcze konsultowany z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Na razie nie ma odzewu ze strony władz. Przypominamy natomiast, że projekt minimalnej płacy godzinowej został przez nas zgłoszony ponad trzy lata temu i na początku nie traktowano go poważnie. Obecnie wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia godzinowego popierają wszystkie największe siły polityczne i największe organizacje pracodawców - podkreślił.

Jak się dowiedzieliśmy, propozycja nie była konsultowana z Pracodawcami Rzeczpospolitej Polskiej.

Dłuższy urlop nic nie da?

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców krytykuje propozycję OPZZ. Według niego, w Polsce urlopy są wystarczająco długie, a ich przedłużenie nie poprawi efektywności pracowników. Wskazywał, że dodatkowe dni wolne nie wpłyną pozytywnie na wzrost gospodarczy czy wyniki finansowe przedsiębiorstw. Jego zdaniem, wykonywanej pracy będzie mniej.

- Nie jesteśmy bogatym krajem zachodnim. Mamy niską wydajność w UE - jedynie 66 proc. średniej unijnej, za nami jest tylko Łotwa. Mają na to wpływ niskie płace, a wprowadzenie propozycji OPZZ dodatkowo spowolniłoby ich wzrost.

Dodał, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch kodeksów pracy - oddzielnego dla małych przedsiębiorstw. Podkreślił także, że warto byłoby zmienić prawo dotyczące wypłacania świadczeń za urlopy wypoczynkowe czy macierzyńskie.

Francuski (anty)przykład

Krytyczną opinię podzielił na antenie TVN24 BiS Jacek Męcina, były wiceminister pracy.

- Polacy są dość usatysfakcjonowani liczbą dni wolnych. Musimy myśleć o tym, żeby więcej pracować, aby gospodarka mogła się rozwijać, a pracownicy więcej zarabiać - powiedział.

Według Męciny, możliwości zwiększenia liczby dni wolnych dają negocjacje między pracodawcą a podwładnymi. - Polacy, korzystając z długich weekendów, zapewniają sobie warunki do wypoczynku - dodał.

Podkreślił także, że szczegółowe regulacje dla niektórych zawodów już przewidują dodatkowe dni urlopowe. Przywołał również przykład Francji, gdzie wprowadzono zmniejszoną liczbę godzin pracy:

- Skrócenie tygodnia pracy we Francji zmniejszyło konkurencyjność oraz produktywność. Nie jest przypadkiem, że po prawie 20 latach od tej decyzji, Francja wraca dziś do standardów europejskich - wyjaśnił Męcina.

Przekraczamy normy

W podobnym tonie wypowiedział się również Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Przewidziany Kodeksem pracy okres 26 dni to przeciętnie 5 tygodni wolnego. Przekracza to minimalne standardy unijne 4 tygodni i odpowiada regulacjom innych państw UE. Takie wydłużenie zwiększy koszty oraz utrudni organizacje pracy - ocenił.

Podkreśla, że oprócz urlopu wypoczynkowego, pracodawca opłaca również dni świąteczne, urlopy okolicznościowe czy szkoleniowe.

- Pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego za okres choroby, urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Tym samym pracownicy posiadają szereg uprawnień. To nie zwiększanie wymiaru urlopu przyczyni się do zmniejszania bezrobocia, ale poszukiwania innych rozwiązań, jak umowy cywilnoprawne - uważa ekspert.

Zobacz rozmowę, dlaczego urlop jest potrzebny dla zdrowia:

Urlop potrzebny dla zdrowia
Urlop potrzebny dla zdrowiaTVN24BiS /

Autor: PMB//ms / Źródło: OPZZ/tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił "Financial Times". W sobotę weszły w życie 10-procentowe taryfy na towary z z wielu państw.

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP