Szef totka odchodzi. Po 10 miesiącach pracy


Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego, którym kierował przez 10 miesięcy. - Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego przyjęła rezygnację z funkcji prezesa spółki Łukasza Łazarewicza - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. Dodał, że w środę zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.

Łukasz Łazarewicz nie będzie już prezesem zarządu Totalizatora Sportowego. Złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, które objął 14 kwietnia zeszłego roku. Oznacza to, że kierował spółką przez 10 miesięcy.

To zaszczyt

W poniedziałek późnym wieczorem Łukasz Łazarewicz wystosował oświadczenie, w którym poinformował, że złożył radzie nadzorczej swoją rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego. Kierował spółką przez 10 miesięcy i jak podkreślił, "było to dla niego zaszczytem".

- Pan prezes Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację. Jest to autonomiczna decyzją, którą może podjąć każdy z członków organu zarządzającego spółki prawa handlowego. W tej sytuacji, która jest, pan prezes uznał, że chciałby podjąć inne zadania zawodowe i zakończył swoją misję. Rada nadzorcza przyjęła rezygnację - powiedział Kwiecień.

Nowy prezes Totalizatora

Jak dodał, pełnienie obowiązków prezesa powierzono Radosławowi Śmigulskiemu, który jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za sprzedaż, produkt i marketing.

- Będzie on pełnił tę funkcję na czas, jaki jest potrzebny do dokonania wyboru nowego prezesa zarządu. Jutro zostanie opublikowane ogłoszenie o otwarciu postępowania konkursowego na stanowisko prezesa zarządu. Wymagania wobec kandydata będą adekwatne do potrzeb spółki - powiedział.

Ogłoszenie o konkursie na prezesa pojawi się w środę na stronie internetowej Totalizatora Sportowego oraz Ministerstwa Finansów, które sprawuje nadzór właścicielski nad spółką.

Łazarewicz w swoim oświadczeniu napisał m.in., że "wykonałem zadania stawiane przede mną przez Właściciela i jestem dumny z osiągnięć Spółki w tym okresie". Przewodniczący RN, pytany o powody rezygnacji z zajmowanego stanowiska przez Łazarewicza w kontekście jego oświadczenia, powiedział, że nie zna oświadczenia Łazarewicza.

Ustawa hazardowa

- Proszę zwrócić uwagę na pewną konfidencję czasową. W grudniu ubiegłego roku została uchwalona nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która ma wejść w życie w kwietniu. W przyjętym kształcie, nowelizacja zmienia w zasadniczym zakresie przedmiot działalności spółki. Jest ona rozszerzona o dwa potężne działy. Żadne przedsiębiorstwo w Polsce dotychczas nie ma doświadczenia w tym zakresie, także Totalizator. Chodzi o e-casino i gry na automatach o niskich wygranych. To są zupełnie nowe obszary działalności. W związku z powyższym następuje proces rekonstrukcji składu osobowego zarządu pozostający w ścisłym związku z nowymi wyzwaniami, które w tej chwili stoją przed spółką - podkreślił szef RN Totalizatora.

Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o grach hazardowych, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2017 r., z wyjątkiem niektórych przepisów (m.in. dotyczących blokowania dostępu do stron internetowych), które wchodzą w życie 1 lipca 2017 r. Nowela gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach.

Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. W myśl nowelizacji "grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach". Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry).

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest spółką Skarbu Państwa z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą od ponad 60 lat na rynku loteryjnym.

Rezygnacja z funkcji

Były już szef Totalizatora Sportowego napisał, że kierowanie spółką było dla niego zaszczytem. Podkreślił też, że w czasie kiedy wykonywał swoje obowiązki Totalizator osiągnął najwyższe obroty w historii - 5,6 mld zł, dzięki czemu do Skarbu Państwa trafi ponad 2 mld zł z tytułu dopłat, podatku od gier i podatków.

Wśród swoich sukcesów wymienił również wykonanie planu sprzedaży na poziomie 112 proc. oraz osiągnięcie o 12 proc. wyższych niż planowane wpływów z podatku od gier i o 10 proc, wyższą kwotę dopłat. Podał też, że spółka osiągnęła o 28 proc. wyższy planowany zysk operacyjny.

Łukasz Łazarewicz z branżą sportową związany jest od przeszło dekady. Poprzednio współpracował grupą Onet-RASP, w której odpowiedzialny był głównie za rozwój takich tytułów, jak: "Przegląd Sportowy", "Sport" oraz serwisy internetowe. Pełnił m.in. funkcję dyrektora marketingu oraz sprzedaży w spółce Ekstraklasa oraz wiceprezesa klubu Widzew Łódź. Był także dyrektorem w Polskiej Lidze Koszykówki. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Totalizator Sportowy jest spółką Skarbu Państwa. Realizuje monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych.

Rząd chce znowelizować ustawę hazardową:

Rząd chce znowelizować ustawę hazardową
Rząd chce znowelizować ustawę hazardowątvn24

Autor: msz/gry/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC