Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego, którym kierował przez 10 miesięcy. - Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego przyjęła rezygnację z funkcji prezesa spółki Łukasza Łazarewicza - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. Dodał, że w środę zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.
Łukasz Łazarewicz nie będzie już prezesem zarządu Totalizatora Sportowego. Złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, które objął 14 kwietnia zeszłego roku. Oznacza to, że kierował spółką przez 10 miesięcy.
To zaszczyt
W poniedziałek późnym wieczorem Łukasz Łazarewicz wystosował oświadczenie, w którym poinformował, że złożył radzie nadzorczej swoją rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego. Kierował spółką przez 10 miesięcy i jak podkreślił, "było to dla niego zaszczytem".
- Pan prezes Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację. Jest to autonomiczna decyzją, którą może podjąć każdy z członków organu zarządzającego spółki prawa handlowego. W tej sytuacji, która jest, pan prezes uznał, że chciałby podjąć inne zadania zawodowe i zakończył swoją misję. Rada nadzorcza przyjęła rezygnację - powiedział Kwiecień.
Nowy prezes Totalizatora
Jak dodał, pełnienie obowiązków prezesa powierzono Radosławowi Śmigulskiemu, który jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za sprzedaż, produkt i marketing.
- Będzie on pełnił tę funkcję na czas, jaki jest potrzebny do dokonania wyboru nowego prezesa zarządu. Jutro zostanie opublikowane ogłoszenie o otwarciu postępowania konkursowego na stanowisko prezesa zarządu. Wymagania wobec kandydata będą adekwatne do potrzeb spółki - powiedział.
Ogłoszenie o konkursie na prezesa pojawi się w środę na stronie internetowej Totalizatora Sportowego oraz Ministerstwa Finansów, które sprawuje nadzór właścicielski nad spółką.
Łazarewicz w swoim oświadczeniu napisał m.in., że "wykonałem zadania stawiane przede mną przez Właściciela i jestem dumny z osiągnięć Spółki w tym okresie". Przewodniczący RN, pytany o powody rezygnacji z zajmowanego stanowiska przez Łazarewicza w kontekście jego oświadczenia, powiedział, że nie zna oświadczenia Łazarewicza.
Ustawa hazardowa
- Proszę zwrócić uwagę na pewną konfidencję czasową. W grudniu ubiegłego roku została uchwalona nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która ma wejść w życie w kwietniu. W przyjętym kształcie, nowelizacja zmienia w zasadniczym zakresie przedmiot działalności spółki. Jest ona rozszerzona o dwa potężne działy. Żadne przedsiębiorstwo w Polsce dotychczas nie ma doświadczenia w tym zakresie, także Totalizator. Chodzi o e-casino i gry na automatach o niskich wygranych. To są zupełnie nowe obszary działalności. W związku z powyższym następuje proces rekonstrukcji składu osobowego zarządu pozostający w ścisłym związku z nowymi wyzwaniami, które w tej chwili stoją przed spółką - podkreślił szef RN Totalizatora.
Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o grach hazardowych, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2017 r., z wyjątkiem niektórych przepisów (m.in. dotyczących blokowania dostępu do stron internetowych), które wchodzą w życie 1 lipca 2017 r. Nowela gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach.
Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. W myśl nowelizacji "grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach". Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry).
Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest spółką Skarbu Państwa z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą od ponad 60 lat na rynku loteryjnym.
Rezygnacja z funkcji
Były już szef Totalizatora Sportowego napisał, że kierowanie spółką było dla niego zaszczytem. Podkreślił też, że w czasie kiedy wykonywał swoje obowiązki Totalizator osiągnął najwyższe obroty w historii - 5,6 mld zł, dzięki czemu do Skarbu Państwa trafi ponad 2 mld zł z tytułu dopłat, podatku od gier i podatków.
Wśród swoich sukcesów wymienił również wykonanie planu sprzedaży na poziomie 112 proc. oraz osiągnięcie o 12 proc. wyższych niż planowane wpływów z podatku od gier i o 10 proc, wyższą kwotę dopłat. Podał też, że spółka osiągnęła o 28 proc. wyższy planowany zysk operacyjny.
Łukasz Łazarewicz z branżą sportową związany jest od przeszło dekady. Poprzednio współpracował grupą Onet-RASP, w której odpowiedzialny był głównie za rozwój takich tytułów, jak: "Przegląd Sportowy", "Sport" oraz serwisy internetowe. Pełnił m.in. funkcję dyrektora marketingu oraz sprzedaży w spółce Ekstraklasa oraz wiceprezesa klubu Widzew Łódź. Był także dyrektorem w Polskiej Lidze Koszykówki. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Totalizator Sportowy jest spółką Skarbu Państwa. Realizuje monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych.
Rząd chce znowelizować ustawę hazardową:
Autor: msz/gry/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP