Tańsze pieluchy, droższe ośmiorniczki. Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nową matrycę VAT, określającą, jaką stawką podatku objęte są poszczególne kategorie produktów.
O skierowanych do konsultacjach przez Ministerstwo Finansów zmianach pisaliśmy już tutaj. Celem zmiany przepisów jest uproszenie systemu i "ograniczenie niekonsekwencji w stosowaniu stawek VAT" - przekonuje resort.
Co oznacza to w praktyce? Tańsze będą na przykład niektóre rodzaje pieczywa. Obecnie za wyroby piekarskie musimy płacić - w zależności od rodzaju - od 5 i 8 do nawet 23 proc. VAT. Teraz wszystkie rodzaje pieczywa mają zostać obłożone stawką 5 proc. Z 8 do 5 proc. ma też spaść VAT na produkty dla dzieci.
Podrożeć mogą z kolei między innymi skorupiaki. Wyżej opodatkowane z 5 do aż 23 proc. mają być homary, ośmiornice, kraby itd. Podwyższony VAT ma dotyczyć soków z owoców i warzyw innych niż tak zwane 100 proc - z 5 do 23 proc.
Poniżej przedstawiamy szczegóły proponowanych zmian.
Możemy zapłacić mniej za:
- Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – obecnie opodatkowane według stawki 8 proc. objęte zostaną – tak jak pozostałe owoce – stawką 5 proc. - Pieczywo każdego rodzaju, włącznie z ciastkami - proponuje się objąć stawką 5 proc. (obecnie pieczywo i produkty ciastkarskie są objęte trzema stawkami 5 proc., 8 proc. i 23 proc. - Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego objęte obecnie stawką 8 proc. będą opodatkowane według stawki w wysokości 5 proc. - Musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) obecnie opodatkowane według stawki 23 proc. będą objęte zakresem stawki 8 proc. tak jak pozostałe przyprawy. - Książki – wszelkiego rodzaju – a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) proponuje się objąć jedną – 5 proc. stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc. na 5 proc. dla książek nie oznaczonych symbolami ISBN oraz e-booków. - Produkty dla niemowląt i dzieci - żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe są objęte obecnie stawką 8 proc. Proponuje się obniżenie stawki na te produkty do 5 proc. - Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – obecnie opodatkowane stawką w wysokości 8 proc. zostaną objęte stawką 5 proc. - Gazety, dzienniki i czasopisma – wszelkiego rodzaju – a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-prasa) proponuje się objąć jedną – 8 proc. stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc.
Podrożeć mogą natomiast:
- Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma) – z 5 proc. na 8 proc. - Soki z owoców i warzyw inne niż tzw. 100 proc. (które pozostaną objęte stawką 5 proc.) – VAT podniesiony z 5 proc. na 23 proc.
- Homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty – z 5 proc. na 23 proc.. - Lód – używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc. na 23 proc. - Czasopisma specjalistyczne - proponuje się podwyższenie stawki na czasopisma specjalistyczne z 5 proc. na 8 proc.
Autor: mp / Źródło: Ministerstwo Finansów, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock