Biznes ucieknie z Polski? "Inwestorzy martwią się o kierunek polityczny"

Zagraniczne media o Polsce

Mimo, że zagraniczni inwestorzy nie są bezpośrednio zainteresowani polityką, to jednak z uwagą przyglądają się temu, jak wpływa ona na gospodarkę i atrakcyjność inwestycyjną Polski - twierdzi brytyjski "Financial Times". Tymczasem, niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek.

"Financial Times" pisze we wtorek rano o polskiej gospodarce i rosnących obawach inwestorów w związku z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Obniżka ratingu

Jak pisze brytyjski dziennik "Financial Times", rządząca partia po wygranych w październiku wyborach zaskoczyła inwestorów i analityków. Ci byli przyzwyczajeni do stabilności - w szóstej co do wielkości gospodarce Unii Europejskiej. Zaniepokojenie wzbudził kierunek przyjęty przez rząd. Autorzy podkreślają, że Polska była postrzegana, jako kluczowy przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej.

"Ultrakonserwatywna, populistyczna, eurosceptyczna oraz nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość poświęciła początek kadencji, by dysponując pierwszą w historii większością parlamentarną przeforsować reformy polityczne, gospodarcze i społeczne. W efekcie, których zagraniczni inwestorzy mają powody do zmartwień" - czytamy.

- Jedną z wielkich zalet prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce było to, że można było polegać na stabilnym i przewidywalnym krajobrazie politycznym, który był probiznesowy - podkreśla w rozmowie z gazetą Ben Habib, dyrektor w First Property Poland, które zainwestowało 300 mln dolarów na polskim rynku nieruchomości. - To ciekawe, że przez kryzys kredytowy, Polska utrzymała rating na poziomie A-, a w ciągu dwóch miesięcy nowy rząd doprowadził do jego obniżki - dodaje.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła bowiem w styczniu długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-". Co było najpoważniejszą zmianą nastrojów wobec Polski od październikowych wyborów.

Niepokój w regionie

Zaniepokojenie inwestorów budzą po pierwsze działania rządu zmierzające do pełnej kontroli państwowych mediów oraz zmiany systemu sądowego. To doprowadziło do oskarżeń o podważenie zasad demokracji i praworządności w Polsce.

Zdaniem autorów artykułu, dzisiaj inwestorzy muszą uwzględnić ryzyko polityczne w swoich planach dokładniej niż dotychczas.

To jednak nie jedyne zmiany, które budzą obawy inwestorów. Po drugie są to zmiany w podatkach. Od marca wprowadzono podatek bankowy, a rząd prowadzi również zaawansowane prace nad podatkiem handlowym. Co zwiększa koszty działalności i zmusza do zadawania pytań o przyszłość inwestycji w polskim handlu detalicznym.

- Mimo, że międzynarodowe fundusze nie są bezpośrednio zainteresowane polityką, to są jednak zainteresowane jej wpływem na gospodarkę kraju i atrakcyjność inwestycyjną - zauważa Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający w firmie Jones Lang LaSalle. Choć jak podkreśla, "inwestorzy nie wycofają się z Polski, to nie można wykluczyć ostrożniejszego podejścia i zmian w strategiach inwestycyjnych".

A że to obawy uzasadnione pokazuje sytuacja w regionie. Na Węgrzech kontrowersyjna polityka rządu Viktora Orbana doprowadziła do tego, że biznes zagraniczny kieruje się bardzo ostrożnym podejściem co do inwestycji w tym kraju. Ukraina z kolei cierpi z powodu obaw o stabilność polityczną. A zaniepokojenie budzi również Słowacja ze względu na wejście do tamtejszego parlamentu faszystów.

Zostaną w Polsce

Deweloperzy, zarządzający funduszami, agenci nieruchomości w Polsce wskazują na przykłady banków, które podnoszą koszty kapitału w następstwie wprowadzonego wraz z początkiem marca podatku bankowego, który ma pomóc w wypłacie blisko 5 mld dolarów zasiłków w ramach programu Rodzina 500 plus.

Mimo, że nowy podatek od handlu mogłyby stłumić popyt na projekty detaliczne na dużą skalę i wzbudził obawy inwestorów, to większość deweloperów twierdzi, że nie ma planów wycofania się z Polski. Niektórzy wskazują bowiem, że posunięcia rządu w celu zwiększenia korzyści społecznych i zmniejszenia podatków dla najbiedniejszych obywateli, spowoduje, że wzrośnie konsumpcja. Co pomoże krajowej gospodarce.

Jednocześnie, podejście rządu Beaty Szydło wobec kapitału zagranicznego jest porównywane do polityki premiera Orbana. Niektórzy członkowie polskiego rządu wezwali nawet zagranicznych inwestorów do rezygnacji z "przywilejów", a zamiast tego chcą większych zachęt i korzyści dla lokalnych przedsiębiorców.

Ogromne znaczenie

Według JLL, zagraniczni inwestorzy zainwestowali na polskim rynku nieruchomości 4,1 mld euro w 2015 roku. Był to najwyższy poziom od 2006 roku.

Rynek w Polsce stanowił prawie połowę sumy zainwestowanej w nieruchomości w całej Europie Środkowo-Wschodniej w ubiegłym roku, podkreślając jego znaczenie dla regionu.

- Mam nadzieję, że są rozsądne głosy wewnątrz rządu, które odradziłyby więcej działań mogących zaburzyć międzynarodową społeczność finansową - podkreśla Habib.

Rekordowy bilans handlowy

Tymczasem, wtorkowy "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek. Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro.

W rezultacie, w 2015 roku Polska stała się siódmym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, zwiększając o jedną pozycję w porównaniu do roku wcześniej, co podkreślał w poniedziałek w stolicy Niemiec Jacek Robak, szef wydziału promocji handlu i inwestycji polskiego ministerstwa gospodarki w Berlinie (WPHI).

Sytuacja ta nie zmieniła się przez 25 lat.

Z 38 mln obywateli, Polska jest zdecydowanie największym państwem członkowskim Unii Europejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak podkreśla "FAZ", zaczynając z poziomu "kłopotliwego dziecka", w ostatnich latach kraj nad Wisłą urósł do ekonomicznej siły napędowej w regionie.

W tym roku spodziewany jest wzrost PKB wynoszący blisko 4 proc. Co zdaniem niemieckiej gazety jest efektem hojnej pomocy finansowej z Brukseli wraz z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi.

Atrakcyjni dla inwestorów

Jak wynika z najnowszych badań Niemiecko-Polskiej Izby Handlowej, Polska utrzymała status najatrakcyjniejszego w regionie państwa dla inwestorów. Choć jak podkreślono coraz wyraźniej dostrzegalna jest zmiana kursu politycznego, która wzmacnia niepewność.

W badaniu atrakcyjności inwestycji przeprowadzonym na początku roku wśród przedsiębiorców z krajów zachodnich, Polska uzyskała 4,8 punktów (na 6 możliwych), utrzymując przewagę nad Czechami, które znalazły się na drugim miejscu (4,4 pkt.). Na ostatnim miejscu podium znalazła się Słowacja (4,3 pkt.), a tuż za nią Estonia (4,2 pkt.).

Prawie 50 proc. odpowiedzi pochodziło od inwestorów z Niemiec.

Rosnące obawy

Co wpłynęło na tak dobrą ocenę Polski? Jak wynika z badania, różnica polega na zwiększonej dyscyplinie płatniczej wśród polskich partnerów biznesowych. Inwestorzy dostrzegają również znaczną poprawę w zakresie administracji publicznej, infrastruktury i bezpieczeństwa prawnego, które stanowiły problem w przeszłości.

Z drugiej strony, inwestorzy są zaniepokojeni rosnącymi kosztami pracy i coraz bardziej utrudnionym dostępem do wykwalifikowanej siły roboczej. Dodatkowo, swoje ślady pozostawiają zmiany polityczne. Respondenci wskazali bowiem na zmniejszającą się o stabilność polityczną, społeczną oraz przewidywalność polityki gospodarczej.

Zagraniczni inwestorzy sceptycznie spoglądają na wprowadzony w marcu podatek bankowy. Ich obawy budzi także perspektywa wprowadzenia prezydenckiej tzw. ustawy frankowej. "FAZ" powołuje się w swoim artykule na obawy Komisji Nadzoru Finansowego, która ostrzega przed możliwym bankructwem sześciu banków.

Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce (30.12.2015):

Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce.
Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce.

Autor: mb/gry / Źródło: The Financial Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ustalenie zasad zwrotu niewykorzystanych środków, uproszczenie umów z operatorami telekomunikacyjnymi, łatwiejsze porównanie ofert oraz większa ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Takie zmiany wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wchodzi w życie w niedzielę.

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Źródło:
tvn24.pl

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, magazynierzy, murarze czy spawacze - to tylko niektóre z listy zawodów deficytowych według prognozy na 2025 rok. Niedobory mają dotyczyć 23 zawodów - o sześć mniej niż w ubiegłym roku.

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pocztowy - te instytucje zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

Źródło:
tvn24.pl

Oczekujemy zwołania w listopadzie spotkania pomiędzy przedstawicielami rządu a samorządami w celu ograniczenia negatywnych skutków dotyczących transformacji energetycznej - zaapelowało dziewięcioro samorządowców w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska i ministrów. W piśmie napisano, że zbyt szybkie odchodzenie od energetyki węglowej grozi utratą tysięcy miejsc pracy i zapaścią finansową gmin.

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Źródło:
tvn24.pl
Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od przyszłego roku - twierdzi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem szefowej resortu rodziny nie należy zaskakiwać pracowników i pracodawców tak dużymi zmianami w krótkim czasie.

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

Źródło:
PAP

Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 roku do 5,6 procent – prognozuje NBP w "Raporcie o inflacji". Z kolei przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 roku wyniesie 4,3 procent.

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może zacząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu 2025 roku - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że klauzule, w oparciu o które Vectra dokonywała zmian wysokości opłat, były niedozwolone - przekazał UOKiK w komunikacie. Nałożył za to na spółkę karę finansową w wysokości ponad 68 miliona złotych, a także nakazał zwrot klientom sumy zapłaconych podwyżek abonamentu. "Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i złożymy od niej odwołanie" - zapowiada w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Vectra.

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

To nie jest zdarzenie niemożliwe, bo się zdarzyło. Jednak te 11 osób trafiło szóstki w Lotto tego samego dnia. Tym rządzą podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa, a głównie tak zwany rozkład Poissona - powiedział w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Sokołowski, ekonomista, statystyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Źródło:
tvn24.pl

Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem. Tak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment", wydawanym przez Nature. Rekordziści wytworzyli 2400 ton CO2 na osobę w zeszłym roku.

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Źródło:
PAP

W ciągu doby od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA majątki dziesiątki najbogatszych ludzi globu zwiększyły się łącznie o 64 miliardy dolarów - poinformowała stacja informacyjna CNN. Najbardziej - o 25,5 miliarda dolarów - wzbogacił się Elon Musk.

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Źródło:
PAP

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. Żaden z nich nie został tym samym milionerem. Po odliczeniu podatku każdy dostanie niespełna 200 tysięcy złotych. Aż 270 osób trafiło też piątki. To kilka razy więcej niż zwykle. W kolejnym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC