Przerzucanie winy za kłopoty z głosowaniem. "Błędy leżały po stronie gmin"

[object Object]
Zagórski: samorząd ma obowiązek zweryfikować wniosektvn24
wideo 2/3

System ePUAP nie jest winny temu, że część wyborców nie mogła zagłosować w niedzielnych wyborach samorządowych. Błędy leżały po stronie gmin - zapewnia resort cyfryzacji. Samorządy przekonują z kolei, że rząd "stworzył iluzję sytemu", a usługa posiada wiele wad, które spowodowały, że nie można było obsłużyć wszystkich wniosków w wyznaczonym terminie.

Informacje o tym, że "niektórzy wyborcy" odchodzą z lokali wyborczych "z kwitkiem", bo nie zostali dopisani do list płynęły między innymi z Warszawy, Poznania czy Krakowa. Na Kontakt24 docierały sygnały od internautów, którzy zarejestrowali się przez serwis ePUAP i w komisjach wyborczych dowiedzieli się, że nie mogą oddać głosu.

Skali problemów z oddaniem głowu jeszcze nie znamy, jednak zgodnie z danymi resortu cyfryzacji wnioski o dopisanie do rejestru za pomocą ePUAP złożyło w sumie 46 362 osób.

Przed wyborami samorządowymi wyborcy mieli prawo skierować do właściwej gminy wnioski o dopisanie do rejestru wyborców drogą elektroniczną, jednak system nie dawał możliwości przesłania dokumentów potwierdzających fakt stałego zamieszkiwania w gminie, w której ktoś chciał się dopisać do rejestru (skan umowy najmu, rachunki za media).

Kodeks wyborczy zakłada, iż organ samorządu ma jedynie 3 dni na sprawdzenie i podjęcie decyzji o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców.

Spóźnione samorządy

W poniedziałek szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski tłumaczył, dlaczego część wyborców nie mogła zagłosować.

- Błędy w systemie rejestracji wyborców za pomocą ePUAP wynikały z błędów natury organizacyjnej, a nie informatycznej i leżały po stronie gmin - przekonywał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że od uruchomienia systemu rejestracji wyborców resort cyfryzacji nie miał żadnych sygnałów ze strony samorządów, że sobie z nim nie poradzą. - To jest standardowa obsługa, oni codziennie przyjmują wnioski, które obywatele składają drogą elektroniczną, poprzez ePUAP i nie ma z tym problemu - mówił.

Jak wyjaśniał, wnioski złożone do urzędu gminy muszą być rozpatrzone w ciągu trzech dni. - To znaczy, że w ciągu trzech dni musi być wydana decyzja. Ta decyzja może być pozytywna, ale może być negatywna. W przypadku odmowy taką decyzję dostarcza się niezwłocznie. To powinno oznaczać kontakt telefoniczny - wyjaśniał na konferencji prasowej.

Zapewniał, że ministerstwo cyfryzacji przygotowało formularze zgodnie z przepisami. - I cała rola ministerstwa cyfryzacji kończy się wtedy, kiedy obywatel wypełnił wniosek i wysłał go za pośrednictwem platformy ePUAP. Reszta zadania należy do samorządu, który ma obowiązek zweryfikować wniosek i w ciągu trzech dni wydać decyzję - mówił.

W niedzielę na Twitterze Maciej Kawecki z resortu cyfryzacji wyjaśniał, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, "wójt (burmistrz, prezydent miasta - red.) przed wydaniem decyzji (...) jest obowiązany sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej gminy".

"O tym jakie dane będą w tym celu pozyskane decyduje wójt. ePUAP pozostawia więc decyzję wójtowi" - tłumaczył.

Minister Marek Zagórski przypomniał, że resort już wcześniej informował, że najbardziej bezpieczny termin na złożenie wniosku mijał 16 października. - Niestety część wyborców złożyło wnioski po tym terminie. Było to 3157 osób z czego 1049 w Warszawie. W takich przypadkach, zgodnie z przepisami ta decyzja może być wydane jeszcze dzisiaj - zaznaczył.

Podkreślał, że samorządy wszystkim tym, którzy przesłali wnioski przed 16 października, powinny przekazać niezwłocznie decyzję odmowną, jeśli wyborca np. nie dostarczył wszystkich dokumentów.

- Nawet gdyby urząd stwierdził, że brakuje mu jakichś dokumentów i uznał, że nie chce już czekać na obywatela, w ciągu trzech dni powinien wydać odmowę. Sytuacja w której obywatele poszli na wybory, nie mając informacji negatywnej, jest niedopuszczalna - mówił.

Przyznał, że do resortu dochodziły informacje wskazujące na to, że urzędy nie wydawały decyzji w terminie.

Jak mówił minister, brak rejestracji w przypadku niektórych wyborców wynikał na ogół z tego, że niektóre samorządy wymagały dodatkowych dokumentów.

- Przepisy wyraźnie precyzują, jakie dokumenty dołącza się do wniosku. Jest to skan dowodu osobistego oraz deklaracja, o której mowa w ustawie (wnioskodawca podaje w niej swoje obywatelstwo oraz adres stałego zamieszkania - red.). Te dwa załączniki były załączone w naszym formularzu - podkreślił.

"Iluzja systemu"

Miasto Stołeczne Warszawa na swoim profilu na Facebooku poinformowało w niedzielę późnym wieczorem, że do urzędu wpłynęło ponad 34 tys. wniosków o dopisanie do rejestru wyborców, z czego pozytywnie rozpatrzono ponad 27,5 tys. wniosków. "Tylko od środy 17 października do piątku 19 października do Urzędu Miasta Warszawy wpłynęło około 8 tys. wniosków. Większość tych wniosków za pośrednictwem platformy ePUAP" - wskazano. "Samorządy już kilka miesięcy temu zgłaszały uwagi do PKW, że ustawowy czas na rozpatrzenie wniosków w tym na obowiązkowe stwierdzenie, że dana osoba zamieszkuje na terenie gminy jest niewystarczający. Teraz trzeba znaleźć winnych, najchętniej w pogardzanych samorządach" - napisano. Jak oceniono we wpisie, zaistniała sytuacja jest skutkiem: "wprowadzanych na kolanie przepisów wyborczych, które następnie były również na kolanie zmieniane", a także niesprawnego działania systemu ePUAP, o czym "informowały kilka miesięcy temu samorządy". "Rząd stworzył iluzję systemu, który umożliwia dopisanie się do listy, a nie stworzył do tego odpowiednich warunków w samym systemie i prowadził politykę informacyjną, która mogła wprowadzać w błąd. Samorządy oraz PKW wielokrotnie informowały, że żeby móc zagłosować 21 października, należy złożyć wniosek do wtorku (16 października). Pomimo tego, kilka tysięcy wniosków wpłynęło przez ePUAP przez ostatnie trzy dni i te wnioski mogły zostać nierozpatrzone, jak przyznaje sam minister cyfryzacji Marek Zagórski" - podkreślono.

Kilka przyczyn problemów

O problemach z dopisaniem do rejestru wyborców mówił też Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (SOUK) w Poznaniu. Według niego przyczyn kłopotów było kilka.

- Po pierwsze było to ogromne zainteresowanie wpisem do rejestru wyborców - zauważył.

- Przez ostatnie trzy lata wszystkich wniosków do rejestru wyborców w Polsce złożono trochę ponad 200. W ostatnich dniach tych wniosków złożono prawie 50 tysięcy. To pokazuje skalę, z jaką się zmierzyły urzędy. W Poznaniu wniosków elektronicznych tuż przed wyborami wpłynęło ponad dwa tysiące. To jest tyle, ile wpisaliśmy wyborców do rejestru przez ostatnie 15 lat - mówił.

Według niego kolejnym powodem była sama usługa elektroniczna, która "w takiej formie nigdy nie powinna powstać". - Choć technicznie była sprawna, pozwalała wysłać wniosek i przyjąć go w urzędzie, to posiadała wiele wad logicznych i użytkowych, które spowodowały, że urząd nie mógł obsłużyć wniosków w wyznaczonym terminie - mówił.

Jak wyjaśniał, korzystający z ePUAP nie otrzymywali informacji, że samo złożenie wniosku nie jest wystarczające do tego, żeby być wpisanym do rejestru. - A jeśli była taka informacja, to ona nie była jasna dla wyborców. Nie znajdowali oni informacji, że warunkiem wpisania do rejestru wyborców jest decyzja wydana przez organ - zaznaczył. Pelczarski podkreślił, że urzędnicy musieli w przypadku każdego wniosku prowadzić postępowania wyjaśniające. - To spowodowało, że ta usługa jest dużo dłużej obsługiwana niż zwykły wyborca przy okienku - stwierdził.

Autor: tol / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 miliona metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Źródło:
PAP

Kosmetyczna firma Oriflame podjęła decyzję o zamknięciu swojej fabryki w Warszawie - podaje branżowy portal wiadomoscikosmetyczne.pl. Produkcja ze stołecznego zakładu ma zostać przeniesiona do wyselekcjonowanych producentów z Europy.

Media: gigant zamyka fabrykę w Polsce

Media: gigant zamyka fabrykę w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech doszło w sobotę do kolejnego ataku hakerów na strony internetowe niektórych ministerstw, w tym MSZ oraz różnych służb i instytucji, między innymi karabinierów, lotnictwa wojskowego i komunikacji miejskiej. Według agencji prasowej ANSA sprawcami ataku są prorosyjscy hakerzy.

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 700 punktów. Powodem wyprzedaży były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w opinii analityków oddalają nadzieje na obniżki stóp procentowych.

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street

Źródło:
PAP

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, zapłaciła w rodzimej Portugalii podatek, który władze spółki kontestują od ponad dekady - przekazała dyrekcja grupy, cytowana w piątek przez lizboński portal Eco. To 30 milionów euro.

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych i hybryd typu plug-in wyniesie 1,48 miliona w 2030 roku, zaś łączna liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie do tego czasu do niemal 87 tysięcy - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Źródło:
PAP

Ambasada USA w Budapeszcie poinformowała w piątek, że "zachęca" osoby utrzymujące relacje biznesowe z firmą Antala Rogana, szefa kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, do "uważnego przeanalizowania swojej działalności". To efekt sankcji nałożonych na Rogana przez Waszyngton.

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Źródło:
PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić miliardy dolarów na pokrycie zniszczeń wywołanych przez najbardziej niszczycielskie pożary w historii Los Angeles - pisze Reuters. Pieniędzy nie otrzymają jednak wszyscy poszkodowani, gdyż wiele domów w Kalifornii prawdopodobnie nie jest ubezpieczonych.

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Źródło:
Reuters, PAP

Nie wyobrażam sobie, żeby na drogach jeździły osoby bez uprawnień. Trzeba firmom pomóc i rozwiążemy ten problem - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że proces sprawdzenia uprawnień kierowców zostanie zautomatyzowany.

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy hakerzy przejęli dane z telefonów komórkowych należących do 148 tysięcy Norwegów. Urząd ochrony danych osobowych uznał skalę zdarzenia za "potencjalnie ogromną", a incydent może mieć poważne konsekwencje.

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Źródło:
PAP

Po prawie czterech latach sądowej batalii mężczyzna z okolic Werony odebrał dwa miliony euro, które wygrał we włoskiej "zdrapce". Do sądu podało go dwóch kolegów, którzy zarzucili mu, że razem z nim kupili kupon i domagali się podziału wygranej. Zwycięzca został oczyszczony z zarzutu kradzieży i oszustwa.

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
PAP, "La Repubblica"

Od stycznia w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem na 2025 rok zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rok, wyższy ZUS

Nowy rok, wyższy ZUS

Źródło:
PAP

Rekordowa liczba ponad 30 milionów turystów odwiedziła w 2024 roku Portugalię - poinformował w czwartek Instytut Planowania i Rozwoju Turystyki (IPDT) w Lizbonie. Podkreślono, że ubiegły rok był zarazem rekordowy, jeśli chodzi o wpływy branży turystycznej.

"Przekroczono magiczną liczbę". Dwa rekordy

"Przekroczono magiczną liczbę". Dwa rekordy

Źródło:
PAP

Sejm w czwartkowych głosowaniach przyjął 28 poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2025 rok. Dodatkowe ponad 17 milionów złotych otrzymają ochotnicze straże pożarne, a 70 milionów złotych trafi do nowej rezerwy celowej na wsparcie małych i średnich organizacji pozarządowych działających w małych miejscowościach.

Budżet z poprawkami. Decyzja Sejmu

Budżet z poprawkami. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 9 stycznia 2025 roku.

Początek roku bez wygranych. Kumulacja w Lotto

Początek roku bez wygranych. Kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na Słowacji od zakończenia świątecznych ferii szkolnych obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych w klasach 1-9 szkół pierwszego stopnia nauczania. Uczniowie muszą oddawać swoje urządzenia nauczycielowi lub chować do plecaków.

Zakaz korzystania z telefonów

Zakaz korzystania z telefonów

Źródło:
PAP

Sprzedaż pojazdów elektrycznych i hybrydowych wzrosła w 2024 roku w Chinach o 40,7 procent licząc rok do roku i osiągnęła rekordowy poziom niemal 11 milionów sztuk - poinformowało w czwartek chińskie stowarzyszenie producentów aut osobowych (CPCA).

Padł rekord sprzedaży

Padł rekord sprzedaży

Źródło:
PAP

Huuuge planuje zwolnienia grupowe w spółce zależnej Huuuge Games, które obejmą szacunkowo około 21 procent zatrudnionych w całej grupie - podał producent gier w komunikacie. Huuuge nie wyklucza też dalszych cięć, a redukcja zatrudnienia może wynieść około 28 procent zatrudnionych.

Producent gier zapowiada duuuże zwolnienia

Producent gier zapowiada duuuże zwolnienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla inwestycji Centralny Port Komunikacyjny. Obejmuje ona część lotniskową, drogową i kolejową. Decyzja umożliwia spółce CPK składanie wniosków o pozwolenie na budowę.

Jest decyzja w sprawie megalotniska

Jest decyzja w sprawie megalotniska

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie ostrzegło przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Według resortu oszuści chcą w ten sposób wyłudzić dane podatników.

Podszywają się pod fiskusa. Ostrzeżenie

Podszywają się pod fiskusa. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podatek, który mają zapłacić turyści nocujący w szkockim Edynburgu, może zostać ustalony na poziomie pięciu procent kosztów zakwaterowania. Póki co jest to propozycja magistratu, a o ostatecznej wysokości daniny i zasadach jej pobierania zdecydują podczas najbliższych posiedzeń radni miasta.

Turyści zapłacą nowy podatek. "Ogromne korzyści"

Turyści zapłacą nowy podatek. "Ogromne korzyści"

Źródło:
BBC

Spółka Orlen opublikowała swoją nową strategię. Wśród głównych punktów są zmiany w polityce dywidendowej, założenia finansowe i planowana produkcja. Kurs Orlenu idzie w dół o ok. 1 proc., podczas gdy WIG20 niemal nie zmienia się. Spółka swoje plany i cele będzie realizowała do 2035 r.

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Źródło:
PAP

Katalonia, Walencja, Costa Blanca oraz Andaluzja - to tam najczęściej Polacy kupują swoje nieruchomości. Statystyki za trzeci kwartał 2024 r. pokazują, że nasi rodacy znajdują się w czołówce nabywców, wyprzedzają ich jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy. Tymczasem w kraju brakuje mieszkań, jak wyliczają organizacje branżowe, nawet 3,5 miliona.

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Źródło:
PAP

W minionym roku najwięcej użytkowników stracił Orange Polska, a najwięcej zyskał P4, czyli operator sieci Play - wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przeniesiono ponad 1,5 miliona numerów, o niemal 48 tysięcy więcej niż w 2023 roku.

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Źródło:
PAP