Ile kosztowało weselne przyjęcie, jakie było wynagrodzenie zespołu muzycznego, czy impreza była filmowana? Tego typu pytania zostały zawarte w ponad pół tysiąca wezwaniach, jakie do nowożeńców wystosowali urzędnicy skarbowi. To "forma weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego" - tłumaczy zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski w odpowiedzi na interpelację posła Kukiz'15.
"Opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców" - zauważył w interpelacji skierowanej do minister finansów Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
Wicemarszałek Sejmu zwracał uwagę, że chodzi o pytania dotyczące między innymi podania listy gości weselnych wraz z adresami, kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza, ile kosztowała usługa kelnerów, a także jakie było wynagrodzenie zespołu.
"Urzędy domagają się także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Wezwania urzędów skarbowych dotyczą często wesel organizowanych kilka lat wcześniej. Termin odpowiedzi na pismo wynosi często tylko 7 dni, zaś brak odpowiedzi grozi karami" - dodał.
W związku z tym, poseł Tyszka zapytał jaka jest skala wezwań kierowanych do nowożeńców oraz czy pisma, to jedyna droga, w której urzędy mogą zdobyć potrzebne informacje.
Nowożeńcy pod lupą fiskusa
Z odpowiedzi udzielonej z upoważnienia ministra finansów przez zastępcę szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego wynika, że łącznie skierowano do nowożeńców 585 wezwań. Są to dane przekazane przez cztery z szesnastu izby administracji skarbowej. Nie wiadomo jednak, z których regionów.
"Kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego" - podkreślił. Jak dodał, "wezwania mają na celu wyjaśnienie sprawy".
Podsekretarz stanu w MF poinformował, że "wezwania skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właścicieli sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez".
Z informacji udzielonych przez wiceszefa KAS wynika, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku. Powodem było powołanie się przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków.
Ponadto - jak wynika z odpowiedzi na interpelację - prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii.
Kontrole skarbówki
Jednocześnie Paweł Cybulski zapewnił, że "dokładane są wszelkie starania, aby działania podejmowane przez urzędników, były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników". Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej otrzymali także pismo w tej sprawie.
W wystąpieniu przypomniane zostało, że "niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną. Wskazano, też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock