Ważna inwestycja na Śląsku. Powstaną trzy odcinki S1

Z kraju


Premier Beata Szydło w poniedziałek spotkała się w Bielsku-Białej z samorządowcami z regionu. Szefowej rządu towarzyszy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który skierował do realizacji śląskie odcinki drogi ekspresowej S1. Chodzi o trzy fragmenty: Podwarpie - Dąbrowa Górnicza, Kosztowy - Bielsko-Biała oraz obejście Węgierskiej Górki na Żywiecczyźnie.

Na tę decyzję szczególnie czekają mieszkańcy Węgierskiej Górki. Teraz wygodny przejazd z Bielska-Białej do granicy ze Słowacją w Zwardoniu utrudnia brak 8,5-kilometrowego odcinka drogi.

Bez tzw. obejścia Węgierskiej Górki, po planowanym na maj przyszłego roku otwarciu na Słowacji autostrady D-3, która w Zwardoniu będzie się łączyła z S1, ruch ciężarówek przebiegnie przez centra Milówki i Węgierskiej Górki.

"Przywracamy polskie państwo"

- Przywracamy polskie państwo w tych regionach, gdzie było przez osiem lat przez PO-PSL zwijane - mówiła w poniedziałek w Bielsko-Białej premier Beata Szydło, nawiązując m.in. do realizacji śląskich odcinków drogi ekspresowej S1. Premier zaznaczyła, że ogłasza bardzo ważną decyzję dla regionu.

- To jest ważna inwestycja, która nie tylko będzie się przyczyniała do rozwoju, poprawi komunikację w regionie, będzie się przyczyniała do jego rozwoju. Jest to inwestycja, która pokazuje, że polska się rozwija - powiedziała szefowa rządu.

"Z optymizmem w przyszłość"

Premier podkreśliła, że "z optymizmem patrzy w przyszłość".

- Ostatnie dane dotyczące bezrobocia oraz ocena agencji ratingowych pokazują, że nastrój jest dobry, że możemy powiedzieć, że jest przed nami duża szansa, żeby rozwój był jeszcze szybszy - zaznaczyła. Szydło zapewniła, że rząd ma dobrze przygotowany program i plan działania, który "krok po kroku", konsekwentnie realizuje. "Mamy ludzi, którzy nie boją się pracy, nie boją się podejmowania odpowiedzialnych decyzji i przygotowują kolejne projekty" - podkreśliła.

- Będziemy realizowali ważne inwestycje: drogowe, kolejowe, infrastrukturalne; będziemy realizowali program wspierania dla przedsiębiorców, odbudowywania przemysłu, odbudowywania produkcji, tworzenia nowych miejsc pracy. Robimy to po to, by Polska się rozwijała jeszcze szybciej, żebyśmy mieli dobrą przyszłość dla naszej ojczyzny, ale przede wszystkim chcemy, aby Polska rozwijała się równomiernie - powiedziała premier Szydło.

Nowe inwestycje

Premier dodała podczas tej konferencji, że rząd jest inicjatorem wielu gospodarczych projektów. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o powstające w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych.

- Powstanie około tysiąca miejsc pracy. To nowa, bardzo ważna inwestycja, która jest realizowana w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego - powiedziała premier.

Beata Szydło dodała, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak otwiera kolejny posterunek policji w małej miejscowości.

- Obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że będziemy zajmowali się sprawami zwykłych ludzi, obywateli, realizować co oczekują, i wywiązujemy się z tych deklaracji. Przywracamy polskie państwo w tych regionach, miejscowościach, gdzie było przez osiem lat przez PO-PSL zwijane - oświadczyła.

S1 gotowe w 2022 roku

W 2022 r. GDDKiA planuje zakończyć budowę ostatniego z brakujących dotąd odcinków trasy S1 w woj. śląskim. Ekspresowa trasa S1 w woj. śląskim przebiega od węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma na odcinkach Pyrzowice – Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza – Tychy, a także Bielsko-Biała – Przybędza oraz Milówka – Zwardoń. Część pozostałych fragmentów ma inne kategorie, pozostałe były dotąd planowane. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ostatnich latach przygotowywał projekty zmierzające do wypełnienia luk i ujednolicenia standardu tej arterii. Oto trzy fragmenty S1 skierowane do realizacji:

Trzy fragmenty S1 skierowane do realizacjitvn24.pl/GDDKiA

Autor: ag,tol/gry / Źródło: PAP