Tylko w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. To dzięki nim wiele polskich biznesów dynamicznie się rozwija. Z początkiem roku rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów otworzyli jednak Niemcy, swoimi ofertami kuszą także Czesi. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.
- Widzimy, że coraz więcej pracowników pyta o pracę na terenie Czech. Też pytają o Niemcy. Niemcy mają jednak wyższe wymagania, bo znajomości języka niemieckiego. Czesi nie, bo ten język jest bardziej zbliżony - mówi Andrzej Korkus, prezes zarządu agencji zatrudnienia EWL.
Szacuje się, że z Polski do Czech już mogło uciec kilkadziesiąt tysięcy pracowników z Ukrainy.
Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki wspomniane już Niemcy i Czechy. Główną przyczyną wyjazdu z Polski jest zaś chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia, co potwierdziło 56 procent badanych.
Ukraińcy w Warszawie
Tematem obcokrajowców zainteresowała się Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, która zleciła przygotowanie danych na temat ich liczby w stolicy. I tak powstał raport z którego wynika, że w Warszawie najwięcej, bo 13,7 tysiąca zameldowanych jest Ukraińców. W czołówce znajdują się również Białorusini - 3171, Wietnamczycy - 3062. Ponadto pierwszą piątkę uzupełniają Rosjanie - 1845 i Hindusi - 1560.
To dane osób zameldowanych na stałe i czasowo. Mieszkańców z zagranicy jest dużo więcej. Przewodnicząca zapowiada dokładniejszą analizę. I nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości.
- Z przedstawicielami tych grup trzeba współpracować, bo trzeba by się dowiedzieć jakie są ich potrzeby, jak oni się czują w Warszawie? Czy możemy im jakoś pomóc? - mówi Ewa Malinowska-Grupińska.
Wrocław już pomaga sąsiadom ze wschodu. W automatach pojawił się język ukraiński. Kina w niektórych miastach wyświetlają filmy z ukraińskim dubbingiem.
Wiktoria, Ukrainka, która od ośmiu lat mieszka w Polsce zauważa, że jej rodacy "nie zawsze dobrze umieją mówić po polsku". - Chcieliby zrozumieć, zintegrować się, więc takie udogodnienie jest super pomysłem - ocenia.
Miasta myślą o obywatelach ze wschodu
Fundacja z Lublina od kilku dni uczy mieszkańców ukraińskiego - chce przybliżyć Polakom język nowych sąsiadów i zachęcić do integracji.
Prezes fundacji Piotr Skrzypczak podkreśla, że jego organizacja nie nawołuje do nauki ukraińskiego. - My chcemy po prostu, żeby ludzie wiedzieli jak się przywitać, żeby mogli zrobić ten pierwszy krok, bo dzięki temu można się poznać - tłumaczy.
Ilu Ukraińców mieszka w Polsce? To ciągle zagadka. Nie ma oficjalnych danych.
Jakub Dudziak z Urzędu do spraw Cudzoziemców informuje, że z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano blisko półtora miliona oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy.
Autor: mb / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24