TVN24 Biznes | Z kraju

Kwarantanna dla wjeżdżających z Polski. Nasz sąsiad wprowadza nowe zasady

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Koronawirus w Polsce. MZ: 548 nowych zakażeń koronawirusem w niedzielę, zmarło dziesięć osób
Koronawirus w Polsce. MZ: 548 nowych zakażeń koronawirusem w niedzielę, zmarło dziesięć osóbTVN24
wideo 2/4
TVN24Koronawirus w Polsce. MZ: 548 nowych zakażeń koronawirusem w niedzielę, zmarło dziesięć osób

Polska znalazła się na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19, w związku z tym osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę muszą odbyć 14-dniową kwarantannę - informuje rządowy serwis gov.pl.

Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Od obowiązku kwarantanny dla wjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, przyjeżdżający na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Osoby przyjeżdżające na Ukrainę z Polski będą musiały być poddane kwarantannieShutterstock

Kwarantanna w domu

Jak przekazano w komunikacie, kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji "Działaj w domu". Jak wyjaśniono, po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji jeszcze przed przybyciem na granicę. Podkreślono przy tym, że aplikacja "Działaj w domu" może być zainstalowana tylko na ukraińskich numerach telefonów.

W komunikacie wskazano, że podstawą do zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na Ukrainę.

W ostatnich dniach w Polsce notuje się wysoki poziom zakażeń koronawirusem. W niedzielę resort zdrowia poinformował o kolejnych 548 potwierdzonych zakażeniach; w ciągu doby zmarło też 10. W sumie odnotowano już prawie 46,9 tys. zakażeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości