Port Lotniczy Radom nadal szuka pasażerów, w ciągu dwóch miesięcy obsłużył ich zaledwie 2 tys. Teraz radomskie lotnisko podpisało umowę z Targami Kielce, od tego miesiąca będzie można też polecieć z Radomia do Lwowa.
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zapowiedział, że połączenia lotnicze do Radomia będą wskazywane wystawcom i gościom targów jako dogodna forma dotarcia do Kielc. Informacje o radomskim lotnisku znajdą się w materiałach promujących Targi Kielce oraz poszczególne imprezy targowe, których odbywa się około 70 rocznie.
Więcej kierunków
- Będziemy podkreślać, że warto skorzystać z lotniska w Radomiu, skąd do Kielc jedzie się samochodem kilkadziesiąt minut. Dla porównania z Warszawy trzeba poświęcić na przejazd dwie i pół godziny, a z krakowskich Balic - trzy godziny - powiedział prezes Targów Kielce na piątkowej konferencji prasowej w Radomiu.
- Oczywiście Radomiowi brakuje bogatej siatki połączeń, ale liczę na to, że liczba destynacji będzie się sukcesywnie zwiększać - dodał Mochoń. Według prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, radomskie lotnisko ma szanse stać się zapleczem komunikacyjnym dla Targów Kielce. - Mam nadzieję, że wspólne przedsięwzięcia będą dynamizowały liczbę klientów na targach i pasażerów korzystających z naszego lotniska - podkreślił Witkowski.
- To kolejny krok do tego, żeby lotnisko w Radomiu było postrzegane w jak najlepszym świetle, jeżeli chodzi o współpracę nie tylko z liniami lotniczymi, ale także z różnymi innymi podmiotami. To wiąże się z wiarygodnością naszego lotniska - dodała prezes Portu Lotniczego Radom Dorota Sidorko. Z Radomia odbywają się obecnie loty do Gdańska, Wrocławia, Berlina i Pragi. Od 23 czerwca będzie też można polecieć do Lwowa. Duże nadzieje z tym kierunkiem wiążą zarówno Kielce, jak i Radom. Jesienią Targi Kielce organizują po raz pierwszy targi ogrodnicze we Lwowie. - Traktujmy to jako projekt pilotażowy. Jeśli się uda, to będziemy tam przeszczepiać także inne nasze imprezy targowe – stwierdził prezes Targów Kielce. Jego zdaniem połączenia lotnicze z Radomiem mogą okazać się ważnym kanałem transportowym na linii Kielce – Lwów.
Promocja targów
Port Lotniczy Radom zobowiązał się także promować kieleckie targi. Na lotnisku w Radomiu ma być również ustawione stoisko targów, a przygotowane autobusy odwiozą klientów do Kielc. Uruchomiona zostanie także wypożyczalnia samochodów. Targi Kielce są jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków targowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie uczestniczy w nich około 6 tys. wystawców (z czego 20 proc. z zagranicy), a 700 imprez rocznie odwiedza ok. 220 tys. osób. Od kwietnia, kiedy z Radomia uruchomiono połączenia do Gdańska, Wrocławia, Berlina i Pragi, na radomskim lotnisku obsłużonych zostało ponad 2 tys. pasażerów. Dla porównania Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył w maju br. ponad 250 tys. pasażerów, a Port Lotniczy w Lublinie ponad 35 tysięcy pasażerów.
Lotnisko w Radomiu jest jedynym spośród 15 portów lotniczych użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego uruchomienie ponad 90 mln zł.
Trudne początki
Port miał duże problemy ze znalezieniem przewoźników, którzy chcieliby z niego latać. Lotnisko uruchomione zostało w maju 2014 r., ale regularne połączenia lotnicze z Radomia zaczęły funkcjonować dopiero we wrześniu 2015 r. Po kilku miesiącach z lotów do Rygi zrezygnowały jednak łotewskie linie Air Baltic, a następnie Czech Airlines, realizujące loty do Pragi. W kwietniu br. pojawił się nowy przewoźnik - SprintAir, który używa samolotów typu Saab 340 z 33 miejscami, dostosowanymi do lotów regionalnych
Lotnisko bez samolotów. Ale port w Radomiu nie poddaje się:
Autor: tol//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24