Złote czasy dla synów ministra energii. Jeden został prezesem, a drugi dostał zlecenie z ministerstwa

Minister energii Krzysztof Tchórzewskitvn24

Ostatnie tygodnie to świetny czas dla synów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Jeden z nich został bowiem prezesem Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach, a drugi zdobył lukratywne zlecenie od ministerstwa infrastruktury. Czy o losie synów zdecydowały wpływy ministra energii?

Jak powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl Sławomir Marchel, szef rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach, "prezydent (Siedlec - red.) uznał, że Karol Tchórzewski jest odpowiednim kandydatem, a rada nadzorcza w głosowaniu tajnym podzieliła to stanowisko".

Pośród pięciu członków rady nadzorczej tylko jeden głos był wstrzymujący się. Reszta głosowała "za".

RMF FM wskazuje, że Siedlce to tzw. region Tchórzewskiego, gdzie prezydentem jest znajomy ministra energii.

Co zdecydowało?

- Karol Tchórzewski od sześciu lat pracuje w spółce, której został prezesem. Oprócz tego jest osobą dynamiczną i ambitną. Działającą również politycznie, jest radnym sejmiku województwa mazowieckiego od 2006 roku - tłumaczy nominację Marchel.

Karol Tchórzewski jest także członkiem rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Siedlcach.

Poprzedni prezes złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji z dniem 24 lutego br. - Właściciel przeprowadził rozeznanie. Zainteresowanie wyraził tylko pan Karol Tchórzewski. Dwie inne osoby brane pod uwagę nie wyraziły chęci objęcia stanowiska - powiedział szef rady nadzorczej.

Marchel pytany o to, czy o wyborcze decydował fakt, że nowy prezes jest synem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wskazywał, że "spółka jest w bardzo dobrym stanie". - Nie mamy żadnych interesów w ministerstwie energii. Pan Karol od lat pracuje na swoje stanowisko - dodał.

Karol Tchórzewski jako prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach otrzyma wynagrodzenie rzędu 15 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

"Świetnie znam ten rynek"

W przesłanym do mediów oświadczeniu Tchórzewski wskazuje, że od 15 lat zajmuje się profesjonalnie rynkami finansowymi i energetyką. "Do pracy na stanowisku Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o. zostałem powołany przez pięcioosobową Radę Nadzorczą tej firmy. Uzyskałem poparcie załogi i związków zawodowych. Jestem profesjonalistą. Znam świetnie branżę, rynek energetyczny i finansowy - podkreśla.

Jak pisze dalej, za swój atut uznaje zaufanie ponad 28 tysięcy mieszkańców regionu, którzy poparli jego kandydaturę w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w roku 2014. - Od 2006 roku jestem radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od 2014 r. jestem Wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów - zaznacza Tchórzewski.

Jego zdaniem PE w Siedlcach wymaga wielu inwestycji związanych z przyjętymi przez Unię Europejską wymaganiami Pakietu Klimatycznego. - Jako prezes zarządu biorę odpowiedzialność za sprawne zarządzanie tą firmą, a nie korzyści osobiste. Kierowanie działaniem dużego przedsiębiorstwa wymaga doświadczenia i kompetencji. Będziemy działać na rzecz rozwoju naszego miasta, społeczności oraz branży energetycznej w Polsce - wyjaśnia w oświadczeniu.

Zapewnia, że po sześciu miesiącach pracy na stanowisku prezesa zarządu, podda się weryfikacji przed Radą Nadzorczą i właścicielami firmy. - Zrobię to, aby mieć pewność, że oceniana będzie moja praca i jej efektywność, a nie moje nazwisko - tłumaczy.

Zlecenie z ministerstwa

W lutym lukratywne zlecenie z ministerstwa infrastruktury otrzymała kancelaria "Piłat i Partnerzy", w której mecenasem jest drugi z synów ministra energii - Mateusz Tchórzewski.

W tle tej decyzji również nie sposób uciec od wpływów Krzysztofa Tchórzewskiego. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk jest bowiem bliskim politycznym kolegą ministra energii.

Kancelaria ma zająć się odkręceniem sprzedaży PKP Energetyka.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub.r. kolejowa spółka została sprzedana za niemal 1,5 mld złotych Funduszowi CVC, jednak od początku była krytykowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Pozew ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przy procesie prywatyzacji spółki do prokuratury okręgowej w Warszawie złożyli posłowie tego ugrupowania: Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak.

"Wybór Kancelarii „Piłat i Partnerzy” podyktowany był okolicznością, iż kancelaria ta zajmowała się sprawą prywatyzacji PKP Energetyka jeszcze w okresie kadencji poprzedniego parlamentu, na zlecenie Klubu PIS. W sprawie tej Kancelaria przygotowywała obszerną opinię prawną oraz pozew sądowy wraz z kilkudziesięciostronicowym uzasadnieniem. Z uwagi na konieczność analizy również i powyższych dokumentów przez MIB, zaproszenie do współpracy Kancelarii „Piłat i Partnerzy” było najbardziej logicznym wyborem" - komentuje w mailu przesłanym do redakcji tvn24bis.pl resort infrastruktury.

W ramach, zawartej 29 stycznia 2016 r. przez MIB, umowy kancelaria ma za zadanie współpracować z zespołem powołanym do prywatyzacji PKP Energetyka, przekazać zgromadzone w ostatnich miesiącach dokumenty w tej sprawie oraz dokonać analiz porównawczych z innymi dokumentami.

"Umowa z Kancelarią „Piłat i Partnerzy” została zawarta w wyniku udzielenia zamówienia publicznego, do którego - z uwagi na wysokość kwoty umowy - nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych" - wyjaśnia resort. "W umowie przewidziano, że kwota wynagrodzenia będzie określona jako stawka 123 zł brutto za godzinę wykonania każdego zlecenia wskazanego przez ministerstwo, a całkowita kwota wynagrodzenia nie będzie wyższa niż 27 060,00 zł brutto. Wypłata wynagrodzenia dla Kancelarii będzie dokonywana na podstawie szczegółowego rozliczenia godzin faktycznie wykonanych usług, zestawień i opisu przepracowanych godzin".

Ale jak dodaje ministerstwo: wykonawca przedstawił listę osób umocowanych do wykonywania pracy na rzecz MIB. Wśród osób tych nie ma Mateusza Tchórzewskiego. Pan Mateusz Tchórzewski w przeszłości współpracował z Kancelarią „Piłat i Partnerzy”, a od 1 stycznia br. przebywa na kilkumiesięcznym urlopie bezpłatnym za granicą.

Nowy rząd zaprzysiężony. Zobacz, kto pokieruje polską gospodarką
Nowy rząd zaprzysiężony. Zobacz, kto pokieruje polską gospodarkąTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli tak zwane składki na ZUS, wzrosną w 2025 roku o ponad 154 złote, licząc bez składki zdrowotnej - poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Sejm przegłosował ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KSeF miał obowiązywać od 1 lipca roku 2024.

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o tak zwanych wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Źródło:
PAP

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024 roku - uważa większość ekonomistów. Pojawiają się jednak również głosy za obniżką i to już jesienią tego roku.

Co dalej ze stopami procentowymi? Prognozy

Co dalej ze stopami procentowymi? Prognozy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do końca lipca pracownicy urodzeni po 1968 roku mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej - do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u. Oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji oraz które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Źródło:
PAP

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w czwartkowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Polityka pieniężna wciąż jest restrykcyjna - napisali w komentarzu do czwartkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Za wcześnie na otwieranie szampana i obniżki" - ocenił Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Za wcześnie na otwieranie szampana"

"Za wcześnie na otwieranie szampana"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła poziomu stóp procentowych NBP, część kredytobiorców czeka jednak niemiła niespodzianka. "W najbliższym czasie mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym, opartych o stawkę WIBOR 6M" - wskazał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Część kredytobiorców może czekać niemiła niespodzianka

Część kredytobiorców może czekać niemiła niespodzianka

Źródło:
tvn24.pl

Grupa rolników rozpoczęła w czwartek protest w Sejmie. Domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek wieczorem z protestującymi spotkał się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Posłowie zapraszają, rolnicy okupują Sejm. Hołownia zabiera głos

Posłowie zapraszają, rolnicy okupują Sejm. Hołownia zabiera głos

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Należy powrócić do płacenia za robotę w górnictwie, wrócić do tego, że nałożone zostaną określone normy i zaczniemy płacić za to, co ludzie robią - mówił w Katowicach wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Adam Rozmus. Jak dodał, liczy pod tym względem na zrozumienie strony społecznej, która prowadzi z zarządem spółki spór zbiorowy na tle płacowym.

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Źródło:
PAP

W greckim sektorze hotelarskim i gastronomicznym pozostaje ponad 80 tysięcy wakatów. Nawet dobrze płacące lokale mają trudności ze znalezieniem nowych pracowników.

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Źródło:
PAP

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkich, którzy martwią się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, "powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko". Klimczak mówił też o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz bilecie zintegrowanym, który miałby połączyć różne rodzaje transportu publicznego.

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

Źródło:
tvn24.pl

Gazprom zaczyna wyprzedawać swoje nieruchomości - poinformował serwis The Moscow Times. Rosyjski koncern zakończył 2023 rok ze stratą po raz pierwszy od 25 lat.

Gazprom wyprzedaje majątek

Gazprom wyprzedaje majątek

Źródło:
The Moscow Times

Górnictwo stoi przed problemem nadal bardzo wysokich zwałów węgla, które są elementem zastanym po poprzednich niekontrolowanych ruchach w zakresie importu i niezrozumienia rynku i potrzeb energetyki - przekazała Marta Jarno, dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Przemysłu. Ze względu na nadmiar surowca, w niektórych jednostkach PGG podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji.

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Źródło:
PAP

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni" dla przedsiębiorców, która ma usprawnić kontakt na linii podatnik-urząd skarbowy - poinformowała wiceminister finansów Małgorzata Krok. Celem zmian ma być minimalizacja konieczności stacjonarnego odwiedzania urzędów.

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę odnotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych - przekazały Polskie Sieci Elektorenergetyczne. W szczytowym okresie udało się wyprodukować 10 tysięcy 530 MWh energii, co stanowiło ponad połowę zapotrzebowania w tym czasie. Taki wynik stanowi wyzwanie dla polskiego systemu przesyłowego, przez co w najbliższym czasie wytwarzanie energii zostanie ograniczone.

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała sześciu członków zarządu, w tym Leszka Skibę z funkcji prezesa banku - poinformował bank w komunikacie.

Prezes Banku Pekao odwołany

Prezes Banku Pekao odwołany

Źródło:
PAP

W kwietniu średnie ceny za metr kwadratowy mieszkań w ofercie deweloperów w Warszawie, Trójmieście i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozostały bez zmian w porównaniu z marcem - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Z kolei ceny w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu wzrosły miesiąc do miesiąca.

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku zaległości wobec firm leasingowych wzrosły o 81,6 miliona złotych i obecnie przekraczają miliard złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe zadłużenie mają przedsiębiorstwa z Mazowsza.

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Źródło:
PAP

Audyty trwają i są ważne, ale w przypadku trudnych spółek, jak Poczta Polska, Grupa Azoty czy Orlen bardzo ważne jest ratowanie biznesu - przekazał wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja - dodał.

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

Źródło:
PAP

Zatoka Wraku będąca wizytówką greckiej wyspy Zakinthos pozostanie w tym roku zamknięta. Decyzja podjęta przez lokalne władze ma związek ze znacznym ryzykiem osuwisk, choć niepokój budzi też stan techniczny znajdującego się tam statku.

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP