W Świętokrzyskiem bezrobocie najniższe od 16 lat. I brakuje rąk do pracy

Niecałe 64 tys. zarejestrowanych bezrobotnych odnotowały we wrześniu urzędy pracy w woj. świętokrzyskim – to najmniej od 1999 r.Shutterstock

Niecałe 64 tys. zarejestrowanych bezrobotnych odnotowały we wrześniu urzędy pracy w woj. świętokrzyskim – to najmniej od 1999 r. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej, pracodawcy w regionie chętniej zatrudniają, jednak narzekają na brak specjalistów w wielu branżach.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach, od 2013 r. bezrobocie w woj. świętokrzyskim systematycznie spada, choć w skali kraju stopa bezrobocia wciąż jest tu jedną z najwyższych (na koniec sierpnia wyniosła 12,6 proc.). W 2013 r. w rejestrach tutejszych urzędów pracy pozostawało ponad 90 tys. bezrobotnych, w sierpniu 2015 r. było ich 66 tys., a we wrześniu 63,8 tys. - to najniższy wskaźnik bezrobocia od początku notowania danych w 1999 r.

Sezonowość w niepamięć

Kierownik zespołu ds. komunikacji WUP Paweł Lulek zwrócił uwagę, na zauważalną w ostatnich miesiącach pozytywną tendencję – świętokrzyski rynek pracy jest w coraz mniejszym stopniu uzależniony od sezonowości prac, głównie w sektorze budowlanym i rolnictwie. - Pracodawcy, wyczuwając pozytywną koniunkturę gospodarki, wykazują większą skłonność do tworzenia stałych miejsc pracy. Trzeba jednak zauważyć, iż nasze województwo, ze względu na specyfikę gospodarki opartej w dużej mierze na branży budowlanej i surowcowej, z dość dużym opóźnieniem reaguje na ogólne wahania koniunktury gospodarczej - dodał rozmówca PAP. Lulek zauważył, że gospodarka regionu jest dość mocno uzależniona m.in. od poziomu krajowych inwestycji publicznych, w tym inwestycji infrastrukturalnych, w obsłudze których znaczny udział mają firmy budowlane, transportowe i wydobywcze. - Chodzi nie tylko o duże podmioty, lecz przede wszystkim mikro i małe firmy, pełniące rolę podwykonawców i obsługujących dominujące sektory. Z około 110,5 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w regionie, małe firmy zatrudniające do 9 pracowników stanowią 95,5 proc. Dlatego ważne jest wsparcie dla tego typu firm - ocenił. Z kolei dyrektorka Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach, Dorota Tekieli-Bisińska zauważyła, że zatrudnienie rośnie głównie w tych firmach regionu, które korzystają ze wzrostu eksportu. Jej zdaniem niski poziom bezrobocia nie do końca oddaje sytuację na rynku pracy. - Trzeba wejść w zagadnienie trochę głębiej i zastanowić się, ile jest miejsc pracy - czy mamy ich więcej czy mniej? Jeżeli się okaże, że ich ubywa, to bezrobocie nie oddaje całości kształtu tego, co się dzieje na rynku pracy - oceniła.

Dofinansowanie miejsc pracy

Zdaniem przedstawicielki jednej z agencji pracy tymczasowej, współpracującej ze Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Teresy Bęben, zauważalna mniejsza liczba ofert pracy sezonowej, wiąże się też z coraz większą liczbą firm w regionie zajmujących się usługami i handlem – branż w mniejszym stopniu zależnych od sezonowości, niż budownictwo czy rolnictwo. Bęben zwróciła uwagę, że dużą rolę odgrywa w tym zjawisku większa liczba ofert dla stażystów z gwarancją późniejszego zatrudnienia czy też możliwości, które mają pracodawcy w zakresie tworzenia refundowanych miejsc pracy. Wg danych WUP, 70 proc. stażystów w regionie jest zatrudnianych po skończonym stażu. - Pracodawcy coraz częściej korzystają z możliwości dofinansowania do miejsca pracy dlatego, bo – zwłaszcza w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw – nie posiadają własnych środków na stworzenie nowego lub utrzymanie już istniejącego stanowiska pracy. Dostępne programy dofinansowań zakładają konieczność nawiązywania współpracy między stażystą, a pracodawcą także po zakończeniu stażu. Pracodawcy, jeśli mogą sobie na to pozwolić, wolą zatrudnić byłego stażystę – już przyuczonego do zawodu - zamiast narażać się na koszty związane z przeprowadzeniem procesu rekrutacji i sprawdzaniem nowego pracownika - tłumaczyła Bęben.

Więcej ofert pracy

Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku do świętokrzyskich urzędów pracy pracodawcy zgłosili 25 tys. ofert zatrudnienia. To o około 1400 więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Najwięcej ofert zgłoszono do Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach (3900) i Miejskiego Urząd Pracy w Kielcach (3140). Oferty niesubsydiowane (nie wspierane ze środków publicznych, głównie Funduszu Pracy) stanowią blisko połowę wszystkich, a ich liczba sukcesywnie rośnie. Ok. 72 proc. wszystkich ofert pochodzi od prywatnych pracodawców. - Najwięcej z nich dotyczy branży usługowo – handlowej, ale także pracowników przemysłowych i rzemieślników, w tym operatorów maszyn i urządzeń. Coraz więcej ofert dotyczy specjalistów w branży transportowo – logistycznej, a także branży IT, która przede wszystkim potrzebuje wysoko wykwalifikowanych informatyków i programistów - powiedział Lulek.

Poszukiwani specjaliści

Na duży problem znalezienia w woj. świętokrzyskim specjalistów właśnie z branży IT, wskazała Tekieli-Bisińska. - Widać to w przypadku kilku firm, które wybrały lokalizację w naszym województwie. W tym momencie mogłyby one "wchłonąć" każdą liczbę informatyków i programistów, a rynek jest bardzo płytki - podkreśliła. W ocenie dyrektor kształcenie w tych dziedzinach jest "polem do popisu" dla uczelni wyższych z regionu. - Oczywiście trudno przewidzieć, czy za kilka lat nie nasycimy rynku w tej branży, więc powinien funkcjonować tu system elastycznego reagowania - sprawnego szkolnictwa uzupełniającego - dodała Tekieli-Bisińska. Z kolei zdaniem Bęben od dłuższego czasu widać też problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów na stanowiska przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. sprzedaży, grafików, opiekunów medycznych. Brakuje też osób z płynną znajomością języków obcych. - Wydaje się, że pracodawcy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracowników biurowych, nauczycieli, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, jednak (…) w dalszym ciągu kandydaci decydują się na wybór ofert pracy gwarantujących im lepsze zarobki, możliwości rozwoju czy konkurencyjność w danych branżach, pochodzące z innych regionów - oceniła rozmówczyni PAP. Duży problem pracodawcy mają też ze znalezieniem wykwalifikowanych robotników - ślusarzy i spawaczy. Jak podkreśliła Tekieli-Bisińska, na efekty planowanych zmian w szkolnictwie zawodowym i dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców, trzeba będzie czekać „dobre kilka lat”. - Dlatego znakomitym wyjściem byłoby doszkalanie lub przeszkalanie osób, które są na rynku pracy, a mają wykształcenie, na które nie ma zapotrzebowania. Tutaj bardzo dużą rolę mogą odgrywać profesjonale szkolenia i doskonalenie kadr zakończone certyfikatami, co jest potwierdzeniem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych - dodała.

Gdzie najniższe bezrobocie?

Najniższe bezrobocie w regionie cały czas utrzymuje się w powiatach południowych, o rolniczym charakterze (pow. buski ze stopą bezrobocia 6,3 proc., pow. pińczowski – 8,1 proc., pow. sandomierski - 8,7 proc.). Najwyższe jest na północy regionu, w powiatach silniej zurbanizowanych i przemysłowych (pow. skarżyski – 23,5 proc., ostrowiecki – 17,2 proc.) Jak wyliczał Lulek, powiaty gdzie dominuje rolnictwo, stawiają na nowoczesne przetwórstwo owocowo – warzywne i rozwijają się tam miejsca pracy m.in. w sektorze magazynowym, łączności, transporcie i handlu. Największy spadek stopy bezrobocia na przestrzeni ostatnich dwóch lat widać w pow. starachowickim – zmniejszyła się o 5,5 proc. (wynosi obecnie 12,8 proc.) - To dowód na to, jak kolosalne znaczenie gospodarcze ma reindustrializacja, związana z lokowaniem inwestycji przemysłowych opartych na nowoczesnych technologiach, jak to ma miejsce w Starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Powstało w niej już blisko 6700 nowych miejsc pracy. Pamiętajmy też, że jedno miejsce pracy w przemyśle generuje od 4 do nawet 10 miejsc pracy w usługach około biznesowych i podstawowych usługach dla ludności - zauważył Lulek.

Minister pracy w TVN24 Biznes i Świat: bezrobocie do końca roku poniżej 10 proc.

Kosiniak-Kamysz był gościem TVN24 Biznes i Świat
Kosiniak-Kamysz był gościem TVN24 Biznes i ŚwiatTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl