W Świętokrzyskiem bezrobocie najniższe od 16 lat. I brakuje rąk do pracy

Niecałe 64 tys. zarejestrowanych bezrobotnych odnotowały we wrześniu urzędy pracy w woj. świętokrzyskim – to najmniej od 1999 r.Shutterstock

Niecałe 64 tys. zarejestrowanych bezrobotnych odnotowały we wrześniu urzędy pracy w woj. świętokrzyskim – to najmniej od 1999 r. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej, pracodawcy w regionie chętniej zatrudniają, jednak narzekają na brak specjalistów w wielu branżach.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach, od 2013 r. bezrobocie w woj. świętokrzyskim systematycznie spada, choć w skali kraju stopa bezrobocia wciąż jest tu jedną z najwyższych (na koniec sierpnia wyniosła 12,6 proc.). W 2013 r. w rejestrach tutejszych urzędów pracy pozostawało ponad 90 tys. bezrobotnych, w sierpniu 2015 r. było ich 66 tys., a we wrześniu 63,8 tys. - to najniższy wskaźnik bezrobocia od początku notowania danych w 1999 r.

Sezonowość w niepamięć

Kierownik zespołu ds. komunikacji WUP Paweł Lulek zwrócił uwagę, na zauważalną w ostatnich miesiącach pozytywną tendencję – świętokrzyski rynek pracy jest w coraz mniejszym stopniu uzależniony od sezonowości prac, głównie w sektorze budowlanym i rolnictwie. - Pracodawcy, wyczuwając pozytywną koniunkturę gospodarki, wykazują większą skłonność do tworzenia stałych miejsc pracy. Trzeba jednak zauważyć, iż nasze województwo, ze względu na specyfikę gospodarki opartej w dużej mierze na branży budowlanej i surowcowej, z dość dużym opóźnieniem reaguje na ogólne wahania koniunktury gospodarczej - dodał rozmówca PAP. Lulek zauważył, że gospodarka regionu jest dość mocno uzależniona m.in. od poziomu krajowych inwestycji publicznych, w tym inwestycji infrastrukturalnych, w obsłudze których znaczny udział mają firmy budowlane, transportowe i wydobywcze. - Chodzi nie tylko o duże podmioty, lecz przede wszystkim mikro i małe firmy, pełniące rolę podwykonawców i obsługujących dominujące sektory. Z około 110,5 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w regionie, małe firmy zatrudniające do 9 pracowników stanowią 95,5 proc. Dlatego ważne jest wsparcie dla tego typu firm - ocenił. Z kolei dyrektorka Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach, Dorota Tekieli-Bisińska zauważyła, że zatrudnienie rośnie głównie w tych firmach regionu, które korzystają ze wzrostu eksportu. Jej zdaniem niski poziom bezrobocia nie do końca oddaje sytuację na rynku pracy. - Trzeba wejść w zagadnienie trochę głębiej i zastanowić się, ile jest miejsc pracy - czy mamy ich więcej czy mniej? Jeżeli się okaże, że ich ubywa, to bezrobocie nie oddaje całości kształtu tego, co się dzieje na rynku pracy - oceniła.

Dofinansowanie miejsc pracy

Zdaniem przedstawicielki jednej z agencji pracy tymczasowej, współpracującej ze Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Teresy Bęben, zauważalna mniejsza liczba ofert pracy sezonowej, wiąże się też z coraz większą liczbą firm w regionie zajmujących się usługami i handlem – branż w mniejszym stopniu zależnych od sezonowości, niż budownictwo czy rolnictwo. Bęben zwróciła uwagę, że dużą rolę odgrywa w tym zjawisku większa liczba ofert dla stażystów z gwarancją późniejszego zatrudnienia czy też możliwości, które mają pracodawcy w zakresie tworzenia refundowanych miejsc pracy. Wg danych WUP, 70 proc. stażystów w regionie jest zatrudnianych po skończonym stażu. - Pracodawcy coraz częściej korzystają z możliwości dofinansowania do miejsca pracy dlatego, bo – zwłaszcza w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw – nie posiadają własnych środków na stworzenie nowego lub utrzymanie już istniejącego stanowiska pracy. Dostępne programy dofinansowań zakładają konieczność nawiązywania współpracy między stażystą, a pracodawcą także po zakończeniu stażu. Pracodawcy, jeśli mogą sobie na to pozwolić, wolą zatrudnić byłego stażystę – już przyuczonego do zawodu - zamiast narażać się na koszty związane z przeprowadzeniem procesu rekrutacji i sprawdzaniem nowego pracownika - tłumaczyła Bęben.

Więcej ofert pracy

Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku do świętokrzyskich urzędów pracy pracodawcy zgłosili 25 tys. ofert zatrudnienia. To o około 1400 więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Najwięcej ofert zgłoszono do Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach (3900) i Miejskiego Urząd Pracy w Kielcach (3140). Oferty niesubsydiowane (nie wspierane ze środków publicznych, głównie Funduszu Pracy) stanowią blisko połowę wszystkich, a ich liczba sukcesywnie rośnie. Ok. 72 proc. wszystkich ofert pochodzi od prywatnych pracodawców. - Najwięcej z nich dotyczy branży usługowo – handlowej, ale także pracowników przemysłowych i rzemieślników, w tym operatorów maszyn i urządzeń. Coraz więcej ofert dotyczy specjalistów w branży transportowo – logistycznej, a także branży IT, która przede wszystkim potrzebuje wysoko wykwalifikowanych informatyków i programistów - powiedział Lulek.

Poszukiwani specjaliści

Na duży problem znalezienia w woj. świętokrzyskim specjalistów właśnie z branży IT, wskazała Tekieli-Bisińska. - Widać to w przypadku kilku firm, które wybrały lokalizację w naszym województwie. W tym momencie mogłyby one "wchłonąć" każdą liczbę informatyków i programistów, a rynek jest bardzo płytki - podkreśliła. W ocenie dyrektor kształcenie w tych dziedzinach jest "polem do popisu" dla uczelni wyższych z regionu. - Oczywiście trudno przewidzieć, czy za kilka lat nie nasycimy rynku w tej branży, więc powinien funkcjonować tu system elastycznego reagowania - sprawnego szkolnictwa uzupełniającego - dodała Tekieli-Bisińska. Z kolei zdaniem Bęben od dłuższego czasu widać też problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów na stanowiska przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. sprzedaży, grafików, opiekunów medycznych. Brakuje też osób z płynną znajomością języków obcych. - Wydaje się, że pracodawcy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracowników biurowych, nauczycieli, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, jednak (…) w dalszym ciągu kandydaci decydują się na wybór ofert pracy gwarantujących im lepsze zarobki, możliwości rozwoju czy konkurencyjność w danych branżach, pochodzące z innych regionów - oceniła rozmówczyni PAP. Duży problem pracodawcy mają też ze znalezieniem wykwalifikowanych robotników - ślusarzy i spawaczy. Jak podkreśliła Tekieli-Bisińska, na efekty planowanych zmian w szkolnictwie zawodowym i dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców, trzeba będzie czekać „dobre kilka lat”. - Dlatego znakomitym wyjściem byłoby doszkalanie lub przeszkalanie osób, które są na rynku pracy, a mają wykształcenie, na które nie ma zapotrzebowania. Tutaj bardzo dużą rolę mogą odgrywać profesjonale szkolenia i doskonalenie kadr zakończone certyfikatami, co jest potwierdzeniem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych - dodała.

Gdzie najniższe bezrobocie?

Najniższe bezrobocie w regionie cały czas utrzymuje się w powiatach południowych, o rolniczym charakterze (pow. buski ze stopą bezrobocia 6,3 proc., pow. pińczowski – 8,1 proc., pow. sandomierski - 8,7 proc.). Najwyższe jest na północy regionu, w powiatach silniej zurbanizowanych i przemysłowych (pow. skarżyski – 23,5 proc., ostrowiecki – 17,2 proc.) Jak wyliczał Lulek, powiaty gdzie dominuje rolnictwo, stawiają na nowoczesne przetwórstwo owocowo – warzywne i rozwijają się tam miejsca pracy m.in. w sektorze magazynowym, łączności, transporcie i handlu. Największy spadek stopy bezrobocia na przestrzeni ostatnich dwóch lat widać w pow. starachowickim – zmniejszyła się o 5,5 proc. (wynosi obecnie 12,8 proc.) - To dowód na to, jak kolosalne znaczenie gospodarcze ma reindustrializacja, związana z lokowaniem inwestycji przemysłowych opartych na nowoczesnych technologiach, jak to ma miejsce w Starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Powstało w niej już blisko 6700 nowych miejsc pracy. Pamiętajmy też, że jedno miejsce pracy w przemyśle generuje od 4 do nawet 10 miejsc pracy w usługach około biznesowych i podstawowych usługach dla ludności - zauważył Lulek.

Minister pracy w TVN24 Biznes i Świat: bezrobocie do końca roku poniżej 10 proc.

Kosiniak-Kamysz był gościem TVN24 Biznes i Świat
Kosiniak-Kamysz był gościem TVN24 Biznes i ŚwiatTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP