Naszym scenariuszem bazowym jest, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian - powiedział ekonomista banku ING Banku Śląskiego Adam Antoniak. Dodał, że uwaga analityków będzie się koncentrować nie tyle na decyzji RPP, co na najnowszej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego.
We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). - Naszym scenariuszem bazowym jest, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian – powiedział Antoniak. W jego opinii uwaga inwestorów i ekonomistów będzie się skupiać na najnowszej projekcji inflacji. - Projekcja pokaże, czego eksperci banku centralnego oczekują odnośnie inflacji w drugiej połowie roku oraz w roku przyszłym. Wprawdzie krótkoterminowy trend dezinflacyjny jest bardzo silny, ale ceny energii wprowadzają tutaj duży element niepewności – przyznał ekonomista ING Banku Śląskiego.
"Możliwy powrót do rozważań o obniżce stóp procentowych w drugiej połowie roku"
Inflacja, według wstępnych danych GUS, w styczniu wyniosła 3,9 proc. w stosunku do 6,2 proc. w styczniu.
- Na pewno pozytywne jest to, że rynkowe ceny gazu i prądu spadły, więc przestrzeń do wzrostu cen jest mała. Jednocześnie jednak nadal obowiązują taryfy zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, na mocy których ewentualna rezygnacja z mrożenia cen energii oznaczałaby bardzo duże podwyżki. Myślę, że rząd będzie chciał wydłużyć w jakiś formacie tarczę antyinflacyjną – dodał Antoniak.
Ekonomista spodziewa się, że rząd będzie chciał uniknąć sytuacji, w której dochodzi do wysokiej podwyżki cen w tym roku, a następnie do mocnej ich obniżki w roku przyszłym. Wyjaśnił, że obecne ceny rynkowe wskazują, że przyszłoroczna taryfa na energię elektryczna dla gospodarstw domowych będzie niższa niż obecnie. - Myślę, że rząd będzie chciał takiego wydłużenia tarczy antyinflacyjnej, aby złagodzić te zmiany cen – powiedział Adam Antoniak.
- Sądzimy więc, że obecnie RPP nie zmieni stóp procentowych, ale jeśli między innymi wskutek działań rządowych ścieżka inflacyjna będzie korzystna, to możliwy będzie powrót do rozważań o obniżce stóp procentowych w drugiej połowie roku – dodał.
Źródło: PAP