Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych będzie podjęta po zapoznaniu się przez Radę z najnowszą projekcją inflacji. Ponadto w tym tygodniu wyniki finansowe opublikują między innymi PKO Bank Polski, Bank Pekao, BNP Paribas oraz InPost.
Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w środę po południu. Wraz z decyzją RPP rynek pozna zręby najnowszej projekcji inflacji i produktu krajowego brutto (PKB), której szczegóły zostaną zaprezentowane najprawdopodobniej w kolejnym tygodniu.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
We wrześniu br. Rada zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych. W październiku RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna jest na poziomie 5,75 proc.
Ankietowane przez PAP Biznes ośrodki analityczne oczekują, że RPP obniży w listopadzie stopy o kolejne 25 punktów bazowych, do 5,50 proc. w przypadku stawki referencyjnej. Według aktualnego konsensusu, czyli mediany prognoz analityków, do końca 2024 roku stopy mogą pójść w dół o kolejne 100 punktów bazowych - po 25 punktów bazowych na kwartał w przyszłym roku. W przypadku realizacji takiego scenariusza główna stopa procentowa spadłaby do 4,50 proc.
Większość ankietowanych zaznaczała jednak, że w związku z procesem formowania się nowego rządu i niepewności co do kształtu polityki fiskalnej w 2024 roku oraz idącej za tym funkcji reakcji RPP prognozy mogą zostać poddane wyraźnym rewizjom w kolejnym miesiącu. W szczególności zdecydować mogą o tym wskazania najnowszej projekcji oraz wydźwięk konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady Adama Glapińskiego. Konferencja szefa banku centralnego zwyczajowo odbywa się dzień po decyzji RPP. Oznaczałoby to, że w tym tygodniu konferencja prezesa Glapińskiego będzie w czwartek.
Decyzja RPP zapadnie kilka dni przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji, które zaplanowano na 13 listopada.
Ratingi i wyniki finansowe największych banków
W piątek po godzinie 22.00 przeglądy ratingu Polski zaplanowały agencje Fitch i DBRS.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. Rating Polski wg DBRS to "A" z perspektywą stabilną. Jesienną rundę przeglądów zakończy 1 grudnia S&P Global Ratings.
Na krajowym rynku akcji w centrum uwagi będzie publikacja raportów kwartalnych przez duże spółki. W tym tygodniu wyniki podadzą m.in. PKO Bank Polski, Bank Pekao, BNP Paribas, Bank Handlowy, Grupa Azoty (spółka podała już szacunki), InPost oraz Eurocash.
Wystąpienia bankierów
Ponadto ten tydzień będzie wypełniony publicznymi wystąpieniami decydentów z głównych instytucji monetarnych. W środę głos zabiorą prezes Fed Jerome Powell, prezes Banku Anglii Andrew Bailey oraz główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Philip Lane. Powell ponownie zabierze głos w czwartek, a na piątek planowane jest wystąpienie prezeski EBC Christine Lagarde.
We wtorek szczególną uwagę może przykuć raport UBS, który pokaże pierwszy pełny kwartał działalności grupy bankowej po awaryjnym przejęciu Credit Suisse w pierwszej połowie roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock