Z kraju

Stłuczka samochodu z wiceministrem. Ile może kosztować naprawa?

Z kraju

Kolizja BMW
Artur Węgrzynowicz/TVN WarszawaKolizja BMW

Co najmniej 38 tysięcy złotych - tyle może kosztować naprawa limuzyny wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, która w środę zderzyła się z innym autem na warszawskim Powiślu. To kosztorys uwzględniający jedynie uszkodzenia widoczne na zdjęciach. Jeśli BMW ma też uszkodzenia wewnętrzne, cena naprawy może być znacznie wyższa - wynika z opinii rzeczoznawców, z którymi rozmawialiśmy.

Do stłuczki doszło w środę na skrzyżowaniu ul. Ludnej i Wioślarskiej w Warszawie. Nikomu nic się nie stało. Żołnierz, który kierował limuzyną wiceszefa MON, został ukarany mandatem.

Należące do Żandarmerii Woskowej BMW serii 5 (generacja F10), którą podróżował Kownacki, miało rozbitą maskę i prawy bok z przodu.

Ile kosztuje naprawa BMW?

Ile może kosztować naprawa limuzyny? Zapytaliśmy o to dwóch specjalistów do spraw szkód komunikacyjnych. Jeden z nich wykonał dla tvn24bis.pl symulację kosztów na podstawie zdjęć z miejsca kolizji. Zaznaczamy, że chodzi wyłącznie o uszkodzenia zewnętrzne samochodu widoczne na fotografiach.

Z symulacji wynika, że koszt robocizny blacharskiej i lakierniczej to około 5,5 tysiąca złotych netto. Koszt części zamiennych to około 25 tysięcy złotych netto. Do tego trzeba doliczyć tzw. normalia warsztatowe, czyli drobne elementy przeznaczone do wykorzystywania w naprawach serwisowych, np. śruby. Zwyczajowo szacuje się ich koszty na około 2 procent części zamiennych (500 zł).

Suma kosztów naprawy, po dodaniu 23 procent podatku VAT, wynosi więc około 38 tysięcy złotych brutto.

Rzeczoznawca podkreślił jednak, że jeżeli doszło do poważniejszych uszkodzeń wewnątrz auta, koszty naprawy BMW mogą być znacznie wyższe. Do pełnej wyceny potrzebne są jednak dokładne oględziny samochodu.

Potwierdził to również drugi ekspert, z którym rozmawialiśmy. Z jego doświadczenia wynika, że naprawa - jeżeli doszło do poważniejszych uszkodzeń wewnętrznych - może kosztować nawet sześciocyfrową kwotę.

Kto poniesie koszty naprawy? Zadaliśmy to pytanie Żandarmerii Wojskowej. Spytaliśmy też, czy BMW miało ubezpieczenie Autocasco. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Autor: tol//ms/bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości