Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 roku wzrosła o 2,8 procent w ujęciu rocznym - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładał wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych o 1,5 proc. rok do roku. W cenach bieżących analitycy spodziewali się wzrostu o 4,5 proc. rok do roku, tymczasem sięgnął 4,8 proc.
Dla porównania we wrześniu br. sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 0,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc.
Sprzedaż detaliczna - październik 2023 roku
Główny Urząd Statystyczny podał w środowym komunikacie, że w październiku 2023 roku największy wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w ujęciu rocznym odnotowały podmioty sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe - o 16,7 proc. wobec spadku o 20,5 proc. przed rokiem. Wzrost sprzedaży w analogicznym okresie zaobserwowano również w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 12,3 proc.) oraz farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 2,3 proc.).
Z drugiej strony, znaczny spadek sprzedaży raportowały jednostki z grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 11,1 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (o 10,9 proc.). Przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi wykazały spadek o 0,8 proc.
GUS podał, że w minionym miesiącu wzrosła też wartość sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących (o 13,4 proc.).
"Kolejne dane potwierdzające moc konsumenta"
Ekonomiści PKO Banku Polskiego napisali, że "sprzedaż detaliczna powraca do wzrostów i to z dużym przytupem". "W październiku w ujęciu realnym sprzedaż wzrosła o 2,8 proc. r/r, silniej od oczekiwań. To pierwszy wzrost (r/r) od grudnia 2022 i dowód, że konsumpcja prywatna wchodzi w fazę solidnego ożywienia. Wiatrem w żagle są dla niej rosnące (realnie) dochody i coraz lepsze nastroje gospodarstw domowych" - czytamy we wpisie przedstawicieli tego banku w serwisie X (dawniej Twitter).
Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że to "kolejne dane potwierdzające moc konsumenta". "Wzrosty nastrojów, przyspieszenie płac realnych, wzrost oczekiwań inflacyjnych. Jastrzębia RPP. Wszystko zaczyna być wyjątkowo spójne. I mocno rozjeżdża się z diagnozą RPP przedstawioną we wrześniu" - oceniono.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Michaelvbg/Shutterstock