TVN24 Biznes | Z kraju

Empik otworzy część salonów w niedziele niehandlowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie
wideo 2/5
Inflacja przyspiesza. Wzrost cen w listopadzie

Empik otworzy część swoich salonów w niedziele niehandlowe. Spółka podpisała umowę o współpracy z firmą Pointpack, na mocy której w wybranych sklepach zostaną wdrożone usługi pocztowe.

"Empik jako kolejna sieć na rynku wdraża usługi pocztowe w wybranych sklepach stacjonarnych, przez co pozostają one otwarte również w niedziele niehandlowe" - poinformowała TVN24 Biznes Anna Gut-Mostowy ze spółki Empik. Pointpack oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. 

"Klienci odwiedzający salony w jednym miejscu mogą zrobić zakupy, a także skorzystać z usługi odbioru i nadania przesyłek kurierskich - to znaczące udogodnienie, szczególnie w 'gorączce' przedświątecznych przygotowań" - dodała.

Jak poinformowała Gut-Mostowy, lista salonów oraz godziny ich otwarcia będą aktualizowane każdorazowo przed niedzielą niehandlową na stronie Empiku. Jednocześnie przypomniała, że 12 i 19 grudnia wszystkie salony będą otwarte. W te niedziele nie będzie bowiem obowiązywał zakaz handlu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy

Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych.

Na wyjątek dotyczący placówek pocztowych powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Przynajmniej na razie, od lutego 2022 roku zacznie bowiem obowiązywać nowelizacja przepisów, mająca uszczelnić zakaz handlu w niedziele.

Biedronka w lipcu br. testowo poszerzyła współpracę z Pocztą Polską. Na mocy umowy rozpoczęto testy odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach w "jednostkowych lokalizacjach". W efekcie Biedronka otwiera część swoich sklepów również w niedziele niehandlowe.

Począwszy od niedzieli, 5 września, niektóre placówki "w związku z rozwojem usług pocztowych" otworzył także Lidl. Na taki krok zdecydował się również Kaufland, należący do tej samej Grupy Schwarz. Od 26 września br. część swoich sklepów otwiera w niedziele Netto.

Carrefour Polska od października br. wprowadził usługi kurierskie w 129 sklepach własnych dzięki współpracy z Poitpack. Oznacza to, że placówki mogą być otwarte w niedziele niehandlowe. Umowę ze spółką Pointpack podpisała również firma Auchan Retail Polska. W związku z tym od października w sklepach należących do Auchan są stopniowo uruchamiane usługi kurierskie. Klienci mogą nadać lub odebrać przesyłki.

W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane, m.in. Leroy Merlin Polska, część sklepów otwierają Bricomarche oraz Castorama. Niedawno do tego grona dołączyła również Jula.

PAP

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości