Z kraju

Nowy ratunek dla Śląska. Sprawdź, co planuje rząd

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatRząd zdecydował o losach Kompanii Węglowej. Silesia przejmie 11 kopalń

Jak poinformował dzisiaj minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń i utrzyma ich płynność finansową. Decyzja rządu o przejęciu kopalń to pierwszy krok do utworzenia Nowej Kompanii Węglowej, która ma powstać według nowego pomysłu.

W środę odbyło się specjalne posiedzenie rządu właśnie w sprawie Kompanii Węglowej. Plany rządu wobec największej firmy górniczej w Europie przedstawił na konferencji szef MSP Andrzej Czerwiński.

Rząd nie przedstawił żadnych wyliczeń dotyczących tej operacji. Nie wiadomo również czy ta operacja zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską, która co do zasady nie zgadza się na pomoc publiczną, która zaburza konkurencję na rynku.

Plan rządu 1. Towarzystwo Finansowe Silesia ma przejąć do 100 proc. akcji dawnej Kompanii Węglowej. Chodzi o 11 kopalń. Ministerstwo nie sprecyzowało, o jakie kopalnie chodzi. Styczniowe porozumienia zakładało wydzielenie z Kompanii Węglowej nierentownych kopalń i ich przekazanie do SRK. Reszta miała trafić do Nowej Kompanii Węglowej.

Ruch ten ma być - według założeń - pierwszym krokiem do tego, aby do projektu przystąpili inwestorzy zewnętrzni oraz do utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Dzięki przejęciu 11 kopalń ma zostać utrzymana w nich płynność finansowa. 2. Na bazie Kompanii Węglowej mają zostać utworzony "silny koncern paliwowo-energetyczny". Zgodnie z informacjami ministerstwa, analizę projektu rozpoczęły m.in. Polska Grupa Energetyczna PGE i Energa. Mają to zrobić jeszcze PGNiG Termika i spółka z grupy kapitałowej PGNiG. 3. Skąd pieniądze na działalność TF Silesia? Już 8 września rząd zgodził się na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość to dziś ponad 1,4 mld zł. 4. TF Silesia nie może bez zgody Ministra Skarbu Państwa sprzedać wniesionych akcji. Mogą one jednak stanowić zabezpieczenie dla pozyskania finansowania na rynku bankowym. 5. Według ministra skarbu Silesia ma pomóc "zabezpieczyć normalne funkcjonowanie Kompanii Węglowej do czasu wypracowania dla niej ostatecznej formuły właścicielskiej". Taki krok dopiero przed nami. Ministerstwo chce jednak, aby przyszli inwestorzy w średnim i długim okresie mogli zobaczyć "realne" korzyści finansowe. 6. Co ważne, Kompania Węglowa ma kontynuować proces restrukturyzacji.

Co zakłada rządowy plan dla KW?tvn24.pl, tvn24bis.pl

W 11 kopalniach Kompanii Węglowej, które trafią do TF Silesia pracuje łącznie ok. 35 tys. osób. Najwięcej pracowników zatrudnia KWK "Piast", a najmniej KWK "Bolesław Śmiały". Zdolność wydobywcza kopalń wynosi ok. 31 mln ton węgla rocznie. Aż trzy kopalnie znajdują się na terenie Rudy Śląskiej.

1. KWK Sośnica - Gliwice

Kopalnia "Sośnica" istnieje od 1917 roku. Obszar górniczy, liczący 32,4 km kw., obejmuje trzy jednostki administracyjne: gminę Gierałtowice oraz miasta Gliwice i Zabrze. Dobowe wydobycie kształtuje się na poziomie 14 300 ton węgla. Średnie zatrudnienie w kopalni wynosi 5021 pracowników, w tym 3881 pracowników zatrudnionych pod ziemią. 2. KWK Bielszowice - Ruda Śląska

Kopalnia położona jest na terenie trzech miast: Zabrza, Rudy Śląskiej i Mikołowa.

Średnie zatrudnienie w kopalni wynosi 3660 pracowników, z czego 2964 osób pracuje pod ziemią.

Kopalnia zajmuje obszar 34,1 km kw. Obszar, na którym prowadzona jest eksploatacja wynosi 22,12 km kw. 3. KWK Halemba-Wirek - Ruda Śląska Kopalnia "Halemba-Wirek" znajduje się w centrum aglomeracji górnośląskiej. Główny zakład górniczy kopalni zlokalizowany jest w dzielnicy Rudy Śląskiej - Halembie.

Obszar górniczy kopalni wynosi 56,22 km kw , z czego na Ruch Halemba przypada 24,12 km kw , a na Ruch Wirek 32,10 km kw.

Średnie zatrudnienie w kopalni na obu ruchach wynosi 3815 pracowników, w tym 3027 pracowników zatrudnionych jest pod ziemią.

4. KWK Pokój - Ruda Śląska Kopalnia "Pokój" to jeden z najstarszych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W obecnym kształcie kopalnia funkcjonuje od 1995 roku, kiedy to nastąpiło połączenie z kopalnią "Wawel".

Średnie zatrudnienie w kopalni wynosi 2099 pracowników, w tym 1569 pracowników zatrudnionych pod ziemią. Dobowe wydobycie kształtuje się na poziomie 5500 ton węgla.

5. KWK Bolesław Śmiały - Łaziska Górne

Kopalnia "Bolesław Śmiały" pod względem zatrudnienia jest najmniejszą kopalnią Kompanii Węglowej Obecnie kopalnia zatrudnia 1756 pracowników.

Zakład wydobywa dziennie ok. 6-7 tys. ton węgla. Produkcja odbywa się na obszarze "Łaziska II" o powierzchni 74,35 km kw. Aktualna eksploatacja odbywa się w złożu "Łaziska" obejmującym 29,65 km kw. na obszarze miast Orzesze, Mikołów i Łaziska Górne oraz gminy Ornontowice.

11 kopalni KWTargeo / tvn24

6. KWK Piast - Bieruń

Obszar górniczy KWK "Piast" wynosi 48,313 km kw. i obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim.

Zatrudnienie w kopalni wynosi 6003 osób.

7. KWK Ziemowit - Lędziny Teren górniczy kopalni obejmuje powierzchnię około 71,15 km kw. W kopalni pracuje 4751 osób w tym 3852 pod ziemią (stan na 29 lutego 2012) 8. KWK Chwałowice - Rybnik Średnie wydobycie kopalni "Chwałowice" w roku 2011 wyniosło 9400 ton dziennie. Rocznie wydobycie wyniosło 2368800 ton. Aktualnie wydobycie kopalni kształtuje się na poziomie 9500 ton dziennie.

Według stanu na 20 marca 2012 roku w kopalni zatrudnionych było ogółem 3284 pracowników.

9. KWK Jankowice - Rybnik Stan zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2011 roku wyniósł 3828 pracowników, w tym pod ziemią 3103 pracowników. Średnie zatrudnienie w 2011 roku wyniosło 3707 pracowników. 10. KWK Marcel - Radlin

Obszar górniczy kopalni "Marcel" położony jest w granicach administracyjnych następujących miast i gmin: Radlin, Rybnik, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Marklowice, Świerklany, Mszana oraz Gorzyce.

Zatrudnienie w kopalni wynosi 3168 osób, z tego pod ziemią 2507 osób.

Ilość zasobów operatywnych (stan na 31 grudnia 2013) wynosi 30782 mln ton, natomiast ilość zasobów w całym złożu wynosi 76920 mln ton. 11. KWK Rydułtowy-Anna - Rydułtowy

Kopalnia "Rydułtowy-Anna" powstała w marcu 2004 roku w wyniku połączenia organizacyjnego dwóch niezależnych kopalń. KWK "Anna" w Pszowie i KWK "Rydułtowy" w Rydułtowach.

W 2014 roku w kopalni średnie zatrudnienie wyniosło 3593 osób, w tym 2951 zatrudnionych było pod ziemią. Stan załogi na dzień 31 grudnia 2014 roku wynosił 3447 osób. W najbliższych latach planuje się dalszą stopniową redukcję zatrudnienia.

W 2014 roku średniodobowe wydobycie kopalni "Rydułtowy-Anna" ukształtowało się na poziomie 8819 ton na dobę i w najbliższych latach prognozuje się utrzymanie zdolności produkcyjnych na relatywnie podobnym poziomie.

Autor: tol,mn/gry / Źródło: Kompania Węglowa, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl/Targeo/tvn24

Raporty: