Zastąpienie PIT i CIT podatkiem przychodowym, zniesienie finansowania partii z budżetu czy zmniejszenie liczby posłów - to niektóre postulaty ruchu "Obywatele do Sejmu", który chce wystartować w nadchodzących wyborach. Kongres programowy ruchu odbył się w sobotę.
- Chcemy zmiany. Uważamy, że system partyjny, który funkcjonuje w naszym kraju od 25 lat wyczerpał swoją formułę - mówił podczas kongresu koordynator ruchu Wojciech Papis. Poinformował, że ruch wziął swój początek w inicjatywie "Obywatele do Senatu".
Z listy "Obywatele do Senatu" startowali w poprzednich wyborach do izby wyższej m.in. przedstawiciele samorządów. - Rozwinęliśmy tę formułę. W najbliższych wyborach wystawimy pełne listy do Sejmu i Senatu - zapowiedział.
Długa lista
Wśród postulatów podatkowych ruchu znalazły się min. zniesienie podatku dochodowego PIT od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz zniesienie podatku CIT. Jak tłumaczył Papis, miałby je zastąpić podatek przychodowy w wysokości 1 proc. przychodu netto dla handlu, 1,5 proc. dla produkcji i 2 proc. dla usług. Podatek VAT miałby natomiast być stopniowo obniżany do wysokości 19 proc. Ruch postuluje także zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa. - Finansowanie partii z podatków uważamy za niezasadne. Jeśli ktoś popiera daną partię, to będzie mógł zrobić na jej rzecz odpis ze swojego podatku - tłumaczył Papis. Ponadto ruch chce, by najniższa płaca oraz kwota najniższej emerytury były corocznie podnoszone. Każdego roku miałaby także być podnoszona kwota wolna od podatku. Stosowanie umów zleceń i umów o dzieło powinno być w opinii ruchu ograniczone. Według założycieli ruchu konieczne jest także reforma dotycząca samorządów. Miałaby ona objąć m.in. nowelizację ustawy o samorządzie terytorialnym, likwidację "janosikowego", zwiększenie pomocy z budżetu państwa na rewitalizację miast, zwrot VAT od inwestycji publicznych i zwiększenie kompetencji sejmiku samorządowego. Senat miałby natomiast zostać zmieniony w "Izbę Samorządową". Jak wskazywał Papis, ruch "Obywatele do Sejmu" tworzą bezpartyjni samorządowcy, przedsiębiorcy i organizacje społeczne oraz ludzie aktywni i pragnący zmienić polityczną rzeczywistość w Polsce.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.pl