Rafał Hirsch: tak, kontrola skarbowa ma zwiększać dochody budżetowe

56da7a7c-cece-11e3-bf34-0025b511229eKWP Poznań

Odnoszę wrażenie, że zrobiła się nagle w kraju afera w związku z tym, że Ryszard Petru opublikował na twitterze notatkę ze spotkania izb skarbowych, a z notatki wynikają same jego zdaniem skandaliczne sprawy. Przede wszystkim ta, że celem kontroli skarbowych ma być wzrost dochodów budżetowych. Podniesiono larum, którego kompletnie nie rozumiem, a w najwyższym stopniu nie rozumiem oburzenia, na to, że skarbówka chce pilnować dochodów budżetowych – zawsze myślałem, że skarbówka właśnie po to jest.

Na początek notatka ujawniona przez Ryszarda Petru:

A teraz po kolei przegląd zdań podkreślonych na kolorowo (czyli jak rozumiem tych najbardziej skandalicznych fragmentów).

To, że urzędy skarbowe z największą liczbą kontroli negatywnych będą pozbawiane pracowników kontroli jest dla mnie przyznaję zaskakujące, ale napawa mnie optymizmem. Kontrola negatywna to jak rozumiem taka, podczas której przez cały jej czas trwania utrudniano funkcjonowanie zupełnie niewinnego i uczciwego podatnika. W urzędach, które nie potrafią tak namierzyć i wytypować firmy do skontrolowania, aby złapać jak najwięcej złodziei może faktycznie lepiej działalność kontrolną ograniczać, wzmacniając ją jednocześnie tam, gdzie efekty kontroli są lepsze, czyli tam, gdzie urzędy jeszcze przed kontrolą, na podstawie dostępnych danych, historii podatkowej, porównania z innymi firmami z tej samej branży itp., itd., są w stanie ocenić, który podatnik prawdopodobnie kradnie, a który raczej nie i potem iść na kontrolę tylko do tych, którzy prawdopodobnie kradną.

To, że celem jest wzrost dochodów budżetowych jest chyba najbardziej w tym wszystkim oczywiste.To przecież kontrola SKARBOWA. Jej najważniejszym celem jest pilnowanie dochodów skarbowych i walka z tymi, którzy poprzez unikanie podatków i działalność w szarej strefie te dochody zaniżają tworząc tym samym nieuczciwą konkurencję na rynku wobec firm działających uczciwie. Można się zastanawiać nad wszystkimi innymi celami kontroli skarbowej, ale na pewno nie nad tym, bo ten cel jest fundamentalny. Wzrost dochodów budżetowych jest sednem działania kontroli skarbowej państwa. Porównanie z kontrolą drogową, która nastawia się tylko na wypisanie mandatu (takiego porównania użył na antenie TVN24BiŚ Ryszard Petru) jest o tyle nietrafione, że drogówka faktycznie powinna przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo na drogach, a wymiar finansowy powinien być dla niej wtórny. Ale kontrola skarbowa nie ma na celu ani nie ma instrumentów do tego, aby dbać tak po prostu o szeroko pojęte bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – od tego są sądy i policja, ewentualnie prokuratury. Kontrola skarbowa jest skarbowa – zajmuje się pilnowaniem podatków, a więc dochodów budżetowych i nie zajmuje się niczym innym. Wymiar finansowy jest tu więc kluczowy, a nie wtórny i poboczny.

Wzrost kontroli okresów bieżących jest celem czysto praktycznym – nie ma sensu angażować czasu i energii skarbówki na ściganie domniemanych przestępstw sprzed lat, bo pieniądze, które nam w ten sposób kiedyś ukradziono już dawno się zapewne rozpłynęły, a do tego takie sprawy znacznie trudniej udowodnić w sądach. Lepiej skromny budżet skarbówek przeznaczać na kontrole tego, co się dzieje teraz, a nie tego co było 5 lat temu.

Wzrost liczby kontroli pozytywnych, czyli tych, które kończą się karą dla złodzieja okradającego państwo też wygląda na bardzo zbożny cel. Co ważne, rozumiem, że resort chce to mierzyć wskaźnikiem liczby kontroli pozytywnych do liczby wszystkich kontroli. Można więc ten sam cel nazwać inaczej: spadek liczby kontroli negatywnych. Czyli chodzi o to, żeby skarbówki częściej łapały złodziei, a rzadziej zawracały gitarę uczciwym przedsiębiorcom. Można to osiągnąć lepiej przygotowując się przed kontrolami – lepiej typując delikwentów do kontroli, tak aby jak najrzadziej przeszkadzać w uczciwym biznesie. Efektem ubocznym takiego postępowania jest zmniejszenie liczby wszystkich kontroli, co miało miejsce już w 2014 r. Skarbówka ma więc uderzać rzadziej, ale za to celniej. Za ten pomysł moim zdaniem wszystkie uczciwe firmy powinny akurat bić brawo.

Odejście od kontroli prewencyjnych – no oczywiście, bo kontrola prewencyjna jest na ślepo, na chybił trafił, tam też jest największa możliwość uznaniowości urzędnika, a co za tym idzie także korupcji. Można się też domyślać, że także skuteczność kontroli prewencyjnych jest najmniejsza, to w takich kontrolach najczęściej męczy się uczciwy biznes. Ten zapis rozumiem więc jako praktyczne wskazanie jak osiągnąć wyżej nakreślone cele. Jednocześnie dla mnie brzmi to jak spełnienie jednego z najważniejszych postulatów środowiska biznesowego w Polsce.

Podsumowując: mniej przypadkowych kontroli prewencyjnych, koncentracja działań skarbówki na mniejszej liczbie kontroli, które za to mają być lepiej przygotowane i skierowane wobec podatników, co do których są poważne poszlaki nieuczciwości. Dzięki temu ma wzrosnąć skuteczność kontroli, a co za tym idzie mają też wzrosnąć dochody budżetu. W wyższych dochodach budżetu nie ma nic złego, podobnie jak nie ma nic złego w likwidowaniu szarej strefy. Prawdę mówiąc, nie widzę tu niczego poza samymi plusami – właśnie tak sobie wyobrażam porządną reformę. Dzięki niej (gdyby się udała) państwo będzie mogło obniżyć podatki zachowując dotychczasowy poziom wydatków albo podnieść wydatki nie podnosząc podatków, albo zmniejszyć deficyt budżetowy – żadna z tych opcji nie wydaje mi się negatywna dla państwa. Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki, żeby udało się to skutecznie wprowadzić w życie (w co raczej nie wierzę – przy dobrych intencjach skutek będzie zapewne taki jak zwykle) i żeby przedsiębiorcy w ramach nagłego olśnienia (w które absolutnie nie wierzę) wpadli na to, że dobrze działająca kontrola skarbowa leży w ich najlepszym interesie.

Kapica: Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł
Kapica: Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł TVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KWP Poznań

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP