Rafał Hirsch: przełomowy dzień dla rubla

01998e40-66b3-11e4-ba4a-0025b511226e

Dziś rano okazało się, że w ciągu tygodnia rubel traci do dolara i euro 11 procent, co oznaczało, że to najgorszy tydzień dla rosyjskiej waluty od 1998 roku – czasów bankructwa Rosji u schyłku ery Borysa Jelcyna. Ale potem rubel w ciągu kilku godzin zyskał 6 procent. Sytuacja nie jest więc już tak prosta, jak jeszcze kilka dni temu.

Podstawowe fakty oczywiście się nie zmieniają: Rosja jest w trudnej sytuacji gospodarczej, odczuwa zarówno skutki sankcji, jak i spadku cen ropy. Gdyby tych czynników zresztą nie było, to i tak radziła by sobie gorzej, bo jako eksporter odczuwałaby gorszą koniunkturę zarówno w Europie, jak i w Chinach. Mimo to wydaje mi się, że Rosja kończy ten tydzień w lepszej sytuacji niż go zaczynała.

Rubel tracił na wartości tak szybko, bo na czynniki fundamentalne (popyt na dolary ze strony zadłużonych firm, tańsza ropa) nałożył się czynnik spekulacyjny (granie na słabszego rubla możliwe na większą skalę dzięki systematycznym, ale nieskutecznym interwencjom banku centralnego). W tym tygodniu pierwszy czynnik osłabł, a drugi zupełnie zniknął.

Gazprom na europejskim rynku

Po pierwsze (ten fakt łatwo było przegapić) Gazprom w tym tygodniu wszedł na rynek europejski, aby wyemitować obligacje w dolarach. Ściągnął z rynku 700 mln USD. Musi wprawdzie płacić aż 4,3 procent odsetek rocznie – horrendalnie dużo jak na obecne warunki rynkowe – to cena za dodatkowe ryzyko związane z tym, że to właśnie Gazprom, a nie np. Siemens, czy inny Ryanair. Ale ważne jest to, iż rosyjski duży państwowy, powiązany z Putinem koncern z branży energetycznej udowodnił, że nawet teraz może pożyczać dolary na rynku światowym. Wprawdzie drożej, ale to nic, bo stać ich na to. Ważne, że w ogóle może. A to oznacza, że najważniejszy i najpilniejszy problem gospodarczy Rosji wygląda już mniej strasznie niż do tej pory.

Tym problemem są dolarowe długi dużych rosyjskich firm, często objętych sankcjami. A główna obawa do tej pory polegała na tym, że te firmy nie będą miały skąd wziąć wystarczająco dużo dolarów, aby te długi pospłacać ewentualnie zrolować. To właśnie popyt na dolara z ich strony napędzał osłabianie się rubla. Gazprom pokazał, że źródło uznawane za raczej poza zasięgiem wcale nie jest takie niedostępne – trzeba tylko zapłacić wyższe odsetki. Wprawdzie firmy objęte sankcjami nie znajdą kupca na swoje obligacje, ale teraz można sobie wyobrazić, że w razie czego pożyczy im je taki chociażby właśnie Gazprom albo ktoś inny, wobec kogo sankcji nie nałożono.

Spekulacje na rublu

Po drugie w tym tygodniu Rosjanie porzucili zupełnie nieefektowny i wręcz zachęcający do spekulacji stary system obowiązkowych i łatwych do przewidzenia, ale też drobnych w skali interwencji, które opisałem tydzień temu. Teraz nie wiadomo kiedy bank centralny zainterweniuje, na jaką skalę i czy w ogóle. Dziś zresztą w specjalnym komunikacie rosyjski bank centralny podkreślił, że teraz interwencje są możliwe w każdej chwili. To spore ryzyko dla każdego spekulanta, dla którego jeszcze tydzień temu gra na słabszego rubla była prostą grą do jednej bramki. Dziś rosyjski bank centralny ma znacznie większą swobodę ruchu.

Czyli lista rosyjskich problemów ekonomicznych wygląda dziś tak:

- dostęp rosyjskich firm do dolara: problem jest, rosyjskie firmy do końca 2015 muszą spłacić albo zrolować 134 mld USD długu, ale po emisji obligacji Gazpromu jest to problem mniejszy

- topniejące rezerwy walutowe: po odejściu od obowiązkowych interwencji walutowych problemu raczej już nie ma – teraz powinny wystarczyć interwencje słowne i samo straszenie rynku interwencją walutową

- niższy wpływy budżetowe z powodu tańszej ropy: problem nie istnieje, bo tańszy rubel rekompensuje ubytek związany z niższą ceną ropy

- rosnąca inflacja: problem istnieje i będzie zapewne narastać, ale możliwe teraz ustabilizowanie rubla, podwyżki stóp i narastająca deflacja u partnerów handlowych Rosji powinny pomagać w jej hamowaniu.

Podsumowując: Rosja oczywiście nie wyszła jeszcze z kłopotów finansowych, wciąż ciąży nad nią ogromne ryzyko związane z tym, co wymyśli Putin, co się dzieje na Ukrainie, a zwykłym Rosjanom z pewnością jeszcze przez wiele miesięcy będzie żyło się gorzej i drożej. Przed nimi wiele miesięcy, a może i lat powolnego wzrostu i balansowania na granicy recesji.

Ale krótkoterminowe i zupełnie realne w ostatnich tygodniach zagrożenie destabilizacją finansową państwa jest już raczej za nimi. Paradoksalnie Rosjanie uwalniając w znacznym stopniu kurs rubla (a całkowicie mają go uwolnić i przejść na system kursu płynnego już na początku 2015) zyskali nad nim kontrolę w znacznie większym niż dotychczas stopniu.

Nie mam zielonego pojęcia czy rubel dalej będzie osłabiał, czy dziś już sięgnął dna i dalej nie poleci. Wiem natomiast, że teraz Rosja ma znacznie więcej swobody i więcej instrumentów, żeby w razie czego rubla bronić, natomiast ostre trendy spadkowe na rynkach finansowych często kończą się dokładnie w takim stylu, w jakim dziś zachowywał się rubel – kompletną paniką o poranku i nagłym, zaskakującym, kilkuprocentowym zwrotem w drugą stronę w ciągu dnia. Rubel w tym roku stracił na wartości już ponad 40 procent, ale tak potężnego odbicia w drugą stronę jak dziś jeszcze nie miał.

Rubel szuka dna i uderza w Rosjan
Rubel szuka dna i uderza w Rosjan TVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafal Hirsch / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości prawie 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Samera A. i Marcina O., byłych członków zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh z Grupy Orlen - przekazała w poniedziałek prokuratura. Jak wyjaśniono, są oni podejrzani o działanie na szkodę tych spółek.

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Źródło:
tvn24.pl