Rafał Hirsch: jak wydać 29 mld USD bez sensu, czyli rosyjskie interwencje walutowe

15dae0b2-52bc-11e4-b60d-0025b511226eshutterstock.com

Rosyjski bank centralny wydał w październiku na interwencje w obronie rubla ponad 29 miliardów USD. W tym samym październiku rubel stracił w stosunku do dolara ponad 8 procent. Czyli tak jakby u nas dolary podrożały w miesiąc z 3,30 PLN do 3,59 PLN. Czyli te 29 miliardów nie przyniosło żadnego efektu. Dziwne?

Rosyjski rynek walutowy stał się ostatnio idealnym miejscem dla szybkich spekulacji przy niezbyt dużym ryzyku. Przesądza o tym znana wszystkim na rynku konstrukcja rosyjskiego reżimu walutowego, która zakłada obowiązkowe interwencje walutowe, jeśli rubel osłabnie zanadto. Najpiękniejsze w tej sytuacji jest to, że wiadomo z góry jakie to będą interwencje i kiedy nastąpią. W sytuacji, w której rubel i tak traci z powodów fundamentalnych wystarczy po prostu zająć pozycję na rynku i czekać na interwencję, dzięki której z łatwością wyjdziemy z rynku inkasując zysk.

Rosyjski bank centralny codziennie rano informuje o tym jakie są granice przedziału, w którym powinien poruszać się rubel. Jawna i znana jest też zasada mówiąca o tym, że jak rubel dotknie granicy przedziału, to uruchamiana jest interwencja walutowa banku centralnego. Co ważne, jest ona uruchamiana automatycznie – nie może jej nie być, jest zawsze wtedy, kiedy kurs rubla dotyka określonego poziomu. A ten poziom jest od rana wszystkim znany. Dziwne? Moim zdaniem trochę tak. Ale w Rosji tak jest.

Co więcej – ta interwencja jest zawsze taka sama. Wynosi 350 mln USD. Czyli rynek walutowy w Rosji wygląda tak: robicie co chcecie, ale bank centralny od rana macha do was wielką płachtą, na której jest napisane: jak sprzedacie wystarczająco dużo rubli, zajmiecie wystarczająco dużo pozycji w grze na osłabienie rubla względem dolara i doprowadzicie tym samym kurs rubla do poziomu X, to my na tym poziomie wchodzimy i mamy dla was 350 mln dolarów.

Co więcej – w momencie tej automatycznej interwencji również automatycznie jest poszerzany ten korytarz, w którym musi poruszać się rubel. Jest poszerzany o 5 kopiejek – za każdym razem o tyle samo i za każdym razem automatycznie. Po czym, kiedy kurs spadnie dalej i znów dotknie granicy tego poszerzonego już korytarza, znów mamy interwencję – znów automatyczną i oczywiście, znów za 350 mln USD. I tak w kółko.

A więc rosyjski bank centralny nie tylko macha do nas pokazując, że na jakimś konkretnym poziomie ma dla nas 350 mln USD. Uzupełnia tę atrakcyjna ofertę obietnicą kolejnych paczek po 350 mln USD co 5 kopiejek.

W okresie od 23 października do 30 października Rosjanie wydali w ten sposób 15,75 mld USD. Rubel wychodził z korytarza 45 razy, zrobiono więc 45 interwencji po 350 mln USD każda. Nikt się tego nie przestraszył, można było za to zarobić. Bank centralny wziął dolary potrzebne do interwencji z rosyjskich rezerw walutowych. Kto zarobił? Głównie duże rosyjskie banki komercyjne obecne i dominujące na moskiewskim rynku międzybankowym - to z nimi gra bank centralny.

Oczywiście zawsze jest ryzyko. Aby rubel ciągle się osłabiał musi za tym stać coś fundamentalnego, co nie pozwoli spekulantom wpaść na pomysł, żeby teraz zagrać w drugą stronę i rubla umocnić. Im przecież wszystko jedno w którą stronę grają, zawsze wybierają tę, która ma mocniejsze uzasadnienie fundamentalne. Ale w przypadku Rosji uzasadnienie jest mocne. Rosyjskie firmy przez sankcje są odcięte od dolarów z rynków światowych, a muszą je kupić, bo jeszcze w tym roku mają wiele miliardów dolarów długów do spłacenia. Do tego eksporterzy ropy dostają za nią ostatnio wyraźnie mniej dolarów niż wcześniej. To, że budżet państwa tego nie czuje, bo słabnący rubel łagodzi spadek wpływów w walucie lokalnej nie ma tu znaczenia. Ważne jest to, ile w rosyjskim państwie jest dolarów. Wpływa ich ostatnio zdecydowanie za mało. Popyt na dolara za ruble jest więc w Rosji ogromny, stały i nie zmieni się to na pewno przed końcem tego roku. Chyba, że Zachód cofnie sankcje. Jeśli nie cofnie (a nie cofnie) rubel powinien słabnąć.

Chyba, że bank centralny zrobi coś spektakularnego – na przykład zlikwiduje obecne zasady ułatwiające spekulacje przeciw rublowi i zdecyduje się wypuścić walutę na całkowicie wolny rynek. Wbrew pozorom wcale nie musiałoby to oznaczać wielkiego osłabienia rubla, bo spekulanci straciliby partnera do gry machającego do nich wielką płachtą z podanym miejscem i kwotą interwencji. Ale taka decyzja to kwestia woli politycznej. Taka zmiana jest zresztą zapowiedziana, ale dopiero na 2015 rok.

Dziś rosyjski bank centralny rubla nie uwolnił i dalej będzie interweniować po 350 mln USD w ustalonych i znanych wszystkim miejscach. Kiedy tylko rynek się o tym dowiedział rubel w kilkanaście minut stracił ponad 2 procent. Najbliższa interwencja na poziomie 48,55 rubli. W tej chwili mamy 47,86. System wydawania rosyjskich rezerw walutowych na całkowicie nieskuteczne i nikogo nie zaskakujące interwencje walutowe nadal ma się dobrze.

Rubel na równi pochyłej. Nie pomagają interwencje Banku Centralnego
Rubel na równi pochyłej. Nie pomagają interwencje Banku CentralnegoTVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP