Rada Dialogu Społecznego zbierze się w poniedziałek na pierwszym plenarnym posiedzeniu. Przewodniczący Rady, szef NSZZ"S", Piotr Duda zaprosił na posiedzenie marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego oraz Stanisława Karczewskiego, a także premier Beatę Szydło.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w Warszawie w poniedziałek w południe. Wcześniej zbierze się prezydium Rady.
Pierwsze spotkanie
Podczas pierwszego plenarnego posiedzenia oprócz części oficjalnej i przyjęcia uchwał, m.in. w sprawie regulaminu i powołania zespołów problemowych Rady, zaplanowano rozpatrzenie kilku merytorycznych spraw. Rada ma omówić zmiany w prawie zamówień publicznych i powołać zespół doraźny do tych spraw oraz omówić nowe rozporządzenie ministra zdrowia o zasadach udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej. Prezydium RDS ma się zająć też kilkoma wnioskami, m.in. Forum Związków Zawodowych o powołanie zespołu doraźnego ds. ochrony zdrowia i Pracodawców RP o spotkanie z ministrem zdrowia o polityce lekowej państwa. Członków Rady 22 października powołał prezydent Andrzej Duda. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa Solidarności Piotra Dudę. W piątek 11 grudnia prezydent powołał nowych członków Rady ze strony rządowej - wchodzi do niej obecnie dziewięcioro ministrów i dwoje wiceministrów, wskazanych przez premier Beatę Szydło. Wcześniej było to sześcioro ministrów i dwoje wiceministrów rządu Ewy Kopacz.
Za Komisję Trójstronną
Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. RDS liczy obecnie 62 osoby - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawicieli prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Ostatnim szefem KT, która kończy pracę po powołaniu Rady, był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe. Ze strony rządu Ewy Kopacz w pracach Rady miało uczestniczyć osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów, nie wiadomo jeszcze, kogo powoła prezydent w ich miejsce.
Kto w RDS?
W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku. Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.
Autor: msz/ / Źródło: PAP