Polska zawieszona w organizacji dbającej o dobro lasów. Branża boi się o miejsc pracy

Z kraju

commons.wikimedia.org/(CC BY 3.0) | Stanislaw Szydlobukowy las

Z powodu skarg organizacji ekologicznych, FSC Polska została zawieszona w strukturach Forest Stewardship Council (FSC) - międzynarodowej organizacji, która dba o legalność pozyskiwanego drewna i zrównoważone zarządzanie lasami. Donosi "Puls Biznesu".

Powodem niezadowolenia ekologów ma być "zmiękczanie" standardów certyfikatów FSC. To z pozoru wewnętrzny problem, ale może dotknąć przedsiębiorców przetwarzających drewno.

- Certyfikatem FSC posługuje się ponad tysiąc polskich firm. Jego utrata dla wielu z nich może zakończyć się wypadnięciem z rynku, bo wymagają go międzynarodowe firmy, które kupują polskie produkty - mówi Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Polska organizacja ma nie zna treści wszystkich zarzutów, nie wie też, w jakim trybie i na jaki czas została zawieszona. FSC International zapewnia jednak, że przerwy w wydawaniu certyfikatów nie będzie.

- Certyfikaty są wydawane i sprawdzane przez jednostki akredytowane, nie przez FSC Polska. One będą teraz współpracowały z FSC bezpośrednio, przez nasze międzynarodowe biuro w Bonn - zapewnia Lisa Smyth, rzeczniczka FSC International.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY 3.0) | Stanislaw Szydlo