Podział administracyjny Polski – ile jest województw, powiatów i gmin

Źródło:
stat.gov.pl, PAP, paih.gov.pl, sejm.gov.pl
Polski Ład uderza w samorządy
Polski Ład uderza w samorządyTVN24
wideo 2/7
Polski Ład uderza w samorządyTVN24

Obecnie w Polsce funkcjonuje trójstopniowy podział administracyjny: na województwa, powiaty oraz gminy. Taki system obowiązuje od 1999 roku, kiedy przeprowadzono reformę administracyjną. Od jej wprowadzenia zmieniała się liczba powiatów i gmin.

Podział administracyjny ma służyć zwiększaniu roli samorządów i ułatwiać działania administracji publicznej.Trójstopniowy podział administracyjny w Polsce wprowadzono 1 stycznia 1999 roku. Zastąpił obowiązujący od 1975 roku dwustopniowy podział na województwa i gminy.Od kilku lat pojawiają się zapowiedzi podzielenia Mazowsza na dwa województwa: warszawskie ze stolicą i okolicami oraz mazowieckie.

Podział administracyjny Polski – co to jest i czemu służy?

Podział administracyjny na mniejsze regiony służy usprawnieniu działań administracji publicznej, ale również decentralizacji władzy. Przy ich wytyczaniu bierze się pod uwagę czynniki geograficzne, społeczne, historyczne  czy gospodarcze. Podział może być wielostopniowy – mniejsze obszary są częścią większych.

Podział administracyjny Polski zmieniał się wielokrotnie – kilkukrotnie w XX wieku. Jeszcze w 1950 roku kraj składał się z 17 województw i dwóch miast wydzielonych: Warszawy i Łodzi, a także 330 powiatów. Do tego dochodziły 704 miasta i 2993 gminy. 1 stycznia 1955 r. w miejsce gmin utworzono 8790 gromad.

Później zmniejszano liczbę gromad, tworzono nowe powiaty i przywracano gminy. Kluczowa zmiana podziału administracyjnego Polski nastąpiła w 1975 roku. 1 czerwca tego roku zniesiono powiaty i utworzono łącznie 49 województw. Na szczeblu podstawowym istniały gminy, miasta, a także dzielnice.

Reforma administracyjna z 1999 roku

Po zmianach ustrojowych, które dokonały się w Polsce w 1989 roku, rozpoczęły się prace nad reformą podziału administracyjnego Polski. Jej wprowadzenie służyło zwiększeniu roli samorządów i poprawie działalności administracji publicznej.

1 stycznia 1999 roku (na mocy ustawy z lipca 1998 r.) wprowadzono trójstopniowy podział na województwa, powiaty i gminy. Powstało wówczas 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Gmin było wówczas 2489 (w tym 11 należących do Warszawy).

Województwa i stolice

Województwa to największe jednostki terytorialne, na których czele stoi wojewoda jako przedstawiciel Rady Ministrów. Z kolei marszałek pełni rolę najważniejszego przedstawiciela samorządu w takim regionie. Obecnie istnieje 16 województw z ich stolicami, czyli głównymi miastami. Podział na województwa wygląda następująco: województwo dolnośląskie (stolica: Wrocław), województwo kujawsko-pomorskie (stolice: Bydgoszcz i Toruń), województwo lubelskie (stolica: Lublin), województwo lubuskie (stolice: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra), województwo łódzkie (stolica: Łódź), województwo małopolskie (stolica: Kraków), województwo mazowieckie (stolica: Warszawa), województwo opolskie (stolica: Opole), województwo podkarpackie (stolica: Rzeszów), województwo podlaskie (stolica: Białystok), województwo pomorskie (stolica: Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot), województwo śląskie (stolica: Katowice), województwo świętokrzyskie (stolica: Kielce), województwo warmińsko-mazurskie (stolica: Olsztyn), województwo wielkopolskie (stolica: Poznań), województwo zachodniopomorskie (stolica: Szczecin).

Powiaty w Polsce – ile ich jest?

Powiaty to jednostka terytorialna drugiego szczebla, która wchodzi w skład województw. Posiada osobowość prawną. Obejmuje graniczące ze sobą gminy lub obszar miasta, który funkcjonuje na prawach powiatu. Władzę w powiecie sprawuje starosta wybierany przez radę.

Miastom przysługuje prawo powiatu, jeżeli mają powyżej 100 tysięcy mieszkańców, a także gdy przestają być siedzibami województw. Organem wykonawczym jest tam prezydent.

Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2021 roku w Polsce wyróżniono 314 powiatów, a także 66 miast na prawach powiatu (między innymi Warszawa, Kraków, Łódź, Bydgoszcz, Opole, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Szczecin, Koszalin)

Mapa województw i powiatów w Polsce (źródło: stat.gov.pl)

Gminy w Polsce – ile ich jest?

Gminy są najniższą jednostką trójstopniowego podziału administracyjnego Polski. Posiadają osobowość prawną i realizują zadania dotyczące spraw publicznych o charakterze lokalnym. Wyróżnia się trzy rodzaje gmin:

miejskie – ich granice pokrywają się z granicą miasta tworzącego gminę, miejsko-wiejskie – w ich skład wchodzą miasta, ale także obszary poza ich granicami, wiejskie – w ich obszarze nie ma miast. W ich ramach mogą działać również jednostki pomocnicze dla gmin, czyli sołectwa.

Gminami rządzą rada oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie miejskiej, a wójt w wiejskiej.

Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2021 roku w Polsce odnotowano 2477 gmin (w tym 302 miejskie, 652 miejsko-wiejskie i 1523 wiejskie).

Mapa gmin w Polsce (źródło: stat.gov.pl)

Podział administracyjny Polski – zmiany

Od chwili utworzenia podziału w 1999 roku podlega on zmianom. Przykładowo w 2002 roku utworzono siedem powiatów i jedną gminę, jeden powiat przekształcono w miasto na prawach powiatu, a także zlikwidowano 12 gmin. Z kolei w 2015 oraz 2019 roku zlikwidowano po jednej gminie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, co roku dochodzi do niewielkich korekt granic województw, powiatów i gmin.

W ostatnich latach powraca z kolei temat podziału województwa mazowieckiego na dwa oddzielne. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Siedlcach na początku września 2019 roku zapowiedział wydzielenie województwa z Warszawą i okolicami. Według tych planów nową siedzibą Mazowsza miałoby być największe miasto w województwie, czyli Radom.

Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce

Po przemianach polityczno-społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku nastąpiły zmiany w strukturach administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Następowały stopniowo. Już wolą papieża Jana Pawła II wyrażoną w bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 roku powstała nowa struktura. Wówczas powołanych zostało trzynaście nowych diecezji, a osiem istniejących stało się archidiecezjami. Z kolei w 2004 roku podniesiono archidiecezję łódzką do stopnia metropolii i włączono do niej diecezję łowicką.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, po zmianach strukturę Kościoła w Polsce tworzą 44 jednostki kanoniczne. To 41 diecezji terytorialnych wchodzących w skład 14 metropolii łacińskich i jednej greckokatolickiej, a także ordynariat polowy Wojska Polskiego, który obejmuje teren kraju oraz obszary polskich kontyngentów wojskowych.

Z kolei na metropolię greckokatolicką składają się dwie diecezje: wrocławsko-gdańska (po zachodniej stronie Wisły) i przemysko-warszawska (po wschodniej stronie Wisły).

Autorka/Autor:red.

Źródło: stat.gov.pl, PAP, paih.gov.pl, sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC