Podział administracyjny Polski – ile jest województw, powiatów i gmin

Źródło:
stat.gov.pl, PAP, paih.gov.pl, sejm.gov.pl
Polski Ład uderza w samorządy
Polski Ład uderza w samorządyTVN24
wideo 2/7
Polski Ład uderza w samorządyTVN24

Obecnie w Polsce funkcjonuje trójstopniowy podział administracyjny: na województwa, powiaty oraz gminy. Taki system obowiązuje od 1999 roku, kiedy przeprowadzono reformę administracyjną. Od jej wprowadzenia zmieniała się liczba powiatów i gmin.

Podział administracyjny ma służyć zwiększaniu roli samorządów i ułatwiać działania administracji publicznej.Trójstopniowy podział administracyjny w Polsce wprowadzono 1 stycznia 1999 roku. Zastąpił obowiązujący od 1975 roku dwustopniowy podział na województwa i gminy.Od kilku lat pojawiają się zapowiedzi podzielenia Mazowsza na dwa województwa: warszawskie ze stolicą i okolicami oraz mazowieckie.

Podział administracyjny Polski – co to jest i czemu służy?

Podział administracyjny na mniejsze regiony służy usprawnieniu działań administracji publicznej, ale również decentralizacji władzy. Przy ich wytyczaniu bierze się pod uwagę czynniki geograficzne, społeczne, historyczne  czy gospodarcze. Podział może być wielostopniowy – mniejsze obszary są częścią większych.

Podział administracyjny Polski zmieniał się wielokrotnie – kilkukrotnie w XX wieku. Jeszcze w 1950 roku kraj składał się z 17 województw i dwóch miast wydzielonych: Warszawy i Łodzi, a także 330 powiatów. Do tego dochodziły 704 miasta i 2993 gminy. 1 stycznia 1955 r. w miejsce gmin utworzono 8790 gromad.

Później zmniejszano liczbę gromad, tworzono nowe powiaty i przywracano gminy. Kluczowa zmiana podziału administracyjnego Polski nastąpiła w 1975 roku. 1 czerwca tego roku zniesiono powiaty i utworzono łącznie 49 województw. Na szczeblu podstawowym istniały gminy, miasta, a także dzielnice.

Reforma administracyjna z 1999 roku

Po zmianach ustrojowych, które dokonały się w Polsce w 1989 roku, rozpoczęły się prace nad reformą podziału administracyjnego Polski. Jej wprowadzenie służyło zwiększeniu roli samorządów i poprawie działalności administracji publicznej.

1 stycznia 1999 roku (na mocy ustawy z lipca 1998 r.) wprowadzono trójstopniowy podział na województwa, powiaty i gminy. Powstało wówczas 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Gmin było wówczas 2489 (w tym 11 należących do Warszawy).

Województwa i stolice

Województwa to największe jednostki terytorialne, na których czele stoi wojewoda jako przedstawiciel Rady Ministrów. Z kolei marszałek pełni rolę najważniejszego przedstawiciela samorządu w takim regionie. Obecnie istnieje 16 województw z ich stolicami, czyli głównymi miastami. Podział na województwa wygląda następująco: województwo dolnośląskie (stolica: Wrocław), województwo kujawsko-pomorskie (stolice: Bydgoszcz i Toruń), województwo lubelskie (stolica: Lublin), województwo lubuskie (stolice: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra), województwo łódzkie (stolica: Łódź), województwo małopolskie (stolica: Kraków), województwo mazowieckie (stolica: Warszawa), województwo opolskie (stolica: Opole), województwo podkarpackie (stolica: Rzeszów), województwo podlaskie (stolica: Białystok), województwo pomorskie (stolica: Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot), województwo śląskie (stolica: Katowice), województwo świętokrzyskie (stolica: Kielce), województwo warmińsko-mazurskie (stolica: Olsztyn), województwo wielkopolskie (stolica: Poznań), województwo zachodniopomorskie (stolica: Szczecin).

Powiaty w Polsce – ile ich jest?

Powiaty to jednostka terytorialna drugiego szczebla, która wchodzi w skład województw. Posiada osobowość prawną. Obejmuje graniczące ze sobą gminy lub obszar miasta, który funkcjonuje na prawach powiatu. Władzę w powiecie sprawuje starosta wybierany przez radę.

Miastom przysługuje prawo powiatu, jeżeli mają powyżej 100 tysięcy mieszkańców, a także gdy przestają być siedzibami województw. Organem wykonawczym jest tam prezydent.

Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2021 roku w Polsce wyróżniono 314 powiatów, a także 66 miast na prawach powiatu (między innymi Warszawa, Kraków, Łódź, Bydgoszcz, Opole, Gdańsk, Gdynia, Poznań, Szczecin, Koszalin)

Mapa województw i powiatów w Polsce (źródło: stat.gov.pl)

Gminy w Polsce – ile ich jest?

Gminy są najniższą jednostką trójstopniowego podziału administracyjnego Polski. Posiadają osobowość prawną i realizują zadania dotyczące spraw publicznych o charakterze lokalnym. Wyróżnia się trzy rodzaje gmin:

miejskie – ich granice pokrywają się z granicą miasta tworzącego gminę, miejsko-wiejskie – w ich skład wchodzą miasta, ale także obszary poza ich granicami, wiejskie – w ich obszarze nie ma miast. W ich ramach mogą działać również jednostki pomocnicze dla gmin, czyli sołectwa.

Gminami rządzą rada oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie miejskiej, a wójt w wiejskiej.

Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2021 roku w Polsce odnotowano 2477 gmin (w tym 302 miejskie, 652 miejsko-wiejskie i 1523 wiejskie).

Mapa gmin w Polsce (źródło: stat.gov.pl)

Podział administracyjny Polski – zmiany

Od chwili utworzenia podziału w 1999 roku podlega on zmianom. Przykładowo w 2002 roku utworzono siedem powiatów i jedną gminę, jeden powiat przekształcono w miasto na prawach powiatu, a także zlikwidowano 12 gmin. Z kolei w 2015 oraz 2019 roku zlikwidowano po jednej gminie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, co roku dochodzi do niewielkich korekt granic województw, powiatów i gmin.

W ostatnich latach powraca z kolei temat podziału województwa mazowieckiego na dwa oddzielne. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Siedlcach na początku września 2019 roku zapowiedział wydzielenie województwa z Warszawą i okolicami. Według tych planów nową siedzibą Mazowsza miałoby być największe miasto w województwie, czyli Radom.

Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce

Po przemianach polityczno-społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku nastąpiły zmiany w strukturach administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Następowały stopniowo. Już wolą papieża Jana Pawła II wyrażoną w bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 roku powstała nowa struktura. Wówczas powołanych zostało trzynaście nowych diecezji, a osiem istniejących stało się archidiecezjami. Z kolei w 2004 roku podniesiono archidiecezję łódzką do stopnia metropolii i włączono do niej diecezję łowicką.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, po zmianach strukturę Kościoła w Polsce tworzą 44 jednostki kanoniczne. To 41 diecezji terytorialnych wchodzących w skład 14 metropolii łacińskich i jednej greckokatolickiej, a także ordynariat polowy Wojska Polskiego, który obejmuje teren kraju oraz obszary polskich kontyngentów wojskowych.

Z kolei na metropolię greckokatolicką składają się dwie diecezje: wrocławsko-gdańska (po zachodniej stronie Wisły) i przemysko-warszawska (po wschodniej stronie Wisły).

Autorka/Autor:red.

Źródło: stat.gov.pl, PAP, paih.gov.pl, sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 80 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wysoka nagroda drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 maja 2025 roku.

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W procesie karnym dotyczącym tak zwanej Dieselgate, znanej również jako afera Volkswagena, sąd okręgowy w Brunszwiku uznał czterech byłych menedżerów firmy za winnych oszustwa. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na kilka lat więzienia, a dwóch innych otrzymało wyroki w zawieszeniu.

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Źródło:
PAP

Tesla Elona Muska notuje coraz gorsze wyniki w Unii Europejskiej. W kwietniu sprzedaż spadła o 52,6 procent w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 36 procent rok do roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Źródło:
PAP

Ataki administracji Donalda Trumpa na prestiżowe amerykańskie uniwersytety szkodzą nauce i amerykańskiej gospodarce - uważa profesor Uniwersytetu Princeton Jan-Werner Mueller. Z kolei według tygodnika "Economist" jest to dla USA nade wszystko "akt samozniszczenia".

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

- Spór celny z USA to poważne zagrożenie gospodarcze - podkreśliła Christine Lagarde. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opowiedziała się też za "wzmocnieniem międzynarodowej roli euro".

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS

Możliwe, że wysłany przelew nie dotarł dziś do odbiorcy - napisał w poniedziałek w komunikacie mBank. Zaapelował do klientów, żeby nie ponawiali "już zleconych przelewów". We wtorek bank przekazał, że transakcje obsługuje "na bieżąco" i zrealizował "też wszystkie wczorajsze przelewy".

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

"Mamy problemy z przelewami". Komunikat mBanku

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku ataku hakerskiego wyciekły dane klientów sklepu internetowego Spar - przekazała firma w komunikacie. Zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w przypadku telefonów dotyczących "danych osobowych lub finansowych".

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Wyciek danych klientów sklepu internetowego Spar

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska giełda w poniedziałek zanotowała znaczne wzrosty. To reakcja na informację o rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z Unią Europejską o cłach.

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Mocna reakcja giełdy. "Jestem zaskoczony tym"

Źródło:
PAP

Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont odcinka autostrady A1 pomiędzy Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jadąc tym odcinkiem, "jak wszyscy, musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi".

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Donald Tusk: musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi

Źródło:
PAP

Producent aut Volvo Cars zdecydował o zwolnieniu trzech tysięcy pracowników. Zdaniem mediów to efekt wojny handlowej wywołanej przez cła prezydenta USA Donalda Trumpa.

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Gigant zamierza zwolnić trzy tysiące pracowników

Źródło:
PAP

Gospodarka przyspiesza. Eksperci byli zgodni, że sprzedaż detaliczna wzrośnie trochę ponad 3 procent, a mamy 7,6 procent - tak premier Donald Tusk skomentował informacje o danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2025 roku była wyższa niż przed rokiem o 7,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Nowe dane ze sklepów. "Sprzedaż wyrwała z butów"

Źródło:
tvn24.pl