TVN24 Biznes | Z kraju

Nowa minister finansów: najważniejszym zadaniem jest dokończenie prac nad PIT

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów
Magdalena Rzeczkowska nową minister finansówTVN24
wideo 2/7
TVN24 Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów

Najpilniejszym zadaniem stojącym przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Szefowa resortu przypomniała też o planowanej nowelizacji budżetu na 2022 rok. Zastrzegła jednak, że "jeszcze za wcześnie na rozmowę o tym, jak konkretnie będzie ona wyglądać".

- Najpilniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT (..) W Sejmie zaczęły się już prace parlamentarne nad ustawą, a my – zarówno jako Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Administracja Skarbowa – przygotowujemy się do tego, aby nowe zapisy jak najlepiej wytłumaczyć podatnikom - powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Polski Ład po nowemu. Nowa minister o zmianach w PIT

- Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom. Z tymi ostatnimi grupami jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawialiśmy jeszcze na etapie konsultacji, na etapie tworzenia finalnych przepisów. Rozmawiamy też teraz - dodała. - Przygotowujemy się też do tego, aby z nowymi zapisami zapoznać wszystkich pracowników KAS - podkreśliła Magdalena Rzeczkowska.

Na pytanie PAP, czy w toku prac w Sejmie możliwe są jeszcze zmiany w podatkach, które były zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych i które wtedy nie zostały zaakceptowane, szefowa MF odpowiedziała, że wiele postulatów strony społecznej zostało już przyjętych. - One już są uwzględnione w projekcie ustawy. Były także propozycje, których nie mogliśmy w danym momencie uwzględnić, ale w takich przypadkach również wyjaśniliśmy, skąd takie nasze stanowisko - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem najważniejsze postulaty zostały uwzględnione lub wyjaśnione na etapie konsultacji. Zastrzegła jednak, że Sejm może przedstawić swoje propozycje.

Minister powiedziała, że trwają także prace nad innymi zmianami w podatkach; w przypadku podatku VAT resort finansów pozostaje w ciągłym dialogu z przedsiębiorcami. - W rezultacie przedstawiane są kolejne pakiety zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku. W przypadku CIT prace trwają, obecnie jesteśmy na finalnym etapie wewnętrznych konsultacji w sprawie zmian - wyjaśniła Rzeczkowska. Jak wskazała, prace dotyczą m.in. podatku minimalnego. - O ich wynikach poinformujemy, jak tylko zakończymy spotkania wewnętrzne - dodała.

Jak zaznaczyła szefowa MF, nie ma jeszcze decyzji, od kiedy zmiany w CIT będą obowiązywać. Dużo zależy - jej zdaniem - od konsultacji oraz od tego, jaki będzie finalny zakres tych zmian. - Musimy przeanalizować oczekiwania przedsiębiorców i sprawdzić, jak możemy na nie odpowiedzieć - powiedziała PAP minister finansów.

Budżet na 2022 rok. Minister o nowelizacji

Minister przypomniała także o planowanej nowelizacji budżetu na 2022 rok. - Jeszcze za wcześnie jest na rozmowę o tym, jak konkretnie będzie ona wyglądać - zastrzegła jednak.

W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano m.in. wzrost gospodarczy na 2022 r. na poziomie 4,6 proc. PKB, tymczasem w aktualizacji Programu Konwergencji MF podało, że tegoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.

- Projektując budżet na 2022 rok byliśmy w zupełnie inne sytuacji. Teraz jest ona bardzo dynamiczna. Szczególnie sytuacja geopolityczna jest mocno nieprzewidywalna, w środę przestaliśmy odbierać gaz z kontraktu jamalskiego, do tego dochodzą kolejne pakiety sankcji. Nie wiemy, co się będzie działo na froncie ukraińskim – przyznała Magdalena Rzeczkowska.

Jej zdaniem mimo trudnej sytuacji zewnętrznej sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna.

- Mamy podwyższoną inflację, która została spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi, bo silniejszy wzrost cen zaczął się wcześniej, już w drugiej połowie 2021 r., jako skutek pandemii, zakłóceń w łańcuchach dostaw, wzrostu kosztów transportu i wyższych cen energii. Obecnie wybuch wojny w Ukrainie tylko spotęgował obserwowane wcześniej tendencje - wymieniła Rzeczkowska.

Magdalena Rzeczkowska o wpływach podatkowych

Zwróciła jednocześnie uwagę na wzrost gospodarczy w 2021 r., który - według danych GUS - wyniósł 5,9 proc., co – jak przyznała – jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne.

- Poza tym trzeba także spojrzeć na wpływy podatkowe, które Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnia do budżetu. Mamy dane za marzec i choć w tym miesiącu mieliśmy drobny spadek rok do roku, wynikający głównie z działania tarczy antyinflacyjnej oraz zmian w sposobie przekazywania JST udziałów w PIT i CIT, to jednak w okresie styczeń-marzec 2022 r. dochody podatkowe państwa były wyższe o jedną piątą w stosunku do wykonania w okresie styczeń - marzec 2021 r. – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Przyznała, że w danych o wykonaniu budżetu z marca zaskakujące okazały się informacje o wzroście wpływów z akcyzy, które w marcu były o blisko 23 proc. wyższe niż w marcu ubiegłego roku. - Poprosiłam o analizę wpływów z akcyzy. Musimy się przyjrzeć danym na poziomie poszczególnych grup towarów objętych akcyzą. Czasami inflacja wpływa na dochody budżetowe, ale w tym przypadku wzrostu wpływów z akcyzy inflacją się nie da wyjaśnić - powiedziała minister finansów.

Magdalena Rzeczkowska zwróciła także uwagę, że resort finansów w coraz większym stopniu uszczelnia system podatkowy, na co wskazują m.in. dane o wielkości luki VAT za 2021 r. - Z naszych wyliczeń wynika, że w 2021 r. luka VAT spadła do 4,3 proc. potencjalnych wpływów, czyli aż o 6,1 pkt proc. - stwierdziła minister.

Minister finansów: to nie jest czas na gruntowne zmiany

W wywiadzie dla PAP minister podkreślała, że "nie jest to czas na bardzo gruntowne zmiany ze względu na to, że sytuacja wokół nas jest niestabilna".

Rzeczkowska podkreśliła, że jej celem będzie zapewnienie jak największej stabilności, bezpieczeństwa i pewności wszystkim - zarówno obywatelom, jak i pracownikom resortu. - Obecnie nikomu nie są potrzebne rewolucje, potrzeba poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności. Będę starała się je budować - powiedziała szefowa MF.

Minister podała, że trwają prace nad odmiejscowieniem części usług KAS, dzięki czemu podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w każdym urzędzie na terenie kraju, bez względu na to, gdzie znajduje się siedziba firmy czy miejsce zamieszkania. Te usługi to uzyskanie zaświadczenia, otrzymanie innych informacji o stanie rozliczeń oraz złożenie deklaracji.

Podwyżki dla pracowników KAS i SCS

Minister powiedziała, że w maju pracownicy KAS i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej otrzymają podwyżki. - Chodzi o wzrost funduszu wynagrodzeń o 4,4 proc., co zostało zapisane w budżecie na 2022 r., a także o realizację uchwały modernizacyjnej, co da dodatkowe 3 proc. dla pracowników oraz 2,7 proc. dla funkcjonariuszy. Ze związkami zawodowymi porozumiałam się jako szef KAS. Na poziomie centralnym wypracowaliśmy ramowe zasady podwyżek, które następnie zostały przekazane do dyrektorów jednostek terenowych KAS celem ustalenia zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników i funkcjonariuszy. Porozumienia w tym zakresie zostały zawarte we wszystkich jednostkach terenowych KAS, bo to one są pracodawcami - poinformowała szefowa MF.

Jej zdaniem podwyżki wychodzą naprzeciw postulatom związków zawodowych, które chciały, aby ze względu na sytuację inflacyjną podnieść uposażenia w miarę równo. Zapowiedziała, że podwyżki zostaną wypłacone w maju, "bo mamy pracowników cywilnych i funkcjonariuszy, a w przypadku tych ostatnich konieczna jest zmiana rozporządzenia". - To rozporządzenie właśnie kończymy, 2 maja upływa termin jego konsultacji m.in. ze związkami zawodowymi – wskazała PAP minister.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości