W nadchodzącą niedzielę, 21 marca większe placówki handlowe będą zamknięte. Jednak już za tydzień, 28 marca, czeka nas niedziela handlowa. Przez pandemię COVID-19 w sklepach należy nosić maseczkę oraz dezynfekować ręce.
Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Oznacza to, że na najbliższą niedzielę handlową musimy poczekać do 28 marca.
W związku z epidemią we wszystkich placówkach obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.
Od soboty w całym kraju - tak jak do tej pory w czterech województwach - została zawieszona działalność galerii handlowych. Wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewidują katalog 32 wyłączeń.
Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele. Ograniczenie nie obowiązuje też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.
Z zakazu handlu wyłączono ponadto placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.
W niedziele zakupy można zrobić w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych i platformach wiertniczych.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock