Tradycja z nowoczesnością. Zobacz, jak wygląda kwadratowa "piątka"

Z kraju

tvn24NBP wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych

Jest kwadratowa, waży 28 gramów i jest wykonana ze srebra - tak wygląda kolekcjonerska moneta o nominale 5 złotych, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marca. Powstanie ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Ale monetą można również normalnie płacić w sklepach.

W monetę o wymiarach 40 mm na 40 mm wkomponowano wizerunek 5-złotowej monety obiegowej.

Co zobaczymy na monecie?

Na rewersie znajdziemy popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska. Jej utworzenie było częścią wprowadzanej wtedy reformy monetarnej. Niestety w wyniku III rozbioru polski zamknięto ją, a zasoby trafiły do skarbu pruskiego. Odrodzenie Mennicy nastąpiło 15 lat później po powstaniu Księstwa Warszawskiego.

Na monecie widzimy również wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki. Po obu stronach widniejącego wizerunku 5-złotówki jest maksyma "Pro Fide, Grege Et Lege", co oznacza "Za wiarę, lud i prawo". Te same słowa widniały na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego. Awers zdobi widok Zamku Królewskiego oraz postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, a także patronki mincerzy. Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marca. Powstanie ich tylko 35 tys. sztuk, a jej cena to 190 złotych. Wartość rynkowa monety przekracza wielokrotnie jej wartość nominalną. Mimo tego jest ona traktowana jako prawny środek płatniczy w Polsce, co oznacza, że możemy nią zapłacić w sklepie.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich planowana jest na 4 kwietnia. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta "Legia Warszawa", trzecia z serii "Polskie Kluby Piłkarskie".

Sprzedaż monety rozpoczęła się 30 marcaNBP

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP