We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom wokół franka szwajcarskiego. Przeanalizuje też wpływ niemieckich przepisów o płacy minimalnej na polskich kierowców i zastanowimy się, jak nie dać się nabrać podczas noworocznych wyprzedaży.
Narada ws. franka
Dziś zbierze się Komitet Stabilności Finansowej. Będzie debatował ws. kursu franka i wpływu decyzji banku centralnego Szwajcarii na polski rynek finansowy, banki i kredytobiorców frankowych. W spotkaniu udział wezmą członkowie Komitetu oraz przedstawiciele wybranych banków komercyjnych. W TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować to wydarzenie. Analizujemy także sytuację "frankowiczów" i zastanawiamy się, co mogą zrobić, aby załagodzić skutki wysokiego kursu franka.
Polscy kierowcy
W TVN24 Biznes i Świat omawiamy też temat niemieckiej płacy minimalnej dla polskich kierowców. 1 stycznia w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej. Stawka za godzinę, która dotyczy Niemców, ale też obywateli innych państw pracujących w tym kraju, ma wynosić co najmniej 8,5 euro za godzinę. Dotyczy to wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma swoją siedzibę w kraju czy za granicą. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium naszego sąsiada, musiałby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki. Zdaniem polskiej minister infrastruktury Marii Wasiak stosowanie nowych przepisów o płacy minimalnej wobec przewoźników drogowych wykonujących przewozy międzynarodowe po terytorium Niemiec jest sprzeczne z prawem UE. Zapowiedziała ona polsko-niemieckie konsultacje w tej sprawie.
Wyprzedaże, ale uwaga
Także dziś przyjrzymy się noworocznym wyprzedażom i podpowiemy, jak nie dać się nabrać na zakupowy szał. Zapytamy, jak kupować tanio, ale nie dać się oszukać.
Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com