Polacy na groby najchętniej kupują chryzantemy i wianuszki z jodły

Z kraju

ShutterstockW Broniszach najchętniej nabywane są chryzantemy i wianuszki z jodły

Przed dniem Wszystkich Świętych na rynku hurtowym w Broniszach panuje ożywiony handel kwiatami, nadal najchętniej są kupowane chryzantemy i wianuszki z jodły. Ceny chryzantem jest na poziomie ubiegłego roku, doniczkę tych kwiatów można nabyć już za 10 zł.

Chryzantemy dominują w ofercie kwiatów ciętych i doniczkowych. Jest z czego wybierać, bowiem w uprawie jest około 260 odmian chryzantem - informuje rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Choć chryzantemy kupowane są przez cały rok, to najwięcej ich się sprzedaje przed dniem Wszystkich Świętych. Równie chętnie kupowane są także wrzosy, wrzośce i mrozy, które są mniej wrażliwe na wahania temperatur.

Ceny większości odmian nie zmieniły się i są na poziomie z ubiegłego roku. Chryzantemy doniczkowe, drobnokwiatowe krajowej produkcji sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze od 10 zł za doniczkę, za wielkokwiatowe trzeba zapłacić ok. 28 zł. Kwiaty z importu są tańsze, w cenie od 5 do 12 zł za doniczkę. Zdaniem rzeczniczki wynika to przede wszystkim z niższych kosztów produkcji.

Cięte kwiaty polskiej produkcji sprzedawane są w cenie od 2 zł do 4 zł za sztukę (drobnokwiatowe), po 3 do 7 złotych za kwiaty duże, kuliste.

W ofercie jest dużo chryzantem wielkokwiatowych odmian Cremist Ecru i Cremist Yelow, a także chryzantemy Eleonora Lilac (kwiaty podobne do słonecznika) w kolorach od białego, przez żółcie, zielenie, złoto, czerwienie na fioletowym skończywszy.

Uprawą chryzantem zajmuje się w Polsce ponad 13 ha obiektów szklarniowych i tuneli. Wartość rynku produkcji sadzonek chryzantem szacowana jest na około 80 mln zł. Dostawcy sadzonek oferują około 106 mln sztuk roślin do sprzedaży w kraju i za granicą.

Na rynku w Broniszach, bogata jest również oferta zarówno podkładów z jodły, jak i gałęzi, z których można przygotować wianki i inne kompozycje. Za pięciokilogramową paczkę gałęzi jodły Nobiles odbiorca płaci od 30 do 35 zł. Gotowe wianki kosztują od 10 do 30 zł. Wrzosy - od 4,5 zł do 25 zł za doniczkę, wrzośce - od 10 zł za doniczkę.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock