Obowiązek zawierania umów na czas określony w przypadku mieszkań komunalnych przewiduje nowelizacja ustawy, która trafiła właśnie do konsultacji. Nowe umowy mają trwać nie krócej niż rok i nie dłuższej niż pięć lat - proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jak się dowiedział tvn24bis.pl, umowy będzie można przedłużać, ale po weryfikacji "aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej najemcy".
Na mieszkania komunalne w całej Polsce czeka obecnie około 165 tys. osób i rodzin. Tymczasem zdarza się, że lokum zajmują ludzie, którzy mają na tyle wysokie dochody, że mogłyby wynająć sobie mieszkania na wolnym rynku. Ten problem chce rozwiązać Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB).
"W ramach działań wskazanych w Narodowym Programie Mieszkaniowym, przyjętym przez rząd 27 września 2016 r., przewidziana jest nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego" - poinformowało tvn24bis.pl MIB.
Mieszkania komunalne
Przyznanie lokalu komunalnego ma być uzależnione nie tylko od dochodów, ale także od stanu majątkowego. Ubiegający się o taki lokal mają składać deklaracje majątkowe, pod rygorem odpowiedzialności karnej.
"Skierowany 8 listopada 2016 r. do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy przewiduje wprowadzenie dla gmin i innych jednostek samorządu terytorialnego obowiązku zawierania nowych umów na czas oznaczony, nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 5 lat. Umowy te będą mogły być zawierane na następny okres, po uwzględnieniu aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej najemcy" - wyjaśnia ministerstwo.
Jak dodaje w informacji, zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych, znowelizowane przepisy będą dotyczyć umów zawartych po wejściu w życie zmienionych przepisów.
Wypowiedzenie umowy
Ustawa przewiduje ponadto, że gmina będzie mogła wypowiedzieć umowę, gdy najemca posiada prawo do innego lokalu, nie tylko w tej miejscowości, ale także w miejscowości pobliskiej. Według resortu powinno zwolnić część lokali komunalnych.
Wprowadzono możliwość rozwiązania umowy, gdy lokal wynajmowany ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do liczby zamieszkujących osób. W takiej sytuacji wynajmującym ma być zaoferowane inne mieszkanie.
Projekt trafił do konsultacji publicznych. Przepisy mają szansę zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2017 roku.
Rząd inicjuje program „Mieszkanie plus”. W 17 miastach rusza pilotażowy program budowy mieszkań:
Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24