Umożliwienie stworzenia uczelni finansowej, która miałaby kształcić kadry dla resortu finansów. Tak przewiduje projekt noweli ustawy, który jest w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wyjaśniono, że byłaby to "publiczna uczelnia zawodowa".
"Projekt zmiany ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ma na celu umożliwienie utworzenia uczelni finansowej będącej publiczną uczelnią zawodową, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych" - poinformowano.
MF chce stworzyć własną uczelnię
Do powołania uczelni - jak wskazano - niezbędna jest nowelizacja wyżej wspomnianej ustawy, co pozwoliłoby ministrowi finansów sprawować nadzór nad uczelnią, a także umożliwiło finansowanie uczelni w formie subwencji, dotacji, stypendiów, finansowania badań naukowych oraz innych zadań zleconych realizowanych przez uczelnię na rzecz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
"Przewiduje się, że kształcenie w uczelni finansowej rozpocznie się od roku akademickiego 2022-2023" – napisano w harmonogramie prac legislacyjnych rządu.
Resort finansów a doskonalenie kadr
Dodano, że utworzenie uczelni wynika z potrzeby kształcenia i doskonalenia kadr, zapewnienia wsparcia edukacyjnego oraz naukowo-badawczego resortu finansów, jak również "stanowi realizację postanowień zawartych w podpisanym 8 czerwca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej liście intencyjnym w sprawie utworzenia publicznej uczelni zawodowej”.
Jak wyjaśniono, uczelnia będzie prowadziła kształcenie praktyczne, które przełoży się na budowanie i rozwój nowych kompetencji oraz zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry resortu finansów. Jak wskazano, przewiduje się prowadzenie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a także studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia.
Praktyki absolwentów
Zaznaczono, że utworzenie uczelni pozwoli m.in. na "prowadzenie badań z zakresu administracji skarbowej, a także rozwijanie działalności badawczej poprzez organizowanie sympozjów i konferencji naukowych" czy "wymianę doświadczeń na forum krajowym i międzynarodowym".
"Szczególny nacisk zostanie położony na praktyczny aspekt studiów. Absolwenci uczelni finansowej będą mieli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętność jej praktycznego, efektywnego wykorzystania w realizacji konkretnych zadań zawodowych. Istotną rolę w programie studiów będą pełniły zajęcia w formie ćwiczeń, konwersatoriów, warsztatów prowadzonych przez praktyków, jak również praktyki zawodowe w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej lub przez niego nadzorowanych" - napisano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24