Łączny koszt restrukturyzacji górnictwa dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 9,66 mld zł w latach 2021-27 - poinformował resort aktywów państwowych. Projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, umożliwiającej dalsze nabywanie kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, został skierowany do uzgodnień.
Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, nowelizacja ustawy jest potrzebna, by wprowadzić zmiany do obowiązujących regulacji prawnych dotyczących górnictwa węgla kamiennego. To niezbędne ze względu na konieczność finansowania skutków restrukturyzacji sektora wynikających z realizowanych w ubiegłych latach programów rządowych, jak i umożliwienia podejmowania działań związanych z dalszą restrukturyzacją sektora węgla kamiennego w Polsce.
Łączny koszt
Jak podano, skutki finansowe ustawy będą w głównej mierze obciążały budżet państwa. Łączny koszt dla sektora finansów publicznych szacowany jest na 9,66 mld zł w latach 2021-27 (z dniem 31 grudnia 2027 r. traci ważność Decyzja Rady z dnia 10 grudnia 2010 r., która pozwala na udzielanie pomocy publicznej z budżetu państwa, po udzieleniu zgody przez Komisję Europejską).
"Niniejsza nowelizacja ustawy stanowi kontynuację działań rozpoczętych w 2015 r. po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 7 stycznia 2015 r. do realizacji 'Planu naprawczego Kompanii Węglowej S.A.'. Wprowadzenie zmian w ustawie jest niezbędne w celu umożliwienia dalszego nabywania kopalń przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń i przeprowadzenia ich likwidacji, jak również prowadzenia w nich restrukturyzacji zatrudnienia. Intencją zmian w zakresie terminów przekazywania zbędnego majątku produkcyjnego oraz pracowników jest zapewnienie sektorowi bezpiecznego środowiska regulacyjnego w okresie istotnych i szybkich zmian" - napisano w OSR dla projektu.
"Zaproponowana w art. 1 projektowanej ustawy zmiana brzmienia ust. 1–3 w art. 8 oraz dodanie ust. 1a w art. 8a umożliwi SRK nabycie kolejnych kopalń od funkcjonujących spółek węglowych oraz finansowanie ich likwidacji z dotacji budżetowej" - dodano.
Instrumenty osłonowe
Celem projektu jest również umożliwienie skorzystania z instrumentów osłonowych i należnych z tego tytułu świadczeń socjalnych pracownikom likwidowanych kopalń, którzy nie posiadają uprawnień emerytalnych. Chodzi o urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla lub jednorazową odprawę pieniężną.
Projekt dotyczyć będzie pracowników Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock