TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany w podróżach. Nowe rozporządzenie weszło w życie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Elektronizacja procesu składania kart lokalizacji przez podróżujących samolotem oraz zwolnienie z kwarantanny dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką przedstawiciela linii lotniczej - to niektóre zmiany, które wprowadza rządowe rozporządzenie. Nowe przepisy dotyczące ograniczeń z powodu koronawirusa zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw w piątek. Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Jakie zmiany?

Zgodnie z przepisami, podróżujący samolotem przed odprawą powinni wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej w System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Administratorem danych będzie państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości - jak czytamy - personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Chodzi o formularz, który ma pozwolić na kontakt z pasażerem, jeśli doszło do narażenia na zakażenie COVID-19. W formularzu należy podać m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania lub adres tymczasowy (jeżeli jesteśmy przejazdem w Polsce), numer telefonu oraz adres e-mail.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej. Chodzi o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej oraz osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący "katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną".

Przepisy rozporządzenia, z wyjątkiem dotyczącym elektronizacji procesu składania kart lokalizacji, weszły w życie w sobotę. Pozostałe przepisy wejdą w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości