Rząd bierze pod uwagę powrót do sklepów tak zwanych godzin dla seniorów - przyznał w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To będzie dzisiaj rozważane na zespole kryzysowym - powiedział.
W sobotę zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19. Wiceminister Waldemar Kraska był pytany, czy rząd bierze pod uwagę powrót tak zwanych godzin dla seniorów.
- Tak, bierzemy to pod uwagę. To będzie też dzisiaj rozważane na zespole kryzysowym - powiedział. - Myślę, że dzisiaj będzie podjęta decyzja - dodał wiceszef MZ.
Godziny dla seniorów
Od początku kwietnia w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Początkowo w rozporządzeniach nie wskazywano, w które dni tygodnia obowiązuje ograniczenie. Oznaczało to, że sklepy wprowadzały godziny obsługi osób powyżej 65. roku życia także w weekendy. Od 20 kwietnia tak zwane godziny dla seniorów obowiązywały od poniedziałku do piątku.
Rozwiązanie przestało jednak obowiązywać na początku maja. Rząd tłumaczył to licznymi postulatami o zlikwidowanie godzin dla seniorów. "W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego" - pisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.
O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały organizacje branżowe. Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński wskazywał, że "jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów". W jego ocenie lepszym rozwiązaniem byłby priorytet dla seniorów.
Apel do osób starszych
Waldemar Kraska w sobotę w Radiu ZET mówił też o sytuacji osób starszych. Wiceszef MZ zwrócił się z apelem do osób starszych, szczególnie powyżej 60. roku życia. - Zostańmy w domu, ograniczmy swoje kontakty osobiste, rodzinne, towarzyskie - podkreślił.
Jak zauważył, "prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali z zakażeniem koronawirusem, są to osoby powyżej 60. roku życia". - Ich szansa, że trafią na respirator jest 13 razy większa niż osoby młodszej - dodał.
Wiceminister wskazał, że 80 procent osób, które w tej chwili korzystają z terapii respiratorowej, to osoby starsze. - Mój apel: jeżeli nie musimy, ograniczmy nasze kontakty towarzyskie i osobiste. Apel do rodzin: pomóżmy tym osobom, żeby nie musiały wychodzić z domu. Jeżeli już wychodzimy, to w takich godzinach, aby spotykać jak najmniejszą liczbę osób - powiedział Waldemar Kraska.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock