TVN24 Biznes | Z kraju

Czy szczepienia na COVID-19 będą bezpłatne? Minister odpowiada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Czy szczepienia będą bezpłatne? Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadaTVN24
wideo 2/7
TVN24Czy szczepienia będą bezpłatne? Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada

Czy szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną bezpłatne? Na to pytanie odpowiadał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski - Wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili przeciw COVID-19 w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie - powiedział. - Na pewno będzie jakiś moment w czasie - nie przesądzałbym, czy to będzie od początku roku - kiedy te szczepienie będą objęte zwykłym systemem refundacji - dodał.

- Normalne szczepienia, które mamy w kalendarzu szczepień czy inne podlegają zasadom refundacyjnym. Czyli jeżeli określa się grupy, w ramach których refundacja jest 100 proc. czy 50 proc., to ta odpłatność jest stopniowo redukowana - powiedział Niedzielski.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy będą bezpłatne?

Przyznał, że "szczepienia przeciwko COVID-19 miało od początku nieco inną formułę". - Nie było wskazanych grup. Była określona cała populacja i pełna dostępność. Na pewno będzie jakiś moment w czasie - nie przesądzałbym, czy to będzie od początku roku - kiedy te szczepienie będą objęte zwykłym systemem refundacji - powiedział szef MZ.

Wyjaśnił, że "jeżeli zostaną objęte nim szczepienia covidowe, to będziemy decydować o poziomie refundacji, który może być zróżnicowany w poszczególnych grupach, tak jak to jest przy szczepieniu np. na grypę, gdzie szczepienia dla osób w wieku senioralnym jest w pełni refundowane. Wtedy będziemy te decyzje podejmowali - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że "w obecnej sytuacji wszyscy, którzy we wrześniu, październiku będą się szczepili w związku ze zbliżającą się czwartą falą i zwiększeniem liczby zakażeń, będą mogli uczynić to bezpłatnie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Ile osób jest zaszczepionych?

Ponad 18,95 mln osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson – podano we wtorek na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 525 458. W pełni zaszczepionych jest 18 957 376 osób. Łącznie do Polski dostarczono 53 910 230 dawek, z czego do punktów trafiło 38 488 580.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek.

Zgłoszono w tym czasie 14 970 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości