TVN24 Biznes | Z kraju

Mniej osób w restauracjach, barach, hotelach. Surowsze obostrzenia od 15 grudnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski o nowych restrykcjach od 15 grudnia
Niedzielski o nowych restrykcjach od 15 grudniaTVN24
wideo 2/23
TVN24Niedzielski o nowych restrykcjach od 15 grudnia

15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku ze świętami i nową mutacją koronawirusa omikron rozważane jest wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych.

RELACJA KONFERENCJI MINISTRA ZDROWIA >>>

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

- Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian, jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują - oświadczył we wtorek na konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. - Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. - Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

- Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane - poinformował Kraska. 

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił wcześniej na konferencji, że "nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń". - Ten scenariusz, kiedy mamy do czynienia z tak wysokim utrzymaniem liczby zakażeń i wariantem koronawirusa omikron, powodują podjęcie stanowczych działań - wyjaśnił Niedzielski.

Szef MZ powiedział, że działania będą miały trzy obszary. - Pierwszy to jest projekt ustawy. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu. Testy będą zagwarantowane za darmo - powiedział.

Dodał, że "drugim elementem są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych". - Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązkowe szczepienia w grupach takich jak medycy, nauczyciele, służby mundurowe - zaznaczył.

Jako trzecie działanie wymienił zaostrzenie limitów i ograniczeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości