TVN24 Biznes | Z kraju

Ostrzejsze limity w usługach, przedsiębiorcy mają sprawdzać certyfikaty. "Nie mamy narzędzi"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Lisicki o weryfikacji certyfikatów przez przedsiębiorców
Lisicki o weryfikacji certyfikatów przez przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/6
TVN24Lisicki o weryfikacji certyfikatów przez przedsiębiorców

Rząd zapowiedział wprowadzenie ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych między innymi w restauracjach i hotelach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. - Nie ma narzędzi, którymi by dysponował przedsiębiorca, żeby zweryfikować, czy osoba, która wstępuje na teren jego placówki hotelowej, restauracji i tak dalej, jest osobą zaszczepioną bądź nie - komentował na antenie TVN24 Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Rząd na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że od 15 grudnia zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

- Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

O zaostrzeniu obostrzeń mówił na antenie TVN24 Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. - Nie ma narzędzi, którymi by dysponował przedsiębiorca, żeby zweryfikować, czy osoba, która wstępuje na teren jego placówki hotelowej, restauracji i tak dalej, jest osobą zaszczepioną bądź nie, ewentualnie ktoś może to zrobić z własnej, nieprzymuszonej inicjatywy i okazać taką informację przedsiębiorcy - wskazał Lisicki.

- Stąd te ograniczenia są o tyle zaskakujące dla przedsiębiorców, że nie za bardzo wiedzą, jak działać w tych okolicznościach - podkreślił.

Jak wskazywał, "sytuacja po stronie biznesu, w różnych sektorach, jest bardzo trudna i nieprzewidywalna na ten moment". - Już obowiązujące obostrzenia prowadzą do zaskakujących dla przedsiębiorców sytuacji, kiedy nastąpiły kontrole ze strony odpowiednich służb w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów, przy braku narzędzi umożliwiających weryfikację liczby osób zaszczepionych i niezaszczepionych, które przebywają na terenie placówki. Stąd myślę, że po stronie biznesu jest już duża irytacja i brak pewności co do tego, jak dalej będzie wyglądało funkcjonowanie biznesu przy kolejnych ograniczeniach - komentował przedstawiciel Lewiatana.

- Na ten moment mamy dość mało konkretnych informacji, żeby oceniać zapowiedzi rządu odnośnie wprowadzenia środków umożliwiających przedsiębiorcom przeprowadzanie weryfikacji osób, które wstępują na teren ich placówki, czy hotelu, restauracji. Jak też mamy mało informacji co do sytuacji ogólnie pracodawców pod kątem możliwości skierowania pracowników na testy, tudzież, czy to będzie oznaczało, że będziemy mogli weryfikować jako pracodawcy, czy pracownik jest zaszczepiony, czy nie jest zaszczepiony. Na razie zapowiedzi, czekamy na konkrety - dodał Robert Lisicki.

Skaner certyfikatów COVID

Kancelaria premiera we wtorkowym wpisie na Twitterze wyjaśnia, jak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) jest ważny i należy do osoby, która okazuje. Przedstawiciele rządu wskazali, że w tym celu należy użyć aplikacji Skaner Certyfikatów Covid. "Wystarczy, że zeskanujesz za jej pomocą kod QR, który ktoś Ci pokaże na urządzeniu mobilnym lub wydruku" - czytamy we wpisie KPRM.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości