TVN24 Biznes | Z kraju

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni. Minister wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb\kwoj
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ministrowie o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Ministrowie o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Ministrowie o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek obawy, wątpliwości, może pozostać z dzieckiem w domu i zasiłek nadal będzie wypłacany - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ministerstwo rodziny przygotowało projekt rozporządzenia, które przedłuża wypłatę zasiłków do 24 maja.

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja będzie można otworzyć żłobki oraz przedszkola. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w trakcie czwartkowej konferencji prasowej zwracała uwagę, że w czasie, kiedy były zamknięte żłobki, było wiele zapytań zarówno od samorządowców, jak i rodziców, kiedy te instytucje będą otwierane. - My dzisiaj dajemy możliwość, że od 6 maja samorządy, organy prowadzące będą mogły podejmować decyzję - mówiła.

- Ta decyzja będzie uzależniona od wielu czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym terenie, zapewne to będzie ustalane z powiatowymi inspektorami sanitarnymi - zaznaczyła. Maląg dodała, że rząd daje taką możliwość, aby przede wszystkim "wychodzić naprzeciw temu, co samorządy, organy prowadzące, rodzice oczekiwali, aby też wprowadzać właśnie odmrażanie gospodarki". - Aby rodzice, jeśli jest taka potrzeba, mogli wrócić do pracy - powiedziała minister.

Wypłata zasiłków

Maląg zapowiedziała jednocześnie, że jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, do 8. roku życia, będzie mógł skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Dodała, że w marcu i kwietniu, złożono około 580 tysięcy wniosków o takie zasiłki.

- Jeżeli nie ma takiej możliwości, bo żłobek jest zamknięty lub nie ma możliwości, żeby rodzic mógł wysłać dziecko, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy jest przedłużony do 24 maja - powiedziała szefowa MRPiPS.

Minister zdrowia wtórował, że otwarcie placówek jest narzędziem i możliwością dyrektorów placówek i samorządów. - Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek obawy, wątpliwości, może pozostać z dzieckiem w domu i zasiłek (opiekuńczy - red.) nadal będzie wypłacany - zapewnił Szumowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Projekt rozporządzenia

W środę ministerstwo rodziny poinformowało, że przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia okresu przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego mogą skorzystać rodzice w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Projekt przewiduje wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja 2020 roku. "Projekt zawiera również regulacje dotyczące możliwości korzystania z zasiłku w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez ww. placówki. Podkreślenia jednak wymaga, że o ostatecznym kształcie zaproponowanych rozwiązań zadecyduje Rada Ministrów" - zaznaczył resort rodziny.

Projekt na razie nie jest jednak dostępny do przeczytania. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji czytamy, że dokument "oczekuje na nadanie".

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Autor:mb\kwoj

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości