TVN24 Biznes | Z kraju

Czy w sylwestra obowiązują godziny dla seniorów?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Dworczyk o ograniczeniu przemieszczania się w sylwestraTVN24
wideo 2/5
TVN24Dworczyk o ograniczeniu przemieszczania się w sylwestra

Przy planowaniu zakupów w najbliższy czwartek należy pamiętać nie tylko o krótszych godzinach otwarcia sklepów. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem w sylwestra będą obowiązywały także tak zwane godziny dla seniorów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów do 17 stycznia w sklepach będą obowiązywały tak zwane godziny dla seniorów. Ograniczenie obowiązuje w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe.

Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 można obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów w sylwestra

Nie przewidziano wyjątku dla sylwestra, który wypada w najbliższy czwartek, 31 grudnia. Oznacza to, że także tego dnia osoby poniżej 60. roku życia nie zrobią zakupów w powyższych dwóch godzinach.

Ponadto należy pamiętać, że w sylwestra sklepy będą zamykane szybciej niż w pozostałe dni.

>>> DO KTÓREJ BĘDĄ OTWARTE SKLEPY W SYLWESTRA?

Zgodnie z rozporządzeniem w czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ponadto przepisy nie dotyczą placówek handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub w placówkach oświatowych.

W sklepach i placówkach pocztowych obowiązują także m.in. limity osób. Może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 metrów kwadratowych. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W sklepach i placówkach pocztowych jest również obowiązek zakrywania ust i nosa.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości