1 grudnia zaczynają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one bardziej restrykcyjne limity osób między innymi w restauracjach, sklepach i galeriach handlowych, kinach czy teatrach, a także w siłowniach i centrach fitness.
Nowe ograniczenia od 1 grudnia
W poniedziałek na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "pakiet alertowy obostrzeń" w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron. Zmienione obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia włącznie.
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która reguluje nowe restrykcje. Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach.
Sklepy, galerie handlowe, siłownie, muzea
Zasady obowiązujące do 1 grudnia - do tej pory obowiązywał limit: 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.
Nowe zasady od 1 grudnia - zmieniony limit: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Chodzi o centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, siłownie, centra fitness, muzea, galerie sztuki.
Restauracje, hotele, kina, teatry, baseny, aquaparki
Zasady obowiązujące do 1 grudnia - limit obłożenia obowiązujący obecnie to 75 procent.
Nowe zasady od 1 grudnia - limit zapełnienia zmniejszony do 50 procent.
Chodzi o gastronomię (restauracje), hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki.
W restauracjach obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
Wesela, komunie, dyskoteki
Zasady obowiązujące do 1 grudnia - do tej pory limit wynosił 150 osób.
Nowe zasady od 1 grudnia - zmieniony limit na zgromadzeniach i uroczystościach to 100 osób.
Obiekty sportowe
Zasady obowiązujące do 1 grudnia - do tej pory limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi wynosił 500 osób.
Nowe zasady od 1 grudnia - nowy limit to 250 osób.
Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja
Zasady się nie zmieniają - warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Za testy nie trzeba będzie płacić.
Zasłanianie ust i nosa
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), - w autobusie, tramwaju i pociągu, - w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, - w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej), - w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, - w kinie i teatrze, - u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, - w kościele i szkole, na uczelni - w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).
Siedem krajów z zakazem lotów
Wprowadzony zostaje zakaz lotów do siedmiu krajów (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe).
Podróże do Polski spoza strefy Schengen - kwarantanna
Wydłużona zostaje kwarantanna do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od ósmego dnia po teście PCR.
W noweli rozporządzenia sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według dokumentu nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie covid lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock