Koronawirus we Włoszech. LOT i Ryanair wprowadzają zmiany w rozkładach

Z kraju

Koronawirus a prawo pracy. Ekspert odpowiadatvn24
wideo 2/3

Polskie Linie Lotnicze LOT, ze względu na mniejsze zainteresowanie podróżami do Włoch, zdecydowały tymczasowo o zmniejszeniu liczby rejsów z Warszawy do Mediolanu. Na zmiany w rozkładzie zdecydował się również irlandzki Ryanair.

"Ze względu na mniejsze zainteresowanie połączeniami lotniczymi do Włoch oraz do Korei, LOT podjął decyzję o tymczasowym dostosowaniu oferty na tych kierunkach. Większość rejsów do Mediolanu i Wenecji obsługiwana będzie mniejszymi samolotami typu Embraer E170 oraz Embraer E175, a większe maszyny będą skierowane na inne kierunki" - poinformował w poniedziałek LOT. Samoloty typu E170 mogą zabrać na pokład do 76 pasażerów, a E175 - do 82 podróżnych. Dodatkowo przewoźnik zmniejszy częstotliwość rejsów na trasie Warszawa - Mediolan. W drugiej połowie marca ich liczba zostanie zredukowana z trzech do dwóch rejsów dziennie.

Obecnie LOT lata do Mediolanu trzy razy dziennie siedem dni w tygodniu. Do Wenecji LOT lata raz dziennie siedem dni w tygodniu.

LOT zmienia rozkład

LOT podał, że "zmniejszy się również tymczasowo oferta z Budapesztu do Seulu - z trzech do dwóch częstotliwości tygodniowo oraz z Warszawy do Seulu - anulowane zostały pojedyncze rejsy". Przewoźnik obecnie wykonuje pięć rejsów tygodniowo na trasie Warszawa-Seul.

"Pasażerowie, których dotyczą zmiany informowani są o nich na bieżąco, a ich bilety zmieniane na najbliższe dostępne połączenia. W razie wątpliwości związanych z rezerwacją biletów, prosimy o bezpośredni kontakt z LOT Contact Centre" - przekazała spółka. LOT zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem. "Pozostałe rejsy odbywają się zgodnie z planowanym rozkładem" - podkreślił narodowy przewoźnik.

Ryanair wprowadza zmiany

Na zmiany w rozkładzie lotów, głównie do i z Włoch, zdecydował się również irlandzki Ryanair. Jak poinformowano w poniedziałkowym komunikacie, od wtorku 17 marca do środy 8 kwietnia nie odbędzie się nawet 25 procent rejsów.

"Wszyscy klienci dotknięci zmianami zostaną powiadomieni o wszelkich zmianach w rozkładzie co najmniej 14 dni wcześniej" - zapewnił szef Ryanaira Michael O'Leary. Na razie nie wiadomo, czy zmiany dotkną pasażerów z Polski.

Przewoźnik wskazał, że w ciągu ostatniego tygodnia odnotował znaczny spadek liczby rezerwacji na loty zaplanowane w okresie od końca marca do początku kwietnia z powodu epidemii koronawirusa. Dodano, że nastąpił także znaczny wzrost liczby pasażerów, którzy nie decydują się na podróże, mimo że zakupili bilety. Chodzi zwłaszcza o loty z i wewnątrz Włoch.

Wizz Air odwołuje niektóre rejsy

Wcześniej na odwołanie znacznej liczby rejsów na trasie Polska - Włochy, między 11 marca a 2 kwietnia, zdecydował się węgierski Wizz Air.

Całkowitą przepustowość zmniejszono o około 60 procent. Przewoźnik wprowadził także zmiany w rozkładzie rejsów do Izraela między 15 marca a 2 kwietnia 2020 roku.

Największe linie

Z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 roku irlandzki przewoźnik obsłużył na polskich lotniskach blisko 9 milionów pasażerów.

Tuż za plecami Ryanaira znalazły się PLL LOT - prawie 8,8 miliona pasażerów. Na trzecim miejscu jest Wizz Air. Węgierski przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych 7,1 miliona pasażerów.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock