"Nie będzie prawdziwej równości w biznesie, jeżeli nie osiągniemy równości w domu"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Laureatka konkursu Bizneswoman Roku o swojej firmie
Laureatka konkursu Bizneswoman Roku o swojej firmieTVN24
wideo 2/5
TVN24Laureatka konkursu Bizneswoman Roku o swojej firmie

Rozwijamy dwie technologie, które chcemy wyskalować na cały świat. Naszym marzeniem jest, żeby z tej technologii mogli skorzystać pacjenci we wszystkich klinikach in vitro na świecie - mówiła na antenie TVN24 Urszula Sankowska, laureatka konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Liderka w Nowych Technologiach. Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu zwracała uwagę na trudności, z jakimi muszą mierzyć się kobiety w biznesie.

Podczas piątkowej finałowej gali XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką, poznaliśmy laureatki i laureatów kategorii zamkniętych. Wcześniej ogłoszono listę nagrodzonych w kategoriach otwartych.

Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs, nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Grupa Discovery.

"Olbrzymie wyróżnienie"

O konkursie na antenie TVN24 opowiedały laureatka w kategorii Liderka w Nowych Technologiach Urszula Sankowska oraz Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku i prezeska Fundacji Sukces Pisany Szminką.

- Współtworzę firmę MIM Solutions, wywodzimy się z Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału MIM. Zajmujemy się uczeniem maszynowym i deep learning. Obecnie dzięki sztucznej inteligencji i algorytmom uczenia maszynowego chcemy poprawić przede wszystkim diagnostykę, leczenie. Skupiliśmy się na leczeniu zaburzeń płodności - mówiła Urszula Sankowska. 

- Rozwijamy dwie technologie, które chcemy wyskalować na cały świat. Naszym marzeniem jest, żeby z tej technologii mogli skorzystać pacjenci we wszystkich klinikach in vitro na świecie - mówiła. 

- Nagroda którą wczoraj mogłam otrzymać to olbrzymie wyróżnienie. Bardzo się cieszę też, że jesteśmy doceniani, że jesteśmy zauważani. Nie ukrywam, że wszystkie projekty badawczo-rozwojowe to jest wielki wysiłek. Jest ryzyko niepowodzenia, bo nie wiemy, czy to się uda - powiedziała laureatka.

Natomiast Olga Kozierowska zwróciła uwagę na stereotypy i trudności związane z pokonywaniem kolejnych szczebli kariery przez kobiety.

- Nie ma co ukrywać, zostaliśmy wychowani w patriarchacie. To cały czas funkcjonuje. Uważam, że nie będzie prawdziwej równości w biznesie, jeżeli nie osiągniemy równości w domu (..) Kochasz? Podziel się obowiązkami. Jak kobieta pracująca na kilku etatach ma na drugi dzień konkurować z kolegą, który pracuje tylko na jednym, bo powrocie do domu odpoczywa? - podkreślała.

Urszula Stankowska podkreślała, że nie widzi, aby kobiety były gorzej traktowane w sektorze IT. - Ja nie widzę, aby moi data scientiści - mężczyźni - inaczej traktowali swoje koleżanki, kobiety - oceniła.

- Biznes został stworzony przez mężczyzn wiele lat temu - powiedziała Olga Kozierowska. Jej zdaniem nowe szanse dla kobiet może stworzyć elastyczna praca. - To jest dobra strona tych smutnych ostatnich dwóch lat, że system tej pracy mógłby się zmienić i dostosować do potrzeb - powiedziała.

Konkurs Bizneswoman Roku - kategorie

Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach otwartych: Biznes Roku - Przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku - Przychód poniżej 10 mln złotych, Startup Roku, Mikrobiznes, Liderka w Nowych Technologiach, Organizacja przyjazna rodzicom, Organizacja Dostępna Osobom ze Szczególnymi Potrzebami, Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - liderka, biznes, organizacja, Ograniczanie śladu węglowego.

LAUREATKI XIII EDYCJI KONKURSU BIZNESWOMAN ROKU W KATEGORIACH OTWARTYCH >>>

W sobotę poznaliśmy laureatki i laureatów w następujących kategoriach zamkniętych: Female Champion of Change, Male Champion of Change, Inspiratorka Roku, Nagroda Specjalna Fundacji.

LAUREATKI I LAUREACI XIII EDYCJI KONKURSU BIZNESWOMAN ROKU W KATEGORIACH ZAMKNIĘTYCH >>>

Laureatki wybierane są przez Jury Główne pod przewodnictwem dr Ireny Eris, w którego skład wchodzą liderzy opinii i przedstawiciele świata biznesu.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości